Malta’da Görmeniz Gereken 10 Yer

Malta Adası masmavi gökyüzü, mükemmel tarihi dokusu ile hem turistlerin hem de öğrencilerin bayıldığı bir yer. Ulaşım ücretleri, yeme-içmenin ucuzluğu, konaklama fiyatları gibi öğrenci bütçesine göre bir çok imkanı var. Adanın güzelliği ve uygun fiyatları dünyanın dört bir yanından oldukça fazla turist çekmekte. Malta’da Mutlaka görmeniz gereken o kadar çok yer var ki. Malta dil okuluna gidenler veya Malta Adasına tatile gidenler için Malta’da görmeniz gereken 10 yer listesi oluşturduk. Her köşesini gezmeye doyamayacağınız, Akdeniz’in cennet adası Malta’da görmeniz gereken 10 yer sizi sizden alacak.

Malta’da mutlaka görmeniz gereken 10 yer rotasından bahsetmeden önce ulaşım ve Malta hakkında ufak bilgiler paylaşalım. Türkiye’de Malta daha çok dil okulları için tercih edilse de gezmek için giden turist sayısı da oldukça fazla. Malta’da dil okulu okuyan öğrencilerin ve turistlerin ilgisini çeken hatta Malta dil okulu için gidip orada yaşamaya karar veren öğrencilerin sık sık ziyaret ettiği yerler var.

Akdeniz’in cenneti Malta’ya İstanbul’dan uçakla ortalama 2-2.30 saatte ulaşabiliyorsunuz. Saat farkından dolayı çok fazla zaman kaybınız olmuyor. Malta’ya dil okulu için gitmek isteyenlerin kendilerini karşılayacak bir okul temsilcisi varsa bu detaya dikkat etmesi gerekiyor. Malta adası büyük olmadığı için havaalanında konaklayacağınız otele kısa sürede varabilirsiniz.

Malta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta’da görülmesi gereken 10 yer listesine başlamadan önce, Malta hakkında bir kaç ufak bilgiye ihtiyacınız olacak.

1. Coğrafi Konum: Malta, Akdeniz’in ortasında yer alan bir ada ülkesidir. Sicilya Adası’nın güneyinde ve Tunus’un kuzeyinde bulunur. Malta nerede sayfasında Malta’Nın konumu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. Başkent: Malta’nın başkenti Valletta’dır. Valetta, tarihi ve kültürel zenginliği ile ünlüdür ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

3. Dil: Malta’nın resmi dili Malta dili ve İngilizce’dir. İngilizce, halk arasında yaygın olarak konuşulur ve iş dünyasında önemli bir rol oynar.

4. Para Birimi: Malta para birimi Euro’dur.

5. Tarih ve Kültür: Malta, zengin bir tarihe sahiptir ve birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Roma İmparatorluğu, Şövalyeler, Fransızlar ve İngilizler gibi çeşitli uygarlıklar burada iz bırakmıştır. Malta tarihi binlerce yıllık sömürge altında kalmasından dolayı çok zengindir.

6. Turistik Görüntüler: Malta, tarihi eserler, güzel plajlar, harika sualtı mağaraları ve renkli festivalleriyle ünlüdür. St. John Katedrali, Mdina Şehri, Blue Grotto ve Comino Adası gibi yerler sıkça ziyaret edilir.

7. İklim: Malta iklimi tipik olarak sıcak ve kuru bir Akdeniz iklimidir. Yazlar sıcak ve kuru, kışlar ise ılımandır.

8. Denizcilik: Malta, denizcilik ve su sporları için popüler bir destinasyondur. Dalış, yelken ve rüzgar sörfü gibi etkinlikler burada yaygındır.

9. İngilizce Dil Okulları: Malta, İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için popüler bir yerdir. Malta’da dil okulu sayısı 40’ın üzerindedir. Özellikle yaz aylarında öğrenci akını yaşanır.

10. Malta Mutfağı: Malta mutfağı, deniz ürünleri, zeytinyağı, makarna, deniz tuzu ve taze meyvelerden oluşur. Fenkata (tavşan yemeği) ve Pastizzi (çıtır börek) gibi geleneksel Malta yemekleri ile ünlüdür.

Malta, tarihi ve doğal güzellikleri ile görmeye değer bir ülke ve dil öğrenme fırsatı sunan bir destinasyondur. Burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, yerel kültürü ve tarihi keşfetmek için bolca fırsatınız olacak. Şimdi de gelelim Malta’da görmeniz gereken 10 yer listesine.

Malta’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Malta Adası deyince sizi heyecanlandıracak, Malta’da mutlaka görmeniz gereken 10 yer! Sizde, tekrar tekrar görme isteği uyandıracak ve anılar bırakacak Malta’da görmeniz gereken 10 yer listesi. İşte, Malta’da mutlaka görmeniz gereken 10 yer!

1. Valetta

Malta’nın başkenti Valetta, adını şehrin kurtarıcı şövalyelerinden Jean Parisot de Valletta’dan almıştır. Şehir tarihi Barok mimari yapısını yapısını hala korumaktadır. Bu yüzden Valetta şehri UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alıyor. Valetta’da aynı zamanda Malta’ya dil okulu giden öğrencilere sık sık rastlayabilirsiniz. Farklı kültürleri seven Valetta yeme-içme konusunda hiçbir zaman zorluk çekmeyeceğiniz bir şehir.

Valetta Avrupanın en küçük başkenti olmasına rağmen, Valetta’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Başlangıçta 1 günde gezilecebilecek gibi düşünülsede aslında sadece Valetta’ya 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. İyi bir planlama yapmak isityorsanız, Valetta’da gezilecek yerler listesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Valetta, Malta havaalanına yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Malta havaalanından Valetta’ya ulaşım için taksi, toplu taşıma ve bolt hizmeitni tercih edebilirsiniz. Valetta’ya ulaşım için detaylara Malta’da ulaşım sayfasından ulaşabilirsiniz.

valetta gezilecek en iyi yerler republic street

Valetta’nın en ünlü caddesi Republic Street

2. Azure Window

Malta dil okuluna giden öğrencilerin ilk uğrak noktalarından birisi. Instagram aşıklarının mutlaka uğradığı yer Azur Window. Azure Window, Malta’nın Gozo adasının batı kıyısında yer alır. Eğer Gozo’ya bir gezi planlıyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir yer Azure Window’dur.

Maalesef geçtiğimiz yıllarda erozyon sonucu yıkılan Azure Window artık yerini farklı bir doğa güzelliğine bıraktı. Game of Thrones sahnelerinden hafızalara kazınan Azure Penceresi rüzgar aşındırmasıyla oluşmuş, doğal güzellikti. Şu anki hali bile eski Azure Window ile yarışabilir derecede güzel.

Azure Window aynı zamanda, Malta’da çekilmiş filmlerde de doğal sahne olarak kullanılmıştır. Titanların Savaşı, Monte Kristo Kontu gibi filmlerde Azure Window’da çekilen bir çok sahne var. En popüler olan ise Game of Thrones. Game of Thrones dizisinin 1. sezonunda çekilen Dothraki düğün sahnesi Azure Window’da çekildi.

azure window maltada gorulmesi gereken yerler 1

Azure Window, Gozo Adası

3. Mdina

Sessiz şehir Mdina, çiçeklerle süslenmiş evleri, tarihi pervazları olan pencereleri, doğal halini korumuş sokaklarıyla ünlü. Game of Thrones hayranları burayı King’s Landing olarak bilir. Sokaklardan denize uzanan mükemmel manzaraları var. Mdina’ya yaz aylarında gelecekseniz aşırı sıcaklarla karşılaşabilirsiniz bu yüzden akşam serinliğinde güneş batmadan gezmek mükemmel olur.  Malta’da dil okuluna gidiyorsanız hem gezip hem de turistlerle İngilizce seviyenizi ilerletebileceğiniz harika bir nokta diyebiliriz.

Sessiz Şehir, Mdina, 8 yüzyılda kuruldu. Mdina, 1530 yılına kadar Malta’nın başkentiydi.  Şövalyelerin  Malta’ya gelmesi ile 1530 yılında, Malta’Nın başkenti Birgu’ya taşındı. Birgu, Şövalyelerin emri altın 1571 yılına kadar Malta’nın başkentiydi. 1565 yılında Büyük Kuşatmanın ardından bugünkü valetta’nın kurulmasına karar verildi ve Malta’nın başkenti Valetta oldu.

Mdina’nın Malta’nın başkenti olduğu dönemin sona ermesi ile birlikte şehrin sakinleri yeni başkente doğru göç etti. 1693 yılında Sicilya depreminde Mdina’Nın neredeyse tamamı yerle bir oldu. Ve sonucunda Mdina’da çok az sayıda insan kaldı. Bugün günümüzde yaklaşık 250 kişinin yaşadığı Mdina, sessizliği hüküm sürdüğü, turistler olmasa hayalet şehir olabilecek bir şehir. Çok az sayıda insanın yaşaması da günümüzde “sessiz şehir” olarak anılmasnın en önemli sebebi.

mdina maltada gorulmesi gereken yerler

Mdina’nın dar sokaklarından bir görüntü.

4. Gozo Adası

Gozo Adası, Malta ‘nın bir parçasıdır ve küçük bir adadır. Malta takımadalarının ikinci büyük adası olan Gozo, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla bilinir. Adanın başkenti Victoria’dır ve aynı zamanda Rabat olarak da bilinir.

Gozo, tarihi kalıntıları, antik tapınakları ve ortaçağ kalesi ile dikkat çeken birçok turistik mekan içermektedir. Aziz George Bazilikası, Gozo’nun en önemli dini yapılarından biridir ve ziyaretçiler tarafından sıkça görülen bir noktadır.

st georges basilica maltada gorulmesi gereken yerler

St. George’s Basilica, Gozo Adası

Ayrıca, doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Deniz kenarındaki kireçtaşı kayalıkları, gizemli mağaralar ve turkuaz renkli sular, adayı çevreleyen manzarayı güzelleştirir. Azure Window, adanın en ikonik doğal oluşumlarından biriydi, ancak 2017 yılında çökerek yok oldu.

Gozo Adası, sakin atmosferi, geleneksel köyleri ve yerel kültürüyle ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunar. Aynı zamanda nefis deniz ürünleri ve yöresel lezzetleri ile de ünlüdür. Malta’nın ana adasından feribotla kolayca ulaşılabilen Gozo, adalar arası seyahat edenler için muazzam bir destinasyondur. Feribot sefeleri hakkında bilgiye Malta’da ulaşım sayfasından ulaşabilirsiniz.

5. Blue Lagoon

Gökyüzümü mü mavi yoksa Blue Lagoon mu daha mavi diye sorsak kesinlikle cevap Blue Lagoon olurdu. Maviliği ile göz kamaştıran Blue Lagoon adını da bu mavilikten almıştır. Malta’nın en güzel plajı burası. Malta’da dil okulu öğrencileri arasında da çok popüler. Gozo ve Malta adasının arasında yer alan Comino Adası Malta’da mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında.

Blue Lagoon plajı, kristal berraklığındaki turkuaz renkli suları ve beyaz kumlu plajları ile bilinir. Blue Lagoon, Comino Adası’nın kuzeydoğusunda yer alır ve çevresi muazzam bir deniz manzarası sunar.

Blue Lagoon’un suları sıklıkla sığ ve şeffaf olduğu için, yüzme ve şnorkelle dalış için ideal bir yer olarak kabul edilir. Bu plaj, deniz altındaki renkli mercan resifleri ve çeşitli deniz yaşamı ile ünlüdür.

Ayrıca, Blue Lagoon’un etrafındaki kayalıklar ve doğal oluşumlar, fotoğraf ve instagram meraklıları için harika bir çekim mekanı sunar. Plajın yanındaki Comino Adası, genellikle kuzey Malta’nın popüler bir günübirlik turistik destinasyonudur.

malta plajlari blue lagoon plaji

Turkuaz suları ile ünlü Blue Lagoon, Comino Adası, Malta

6. St. Julians & 7. Paceville

Biri gece hayatı mı dedi? Sliema ve Pembroke arasında yer alan St. Julians harika bir sahil şehri. Gece hayatı ve eğlence mekanlarıyla size birçok seçenek sunuyor. Malta dil okullarına giden öğrencilerin yarısından fazlası St. Julians’daki dil okullarını tercih ediyor. Turistlerin yarısından fazlası bu bölgede kalıyor. Hal böyle olunca gece hayatı kaçınılmaz son.

St. Julian’s, Malta’da turistik ve eğlence dolu bir bölge olarak bilinir. Bu sahil kasabası, gece hayatı, restoranları, kafeleri ve lüks otelleri ile ünlüdür.

St. Julian’s, Spinola Koyu’nda muhteşem bir konumda yer alır ve adanın en popüler turistik destinasyonlarından biridir. Spinola Koyu, renkli balıkçı tekneleri, güzel yürüyüş alanları ve cazip kafeleriyle bilinir.

Bölge, özellikle Paceville olarak adlandırılan bir bölgede canlı bir gece hayatına sahiptir. Paceville, gece kulüpleri, barlar ve kumarhaneleri ile doludur ve gençler ve turistler arasında popüler bir eğlence mekanıdır. Daha detaylı bilgiye St. Julians Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

st julians malta gece hayati paceville

Ünlü Barlar Sokağı: Paceville, St Julians, Malta

8. Marsaxlokk

Marsaxlokk, Malta’da güzel bir balıkçı kasabasıdır. Bu pitoresk kasaba, renkli balıkçı tekneleri, geleneksel Malta balıkçılığı ve günlük yaşamın sakin ritmi ile bilinir.

Marsaxlokk’un en belirgin özelliği, limanında sıralanan geleneksel Luzzu adlı renkli balıkçı tekneleridir. Bu tekneler parlak renklerde boyanmış, genellikle büyük göz motifleriyle süslenmiştir ve Malta kültürünün önemli bir simgesidir. Liman boyunca dizilmiş bu renkli tekneler, instagram sevdalılarına güzel fotoğraf fırsatları sunar.

Kasaba, taze deniz ürünleri restoranları, kafeleri ve yerel pazarı ile ünlüdür. Özellikle Pazar günleri, Marsaxlokk Pazarı, yöresel ürünler, taze balık ve el yapımı hediyeliklerle dolup taşar. Burada gezinirken, yerel lezzetleri tatmak ve el yapımı ürünleri keşfetmek mümkündür.

Marsaxlokk’un tarihi dokusu da dikkat çekicidir. St. Peter’s Kilisesi gibi tarihi yapıları ziyaret edebilir, kasaba çevresindeki sahil şeridinde yürüyüş yapabilir ve geleneksel Malta evlerini gözlemleyebilirsiniz.

marsaxlokk maltada gorulmesi gereken yerler

Marsaxlokk’da Luzzu adındaki balıkçı tekneleri, Marsaxlokk, Malta

9. Golden Bay

Golden Bay Plajı, Malta’da ünlü bir doğal güzellik noktasıdır. Bu plaj, altın rengi kumu, berrak suları ve çevresindeki manzara ile dikkat çeker.

Golden Bay, kuzeybatı Malta’da yer alır ve Malta’nın eniyi 10 plajı listesinin başındaki plajlardan biridir. Geniş kumsalı, sığ suları ve çevresindeki kıyı şeridi, hem yerel halk hem de turistler arasında popüler bir dinlenme ve güneşlenme noktası yapar.

Plaj, çeşitli su sporlarına olanak tanır ve ziyaretçilere şnorkelle dalış, deniz bisikleti veya jet ski gibi aktivitelerle keyifli zaman geçirme fırsatı sunar. Ayrıca, güneşin batışını izlemek için muazzam bir yerdir.

Golden Bay, çevresindeki doğal güzelliklerle de çevrilidir. Sahil boyunca uzanan yürüyüş parkurları, doğa severler için ideal bir ortam sunar. Plajın hemen arkasındaki alanlarda bulunan oteller ve restoranlar, ziyaretçilere rahat bir konaklama ve lezzetli Malta yemekleri sunar.

Bu güzel kumsal, sakin atmosferi ve doğal güzellikleriyle Malta’nın turistik destinasyonlarından biridir ve adanın güneybatısındaki St. Paul’s Bay’e yakındır.

malta plajlari golden bay plaji

Ünlü Barlar Sokağı: Paceville, St Julians, Malta

10. Popeye Village: Namı Diğer “Temel Reis Köyü”

Popeye Village, Malta’da eğlenceli ve benzersiz bir turistik yerdir. Bu köy, Popeye adlı çizgi film karakterine dayanmaktadır ve film seti olarak inşa edilmiştir.

Popeye Village, 1980 yapımı “Popeye” filmi için kullanılan bir set olarak inşa edilmiştir ve o günden beri turistler için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Köy, Malta’nın kuzeybatısındaki Anchor Koyu’nda, güzel bir kıyı şeridinde yer alır.

Popeye Village, renkli ahşap evleri, dar sokakları ve limanıyla karakteristik bir görünüme sahiptir. Ziyaretçiler, Popeye ve diğer çizgi film karakterlerinin heykellerini görebilir, köyde dolaşabilir ve film setinin atmosferini yaşayabilirler.

Köyde aynı zamanda çeşitli etkinlikler ve gösteriler düzenlenir. Popeye ve arkadaşlarının canlandırıldığı sahne gösterileri, ziyaretçilere eğlenceli bir deneyim sunar. Ayrıca, köyde hediyelik eşya satan dükkanlar ve kafeler de bulunmaktadır.

Popeye Village, özellikle çocuklu aileler için ilgi çekici bir yerdir, ancak her yaş grubundan ziyaretçi için keyifli bir atmosfere sahiptir. Malta’da farklı ve eğlenceli bir deneyim arayanlar için Popeye Village, ilginç bir turistik destinasyon sunar. Popeye Vilage hakkında daha detaylı bilgiye “Temel Reis Köyü” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Malta’da görmeniz gereken 10 yer listesi haricinde Malta’da gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar çok yer var ki. İşte Malta planınıza dahil edebileceğiniz Malta’da mutlaka görmeniz gereken yerler listesi.

Malta Adasında mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin tam listesi.  (2024 Güncel)

Sıkça Sorulan Sorular

Malta’da hangi yerleri gezmek için en iyi zaman nedir?

Malta’yı ziyaret etmek için en iyi zaman genellikle ilkbahar ve sonbahardır. Bu dönemlerde sıcaklık daha ılımandır ve turist yoğunluğu daha azdır.

 Malta’da seyahat etmek için vize gerekiyor mu?

Malta’ya seyahat ederken vize gereksinimleri ülkenizin vatandaşlık durumuna bağlıdır. Bazı ülkeler için vize muafiyeti vardır, ancak bazıları için vize gerekebilir. Seyahatten önce konsolosluk veya büyükelçilikten vize gereksinimlerini kontrol etmelisiniz.

 Malta’da ne tür aktiviteler yapabilirim?

Malta’da yüzme, dalış, tarihi mekanları ziyaret etme, yerel festivalleri keşfetme, su sporları yapma ve yerel mutfağı deneme gibi birçok aktivite bulunur.

 Malta’da hangi dil konuşulur ve İngilizce biliyor muyum?

Malta’nın resmi dili Malta dili ve İngilizce’dir. İngilizce, yerel halk arasında yaygın olarak konuşulur ve birçok insanın İngilizce bilmesi nedeniyle iletişim sorunu yaşamazsınız.

 Malta’da ne tür yemekler deneyebilirim?

Malta mutfağı, deniz ürünleri, zeytinyağı, makarna, deniz tuzu ve taze meyveler içerir. Fenkata (tavşan yemeği), Pastizzi (çıtır börek) ve Rabbit Stew (tavşan eti yemeği) gibi geleneksel yemekler ünlüdür.

Malta’da alışveriş yapabileceğim yerler nelerdir?

Malta’da alışveriş yapabileceğiniz popüler bölgeler Valletta, Sliema ve St. Julian’s gibi büyük şehirlerin merkezleridir. El yapımı seramikler, takılar ve yerel ürünler gibi hatıra eşyaları satın alabilirsiniz.

 Malta’ya seyahat etmek için dikkat etmem gereken özel gereksinimler nelerdir?

Malta’ya seyahat etmeden önce pasaport, vize, sağlık sigortası ve konaklama düzenlemeleri gibi özel gereksinimlere dikkat etmelisiniz. Ayrıca dil okulu veya diğer etkinlikler için önceden kayıt yapmayı unutmamalısınız.

Malta’da güvenli mi?

Malta genellikle güvenli bir seyahat destinasyonu olarak kabul edilir. Ancak, herhangi bir yere seyahat ederken temel güvenlik önlemlerini almak önemlidir. Değerli eşyalarınıza dikkat etmek ve kalabalık yerlerde dikkatli olmak her zaman önerilir.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.