Malta’da ulaşım: Malta’da ulaşım için toplu taşıma var mı? Malta’da Bolt nasıl çalışıyor? Malta’da toplu taşıma ücretsiz mi? Malta’da öğrenciler otobüs ücreti ödüyor mu? Malta’da araba kiralmak mümkün mü? Malta’da Türk ehliyeti geçer mi?

Malta’da Ulaşım

Malta, Güney Avrupa’da yer alan bir ada ülkesidir. Akdeniz’in ortasında bulunan bu ülke, İtalya’nın güneyinde ve Tunus’un kuzeyinde yer alır. Bir ada ülkesi olan Malta özellikle yaz sezonunda, turistler ve dil okullarına gelen öğrencilerin akınına uğrar. Malta’da ulaşım da yoğun insan trafiği göz önüne alındığında çok rahat ve kolaydır.

Malta adasının aslında bu kadar popüler olmasının en önemli sebepleri; İngilizce’nin resmi dil olması dolayısı ile iletişimde sıkıntı yaşanmaması, önemli bir tarihin parçası olması ve görülmesi gereken bir çok tarihi yerin olması, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok güvenli bir ada ülkesi olması ve dil okullarının kalitesidir.

Malta’da Ulaşım Seçenekleri

Malta’da ulaşım seçeneklerini popülerliğe göre sıraladık;

 • Toplu Taşıma – Otobüsler
 • Bolt
 • Tabanvay
 • Bisiklet
 • Taksi
 • Hop-on Hop-off
 • Fayton
 • Araç Kiralama
dilokulumalta edge icon
Whatsapp’tan Anında Bilgi Al!

İstersen Malta da eğitim konusunda uzman eğitim danışmanınla Whatsapp üzerinden direk görüşebilirsin

Malta’da Ulaşım: Tabanvay

Tabanvay: Tramvay kelimesine benzerliğinden türemiştir. Sanırım Türkçe’de yeri yok. Ama ara sıra kullanılan bir kelime.  Malta aslında çok büyük bir ada değil. Bu sebeple bir yerden bir yere yürüyerekde gezebilirsiniz.

Özellikle hayatın yoğun olduğu yerleşim bölgesi olan Valetta, Sliema, St. Julians bölgesini gezmek istiyorsanız yürümek çok keyifli olabilir. Ayrıca, Sliema – Valetta arası artık vapur seferleri de mevcut. Sabah 07:00’dan gece 00:45’e kadar vapur/ferry seferleri yapılabiliyor.

Valetta’dan St. Julians’a yürüyerek gitmek isterseniz toplam mesafe 6 – 7 kilometredir ve yürüyerek 1,5 saat sürecektir. Sliema ve Valetta arasındaki vapuru kullanırsanız bu durumda mesafe 1 saate düşecektir.

maltada ulasim tabanvay 1

Malta’da Ulaşım: Toplu Taşıma – Otobüsler ve Minibüsler

Bir ada ülkesi olmasına rağmen otobüs ağı inanılmaz gelişmiştir. Malta’nın en ücra köşelerine bile otobüsle ulaşabilirsiniz. Malta’da Otobüs ile Ulaşım: Merkez otobüs terminali Valletta’da bulunur ve Malta’nın her yerine buradan seferler mevcuttur. Yaz aylarında otobüs seferleri daha fazladır ve saat sabah 05:00’dan gece 23:30’a kadar sefer yapılmaktadır. Gündüz seferlerinin dışında sabaha kadar çalışan gece seferleri mevcuttur. Gündüz seferleri ile gece seferlerinin fiyatları farklı. Bizdeki eski gece tarifesi Malta’da otobüsle ulaşımlarda geçerli. Ve ayrıca kış sezonunda biletler daha indirimli, yaz sezonunda ise daha pahalı.

Malta’da trafik İngiltere’deki gibi bize göre ters şeritten akmaktadır. Bu yüzden Malta’da otobüs bekleyecekseniz, gideceğiniz yöne dikkat etmekte fayda var. Türkiye’deki gibi düşünürseniz, muhakkak yolun karşısına geçmelisiniz. Aksi takdirde gitmek istediğinizin yerin tam tersi istikamete gidebilirsiniz.

maltada ulasim toplu tasima otobus 1

Otobüs biletini sürücüden, otobüs terminallerinden ya da otobüs duraklarındaki atm tipi makinelerden temin edebilirsiniz. Otobüs biletini sürücüden alırsanız otobüs bilet ücreti için  2.50 €, gece seferleri için 3.00 € ödersiniz. Ödemeyi temassız bir kredi kartı/banka kartı veya nakit yapabilirsiniz. Biletler tek kullanımlıktır ve 2 saat içerisindeki aktarmaları kapsar. Gece seferleri için otobüs hattının başında Night ibaresi eklenir. Örneğin, gündüz seferinde otobüste rota numarası 12 yazarken, gece seferinde rota numarasu Night kelimesinin baş harfi eklenerek N12 yazılır.

Ya da, bilet yerine “Tallinja Card” alabilirsiniz. Tallinja kelimesi Maltaca bir kelimedir ve anlamı eski Malta otobüslerini tasvir eder (programlı bir şekilde yolcu taşıyan sarı ve uzun motorlu araç). Tallinja kart aslında İstanbul’da kullanılan “İstanbulKart“ın aynısıdır. 4 farklı otobüs kartı var;

1. “Explore Flex“; bu kartın farklı paketleri var;

 • 6 € – 24 saat boyunca bir seyahat fırsatı sunar;
 • 21 € – 4 gün boyunca bir seyahat fırsatı sunar;
 • Short Stay: 45 € – 4 gün boyunca Limitsiz bir seyahat fırsatı sunar;
  • Ek olarak 1 adet Hop On Hop Off sightseeing bus tour ücretsiz hakkınız olur.
 • Traveller: 49 € – 4 gün boyunca Limitsiz bir seyahat fırsatı sunar;
  • Ek olarak 1 adet Hop On Hop Off sightseeing bus tour ücretsiz hakkınız olur.
 • ExplorePlus: 69 € – 7 gün boyunca Limitsiz bir seyahat fırsatı sunar;
  • Ek olarak 1 adet Hop On Hop Off sightseeing bus tour ücretsiz hakkınız,
  • Ek olarak 1 adet Harbour Cruise (liman turu) ücretsiz hakkınız,
  • Valetta – Gozo arası feribotta gidiş dönüş bilet hakkınız olur.
 • Gece seferlerinde ek ücret alınmaz

2. “12 Single Day Journeys“; 21 € – İstediğiniz herhangi 12 otobüs bileti yerine kullanabilirsiniz. 2 saat içeirisinde aktarma yaparsanız, aktarmalar ücretsizdir.

3. “Öğrenci Kartı – Student Card“; 01 Ekim 2022 yılından itibaren, Malta’da toplu taşıma Malta vatandaşlarına ücretsizdir. Bu hem gündüz hem de gece seferlerini kapsar. Malta’da öğrenci olarak bulunanlarda bu servisten faydalanabilir. Bunun için eğitim danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Malta’da otobüs kullanacaksanız kesinlikle bilmeniz gerekenler;

Kesinlikle otobüs rotaları haritası edinin. Malta otobüs rotaları haritasını yandaki resme tıklayarak edinebilirsiniz. Otobüs geçiş saatlerini şu adresten öğrenebilirsiniz; https://www.publictransport.com.mt/en/routes-timetables. Otobüs saatlerine göre planlama yaparken biraz esnek olmalısınız. Malta’da otobüsler tam zamanında gelmez ve eğer bileti sürücüden alacaksanız kesinlikle bozuk para bulundurmanız gerekir aksi takdirde bu adam niye bu kadar sesli konuşuyor diyebilirsiniz.

Malta'da Ulaşım: Malta Toplu Taşıma Haritası

Otobüslerde Wi-Fi var

Malta ‘da ulaşımı sağlayan tüm otobüslerde ücretsiz internet var. Seyahat ederken ücretsiz olarak Wi-Fi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Free Tallinja Wi-Fi ağına bağlanıp koşulları kabul etmek.

Malta’da Ulaşım: Talinja IOS ve Play Store’da

Kesinlikle Malta toplu taşıma aplikasyonunu indirmenizi tavsiye ederim; “tallinja Smartphone App” tüm rotalar ve tüm otobüs saatlerini buradan öğrenebilirsiniz. iPhone için Linke Tıklayınız – Android için Linke Tıklayınız.

Malta’da Ulaşımın Yeni İsmi Kesinlikle BOLT!

maltada ulasimin yeni ismi bolt

Malta’da dolaşırken araçların üzerinde Bolt yazısını görünce ilk başta anlamamıştım ama, 2-3 araç üst üste geçince jeton düştü. Uber’in Malta’daki versiyonu Bolt. Bolt hem çok çok hızlı, hem de çok çok ekonomik. 2 kişi otobüse 2’şer € verip gittiğiniz yere 3 €’ya gidebiliyorsunuz. Boltların bir çok versiyonu var. 6 kişilik minibüslerden tek kişilik elektirkli bisikletlere kadar.

Yapmanız gereken, sadece Bolt aplikasyonunu telefonunuza indirmek ve gideceğiniz yeri haritada girmek. Sonrasında sistem size bir çok araç seçeneği ve ücretlendirme seçeneği gösteriyor. Ve asıl süper olan kısımsa, 1 dakika içerisinde Bolt yanınızda.

maltada ulasim tek kisilik elektirikli bolt

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Malta’da Ulaşım: Bisiklet Kiralama

Malta’da bisiklet kiralama olanağı da mevcuttur her ne kadar adada bu kültür eskiden yaygın değilsede artık popüler bir seçenek oldu. Trafiğin tersten aktığını unutmazsanız bisiklet kullanmak çok sağlıklı.Bisiklet kiralamak isterseniz, hemen hemen her bölgede olan Talinja aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz;

maltada ulasim bisiklet kiralamak

Malta’da Taksi

Malta’da eskiden bir kaç farklı taksi var. White taxis/caps (Beyaz taksiler) ve Siyah Taksiler (Black taxis/caps). Beyaz taksiler ücret olarak biraz daha pahalı ve taksimetre ile çalışıyorlardı. Ayrıca resmi taksiler beyaz olanalrdı. Siyah taksiler ise Beyaz taksilere göre daha ucuzdu. Ama artık değişti.

Taksilere artık direk binemiyorsunuz. Belirli noktalarda taksi gişeleri var. Nereye gideceğinizi, kaç kişi gideceğinizi belirtip, ona göre ücretini ödüyorsunuz. Sonrada aldığınız faturayı taksi şöförüne gösteriyorsunuz. Böylece taksiler ile eskiki gibi pazarlık etmenizede gerek kalmıyor. Ama yinede Malta’da taksi kullanacaksanız binmeden önce kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Taksileri genelde, St. Julians, Sliema, Valetta bölgelerinde kalabalık merkezlerde, merkezi otobüs istasyonlarında büyük otellerin önlerinde bulabilirsiniz. Yada Google da arama yaparak ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda farklı renklerde (mavi, sarı) ve tarifelerde taksilerde çıkmaya başladı.

Hop-on Hop-off

Malta’da üstü açık, iki katlı turist otobüsleri son dönemlerde çok popüler olmaya başladı. Malta’nın en önemli tarihi yerlere ve Malta’da kesinlikle görülmesi gereken yerlere gezi turları düzenliyorlar. Malta’da ki en iyi 3 tur şirketi;

Fayton

Valletta’da faytonların fiyatı 20 € civarındadır. Yolculuğa başlamadan önce fayton sürücüsüyle pazarlık yapmalı ve fiyatı sabitlemelisiniz. Yaklaşık 40 dakika süren eşsiz fayton keyfini yaşamanızı tavsiye ederim. Bu arada yavaş yavaş faytonların yerini, elektirikli araçlar alıyor. Elektrikli araçlarda tura göre değişiyor ama 5 € – 10 € civarında.

Mdina’da ise hala faytonlar var. Mdina, adanın ilk başkenti ve hala o günlerdeki korunan bir sessiz şehir. Mdina’da hala hatırı sayılır bir yerleşim var. Ve Mdina’yı faytonla gezmek çok da keyifli.

maltada ulasim fayton gezisi

Malta’da Araç Kiralama

Malta’da birden fazla araç kiralama şirketi mevcut. Örneğin Sixt, Europacar, EuroRental, Avis ve Hertz ve bunların dışında da Malta’ya ait yerel şirketler bulunmaktadır. Araç kiralama fiyatları uluslararası firmalarda günlük yaklaşık 40 €’dan başlayıp 100 €’ya kadar çıkar. Süre uzadıkça günlük birim fiyatının düştüğünü unutmamak gerekir. Lokal firmalarda ise bu rakamlar 20 €’dan başlayıp 60 €’ya kadar çıkmakta.

Malta’da araç kiralamadan önce 2 kere düşünmenizi tavsiye ederim. Öncelikle, trafik bizdekinin tam tersi akıyor. Araçlar soldan gidip sağdan geliyorlar. Bu durumda karşıdan karşıya geçerken bile alışmakta zorlandığımız Malta trafiğinde araç kullanmak biraz ürkütücü olabilir. Kiralayacağınız araçlarda direksiyon solda değil, sağda. Yıllardır araba kullanıyorsanız, tüm alıştığınız kuralların tersi geçerli. Ayrıca Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Malta’da da trafik kurallarına riayet etmek gerekir, aksi takdirde polisler ciddi cezalar uygulamaktadır. Emniyet kemeri kullanmama, şehir içi ve şehir dışı hız kurallarını aşma, vs. Malta polisinin affetmediği suçlardır. Malta’da trafik soldan akar ve genelde ara sokaklarda tek yön trafik vardır. Ha birde son bir kaç yıldır artan park sorununu da unutmamak gerekir.

Türk ehliyetleri Malta’da geçerli mi?

Evet, yeni Türk ehliyetleri Malta’da 1 yıl boyunca geçerli. Yani uluslararası ehliyet almanıza gerek yok.

Malta’da Ulaşım: En İyi Araç Kiralama Şirketleri

Sıkça Sorulan Sorular

Malta’da Türk ehliyeti geçerli mi?2023-12-15T23:44:13+03:00

Evet, Malta’da yeni Türk ehliyetleri 1 yıl boyunca geçerlidir. Uluslararası ehliyet almak gerekli değildir.

Malta’da taksi kullanırken nasıl ödeme yapılır?2023-12-15T23:44:49+03:00

Malta’da taksi kullanırken belirli noktalardaki taksi gişelerinde nereye gideceğinizi ve kişi sayısını belirterek ücretinizi ödeyebilirsiniz. Pazarlık yapma ihtiyacı bulunmamaktadır.

Malta’da otobüs bileti nereden ve nasıl alınır?2023-12-15T23:45:16+03:00

Otobüs biletini sürücüden, otobüs terminallerinden veya otobüs duraklarındaki atm tipi makinelerden temin edebilirsiniz. Otobüs biletleri temassız kredi kartı/banka kartı veya nakit ile ödenebilir. Ayrıca, “Tallinja Card” adlı kartla da ödeme yapabilir ve çeşitli paketlerden faydalanabilirsiniz.

Malta’da ulaşımın en hızlı ve ekonomik yolu nedir?2023-12-15T23:45:39+03:00

Malta’da ulaşımın en hızlı ve ekonomik yolu Bolt adlı uygulama ile taksi kullanmaktır. Bolt uygulamasını indirip haritada gitmek istediğiniz yeri seçerek çeşitli araç seçenekleri arasından uygun fiyatlı ve hızlı bir seçenek bulabilirsiniz.

Malta’da araç kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli faktörler nelerdir?2023-12-15T23:46:15+03:00

Malta’da araç kiralarken dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır: Trafik soldan akar, direksiyon sağ tarafta bulunur, yerel trafik kurallarına uymak önemlidir. Ayrıca, park sorunu nedeniyle araç kiralamadan önce düşünmek önemlidir.

Malta’da otobüslerde ücretsiz internet hizmeti var mı?2023-12-15T23:46:36+03:00

Evet, Malta’da tüm otobüslerde ücretsiz internet hizmeti bulunmaktadır. Yolculuk sırasında Free Tallinja Wi-Fi ağına bağlanarak ücretsiz Wi-Fi’den faydalanabilirsiniz.

Malta’da araba kiralamak için hangi uluslararası firmalar bulunmaktadır?2023-12-15T23:48:10+03:00

Malta’da araç kiralamak için Sixt, Europacar, Avis, Hertz gibi uluslararası firmaların yanı sıra Active Car Rental, Mirage Car Hire, Rand Car Hire gibi yerel şirketler de bulunmaktadır.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top