Malta Nerede? Dünya Haritasında Malta Nerede? Dünya Haritasında Malta Adası Nerede? Malta Nerede Kalıyor? Malta Adası Nereye Yakın? Malta Haritada Nerede? Malta Adası Haritada Nerede? Malta Nereye Bağlı? Malta Neresi? Malta Nerededir?

Malta Nerede?

Malta, Güney Avrupa’da, Akdeniz’in ortasında bir ada ülkesidir. Malta, Dünya haritası üzerinde, Avrupa kıtası, İtalya ve Sicilya’nın güneyinde, Afrika kıtasının kuzeyinde ve Tunus’un kuzey doğusunda yer alır. Malta aynı zamanda coğrafik konumu nedeni ile Akdenizin neredeyse tam ortasındadır. Malta Adaları, üç büyük adadan oluşur: Malta, Gozo ve Comino. Başkenti Valetta’dır. Malta, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Aynı zamanda turistik bir destinasyon olarak da bilinir.

Malta Nerede? Malta Haritada Nerede?

Avrupa haritasına bakıldığında, Malta adası Güney Avrupa’da, İtalya’nın hemen altında bulunan Sicilya adasının 93 km güneyinde ve Kuzey Afrika’nın yaklaşık 300 km kuzeyinde, Akdeniz tam ortasında bulunmaktadır.

malta nerede italya ve malta haritasi 1

Malta bir ada ülkesidir ve 5 adadan oluşur; Malta AdasıGozo Adası ve Comino Adası. Ana 3 adanın haricinde nispeten daha küçük olan Cominotto ve St. Paul’s ve Filfla kayalıkları da bulunmaktadır. Malta ada ülkesinin ana dili Maltaca ve İngilizcedir. Malta’nın başkenti Valetta’dır ve Malta Adasının kuzey sahilinde bulunmaktadır. Malta’nın en büyük limanı Valetta’dadır.

Valetta hakkında daha fazla bilgiyi “Malta’nın Başkenti Valetta” yazımızda bulabilirsiniz.

Ana ada olan Malta adası en gelişmiş ve en yoğun adadır. Kardeş adalardan Gozo daha sakindir. Muhteşem manzaraları ve yürüyüş rotaları, bisiklet ve kaya tırmanışı gibi outdoor sporları için idealdir. Comino adası ise sadece bir kaç kişinin yaşadığı en küçük adadır. Comino adasında sadece 1 otel bulunmakta ve Malta’nın en güzel koylarından biri olan Blue Lagoon‘a ev sahipliği yapmaktadır. Malta ile ilgili daha fazla bilgiye Malta hakkında ve Malta tarihi yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Malta Haritada Nerede?

Malta, dünya haritasında 35,89 kuzey enlemi 14,51 doğu boylamında bulunmaktadır. Başkenti Valetta’dır. Nüfusu yaklaşık olarak 400,000 ve yüz ölçümü 316 kilometrekaredir. Nüfus yoğunluğunun yüz ölçümüne oranı göz önüne alındığında Dünyadaki en yoğun şehirlerden biridir. Malta’nın dünya üzerindeki yerini aşağıdaki Malta haritası üzerinden daha iyi görebilirsiniz.

malta nerededir
dilokulumalta edge icon
Whatsapp’tan Anında Bilgi Al!

İstersen Malta da eğitim konusunda uzman eğitim danışmanınla Whatsapp üzerinden direk görüşebilirsin

Malta Haritası

Malta Adası, İtalya ve Sicilya’nın güneyinde ve Akdeniz’in merkezinde bulunan toplam 3 adadan oluşan adalar topluluğudur. Malta haritasını yazdırabilir, Malta seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. Malta haritasının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

malta nerede malta haritasi

Malta haritada nerede: Google üzerinden arama yapmak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Malta Nereye Bağlı?

Malta, bağımsız bir ülkedir ve herhangi bir başka ülkeye bağlı değildir. Tamamen bağımsız bir devlettir. Malta, Güney Avrupa’da yer alan bir ada ülkesidir. Malta aynı zamanda Avrupa Birliğine bağlıdır.

Malta, İngiltere’ye bağlı değildir. Ayrıca en çok karıştırılan konulardan bir taneside Malta, İtalya’ya mı bağlı sorusu. Hayır, Malta, İtalya’ya bağlı değildir.

Malta 1814 ve 1964 yılları arasında İngiltere sömürgesi altında kalmıştır. 1964 yılında bağımsızlığını kazanan Malta, 1974 yılında Cumhuriyeti ilan ederek, Malta Cumhuriyeti kurulmuştur. Detaylı bilgiye Malta resmi tatilleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta’ya Türkiye’den ulaşım genellikle uçakla sağlanır. İstanbul’dan Malta’ya THY ile her gün 2 direk sefer düzenlenir. Malta’ya uçuşlar, Malta Uluslararası Havalimanı‘na gerçekleşir ve Malta’ya gelen yolcuların ana giriş noktasıdır. İstanbul – Malta arası uçuş süresi yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Detaylı bilgiye Malta uçak bileti sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Malta nerede?2024-02-22T17:48:44+03:00

Avrupa haritasına bakıldığında, Malta adası Güney Avrupa’da, İtalya’nın hemen altında bulunan Sicilya adasının 93 km güneyinde ve Kuzey Afrika’nın yaklaşık 300 km kuzeyinde, Akdeniz tam ortasında bulunmaktadır.

Malta İngiltere’ye mi bağlı?2023-11-26T15:29:18+03:00

Malta, 1814 yılından 1964 yılına kadar İngiltere sömürgesinde kalmıştır. 1964 yılında, Malta bağımsızlığını kazanarak İngiltere sömürgesinden yarılmış fakat İngiliz Millet Topluluğu üyesi olarak kalmaya devam etmiştir.  1974 yılında Malta’da cumhuriyet ilan edilmiş ve ülke adını Malta Cumhuriyeti (Republic of Malta) olarak değiştirilmiştir.

İngiltere ise adadaki askeri varlığını 1979 yılına kadar sürdürmüştür. 01 Mayıs 2004 tairhinde ise Malta, Avrupa Birliğine tüm üyelik kazanmıştır.

Malta bağımsız bir ülke mi?2023-11-26T15:32:16+03:00

Evet. Malta tam bağımsız bir ülkedir. Malta uzun yıllar İngiltere sömürgesinde kalmasına rağmen, 1964 yılında Malta, İngiltere’den bağımsızlığını kazanmıştır. 13 Aralık 1974 tarihinde Malta’da cumhuriyet ilan edilmiştir.

Malta İtalya’da mı? Malta, İtalya’ya mı bağlı?2023-11-26T15:34:22+03:00

Malta, İtalya’nın Sicilya adasına yaklaşık 90 km mesafede bir ada ülkesidir. Malta tam bağımsız bir ülkedir ve İtalya’ya bağlı değildir. Ama İtalya’ya yakınlığı, İtalya kültürünün etkisinden dolayı Malta’nın İtalya’ya bağlı olduğu yanılsaması doğmaktadır.

Malta hangi ülkeye ait?2023-11-26T15:35:21+03:00

Malta herhangi bir ülkeye ait veya bağlı değildir. Malta, tek başına bir ada ülkesidir ve cumhuriyet rejimi ile yönetilir.

Malta adası nerede?2024-03-29T14:26:55+03:00

Malta Adası, Akdeniz’in ortasında bulunan bir ada ülkesidir. Güney Avrupa’nın bir parçası olarak, İtalya’nın güneyinde ve Tunus’un kuzeyinde yer alır. Malta, Sicilya’nın güneyinde yer alır ve Sicilya ile arasında sadece yaklaşık 80 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Malta’nın başkenti Valetta’dır ve Malta, Gozo ve Comino adalarından oluşur. Akdeniz’in bu güzel adası, tarihi zenginlikleri, güzel plajları ve benzersiz kültürel dokusuyla tanınır.

Malta adası hangi ülkeye ait?2024-02-22T17:31:55+03:00

Malta Adası, bağımsız bir devlet olan Malta Cumhuriyeti’ne aittir. Malta, tarihi boyunca farklı egemenlikler tarafından yönetilmiştir. Ancak, 1964 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanarak bir cumhuriyet olarak varlığını sürdürmeye başlamıştır. Bugün, Malta adası tamamen Malta Cumhuriyeti’ne aittir ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini korumaktadır.

Malta nereye yakın?2024-02-22T17:54:32+03:00

Malta Adası, coğrafi olarak Akdeniz’in ortasında yer alır ve çevresinde birçok farklı ülke ve ada bulunur. En yakın kara parçası ise Sicilya Adası’dır. Sicilya Adası, Malta’ya oldukça yakın konumda bulunur ve Malta ile Sicilya arasında sadece yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafe vardır. Bu nedenle Malta, özellikle İtalya ve Sicilya’ya oldukça yakın bir konumdadır. Ayrıca Libya’nın kuzeyinde yer alan Tunus da Malta’ya görece yakın bir coğrafi konumdadır.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top