Malta’ya Nasıl Gidilir? Malta Adasına Nasıl Gidilir?

maltaya nasil gidilir

Malta’ya Nasıl Gidilir? Malta Adasına Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Malta’ya gitmek istiyorsanız, en kolay yöntem Türk Hava Yollarının her gün karşılklı düzenlediği seferler ile uçakla gitmektir. Bunun dışında, Malta’ya önce kara yolu sonra deniz yolunu kullanarak gitmekte mümkün. Bu yazıda tüm detayları ile 2024 yılında “Malta’ya nasıl gidilir” sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Malta, Gozo ve Comino adlı üç adanın birleşiminden oluşmuş olan Akdeniz’in ortasında bir ada ülkesidir. Yüz ölçümü olarak dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Malta, resmi dilinin İngilizce olması ve diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik olması nedeni ile İngilizce dil eğitimi açısından çokça tercih edilen bir ülkedir. Peki Malta nerede? Malta’ya Türkiye’den nasıl gidilir?

Malta, Akdeniz’in güzelliklerini keşfetmek isteyenler için eşsiz bir destinasyondur. Tarihi zenginlikleri, güneşli plajları, sıcak iklimi ve canlı kültürü ile ünlü olan bu ada ülkesine ulaşmak ise oldukça kolaydır. Malta’ya ulaşmanın birçok yolu vardır ve bu seyahatin tadını çıkarmak için çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Siz de Malta’nın büyüleyici atmosferini deneyimlemek istiyorsanız, bu yazı size Malta’ya nasıl gidileceği hakkında kapsamlı bilgiler sunacak.

Malta Nerede? Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta, Akdeniz’in güney kesiminde yer alan bir ada ülkesidir. Bu küçük ve tarihi zenginliklerle dolu ülke, coğrafi konumuyla da dikkat çeker. İşte Malta’nın nerede olduğuna dair daha fazla bilgi:

  • Akdeniz’in Ortasında Bir Cennet

Malta, Akdeniz’in tam merkezinde yer almaktadır. Bu stratejik konum, tarih boyunca birçok medeniyetin Malta’yı istilası için bir neden olmuştur.

  • Güney İtalya’nın Yakınında

Malta, İtalya’nın güneyine oldukça yakın bir konumda bulunur. Özellikle Sicilya Adası’na oldukça yakındır ve bu nedenle Malta ve Sicilya arasında deniz yoluyla kolayca ulaşım sağlanabilir.

  • Akdeniz’in Kalbinde Turkuaz Sular

Ada ülkesi, Türkiye’nin güneyine ve Yunanistan’a da yakındır. Akdeniz’in turkuaz suları, Malta’nın çevresini sarmaktadır. Malta’nın bu coğrafi konumu, ziyaretçilere hem güzel plajlar hem de tarihi zenginlikler sunar. Tatilciler için cazip bir destinasyon haline getiren bu ada ülkesi, sıcak iklimi ve güzel manzaralarıyla ünlüdür.

  • İstanbul Malta Arası Kaç Kilometre?

Malta; İtalya’nın güneyinde, orta Akdeniz’de yer alan, bir ada ülkesidir. İstanbul – Malta arası mesafe uçakla 1390 kilometre kara ve deniz yolu ile ise 1987 kilometredir.

Malta’ya Uçakla mı, Gemi ile mi Gidilir? Malta Adasına Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in ortasında bulunan bu ada ülkesine Türkiye’den en kolay ulaşım yöntemi uçakla gitmektir. Ama tabi önce kara yolu sonra deniz yolu ile gemi veya feribot kullanarak da Malta adasına ulaşmak mümkün.

Malta’ya gitmenin en kolay ve en rahat ulaşım yolu ise tabi ki Malta’ya uçak ile gitmektir. İstanbul – Malta ve Malta – İstanbul arası her gün karşılıklı seferler düzenleniyor.

maltaya nasil gidilir malta ucak bileti 1

İstanbul Malta uçak bileti için Türk Hava Yolları sitesine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz..

Malta’ya Uçakla Gitmek

Malta Adasına Nasıl Gidilir? Malta’ya çoğu ülke gibi Türkiye’den de uçak ile ulaşım mümkündür. Malta’nın uluslar arası havaalanı olan Luqa – İstanbul arası direk uçuşlar mevcut. Türkiye – Malta arası ulaşım uçakla Malta’nın havayolu şirketi olan Air Malta ile Türk Hava Yolları ortak uçuşları ile doğrudan sağlanır. Genellikle her gün uçuş bulmak mümkündür.

Ancak Malta dil okulu için yapılan vize başvuruları sonucunda alınan vizeler Pazar günü veya Pazartesi günü için ülkeye giriş izni verir. Malta Adasına direk uçuşlar İstanbul’dan kalkmaktadır ve aynı şekilde Malta’dan İstanbul’a dönmektedir. İstanbul – Malta arası uçuş süresi yaklaşık iki buçuk saat kadardır.

Türkiye’de İstanbul dışında Malta uçak bileti bulmak mümkün. Yapmanız gereken tek şey iç hat uçuşu ile dış hat uçuşunu birbirine bağlamanız. Yan her şekilde ilk önce İstanbul’a gelmeniz daha sonrasında İstanbul’dan Malta’ya gitmeniz gerekecek. Ama iç hat uçuşunuzu dış hat uçuşuna bağlarsanız valizlerinizi bir daha alıp vermek zorunda kalmadan en son Malta’dan alabilirsiniz.

Direk uçuşların dışında Alitalia ile İtalya üzerinden aktarmalı yada Lufthansa ile Almanya üzerinden aktarmalı olarak da  uçak bileti bulabilirsiniz.  Yada Skyscanner, Easyjet gibi firmalar üzerinden diğer aktarmalı uçuşlara da bakabilirsiniz. Ama bu uçuşlar biraz zaman kaybı olacaktır. Genelde en hızlı aktarma 6 – 8 saat arası, bazende 24 saati aşan bekleme ve aktarma süreleri oluşabilmektedir.

Malta Uçak Bileti

Malta uçak bileti fiyatları gideceğiniz tarihe, kalacağınız süreye ve bileti ne zaman aldığınıza bağlı olarak değişir. Malta uçak bileti almadan önce mutlaka “Ucuz Malta uçak bileti nasıl alınır” yazısını okumanızı tavsiye ederim. Zira bu konuda size referans olabilir. Genel olarak Malta uçak bileti alacağımız zaman biz Türk Hava yollarını tercih ediyoruz. Daha önce Air Malta kendi seferlerini düzenliyordu ama artık THY ile ortak uçuş düzenliyor ve THY ‘nin uçağını kullanıyor.

Malta uçak bileti fiyatları 260 – 300 Euro civarında değişiyor. Eğer biletinizi erken alırsanız istediğiniz tarihe bu fiyatlardan bilet bulmak mümkün. Ama eğer son dakikaya kalıp, mesela bu hafta sonu için Malta uçak bileti bakıyorsanız o zaman 300 Euro ile 600 Euro arasında değişen fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Hatta bazen bu fiyatlar 800 Euro’ya kadar çıktığı bile oluyor. Tabi burada belirttiğim Malta uçak bileti fiyatlarının hepsi gidiş dönüş fiyatlardır.

Mesela, Malta uçak bileti için bilet fiyatlarına baktığımda, bu pazar Malta’ya gitmek istesem en ucuz fiyat 7800 TL en yüksek fiyat 11999 TL arasında değişiyor. Ama 1 ay sonraya bilet baktığımda bilet fiyatları 4130 TL ile 5580 TL arasında değişiyor. Malta için ucuz uçak bileti arıyorsanız ucuz uçak bileti almanın yöntemlerini anlattığımız “Ucuz Malta Uçak Bileti Nasıl Alınır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Malta’ya Feribotla Gitmek

Malta’ya feribotla gitmek isterseniz öncelikle İtalya’ya gitmek zorundasınız.  Çünkü Türkiye Malta arasında düzenli seferi olan bir gemi veya feribot bulunmuyor. İtalya – Malta arasında ise sürekli feribot seferleri düzenlenmekte. Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’nın güneyinden Malta’ya feribotla ulaşım imkanı var. İtalya – Malta arası feribotla ulaşım deniz yolculuğu olduğu için ulaşım süresi, gittiğiniz mevsime ve havanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Deniz durgun ve rüzgar yok ise yaklaşık 4 saat sürmektedir. Eğer deniz yolculuğunuzun süresi kısa olsun isterseniz Pozallo’dan da Malta’ya ulaşabilirsiniz.

Pozzalo limanı İtalya – Malta seferini yapan hızlı katamaran tipteki yolcu gemileri için ana limandır. Bu şekilde de Malta’ya yaklaşık olarak bir buçuk saat gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkündür. Ayrıca eğer feribot yolculuğunu seviyorsanız size sunabileceğimiz bir diğer seçenek de Genoa ya da Salerno’dan kalkan, Tunus yakınlarından geçerek ve Malta’ya ulaşan turlar olacaktır.

Malta gemi bileti: Türkiye’den Malta’ya giden tek gemiler Cruise gemileri. Aslında direk olarak da Malta’ya gitmiyor. Cruise gemileri, aslında yolcu taşıyan eğlence ve tatil gemileri olduğu için gemi turu dahilinde bir çok limana uğruyor. Malta adası da bu limanlardan biri.

Malta’ya Feribot ile Ulaşmak için Denizcilik Şirketleri

maltaya nasil gidilir grimaldi gemisi valetta limanindan ayriliyor

Grimaldi şirketine ait gemi, Valetta limanından ayrılıyor.

Malta’ya Feribotla gitmek isterseniz aşağıdaki denizcilik şirketlerini inceleyebilirsiniz.

  • Tirrenia: Catania’dan kalkar, Malta’ya varır. (Diğer seferlere göre daha uzun sürer. -Yaklaşık 8 saat-)
  • Virtu FerriesCatania, Licata ve Pozzallo’dan kalkar, Malta’ya varır.
  • Maresi: Reggio Calabria ve Catania’dan kalkar, Malta’ya varır.
  • Grandi Navi Veloci: Genova’dan kalkar, Malta’ya varır.
  • Grimaldi Lines: Salerno’dan kalkar, Malta’ya varır.

Malta’ya Ne Zaman Gidilir?

Malta’ya gidilecek en uygun zamanı belirlemek için Malta iklimi hakkında bilgi sahip olmanızı tavsiye ederim. Malta, genel olarak yıl içeirisnde 300 günden fazla güneşli güne sahip bir ada ülkesi. Yaz sezonu özellikle, Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak olduğu için genelde Malta’ya gitmek için en iyi zamna İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Malta’ya gitmek için en uygun ulaşım yöntemi nedir?2023-12-19T01:25:17+03:00

Malta’ya gitmek için en uygun ve hızlı yol Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Malta arasındaki günlük direkt uçuşlarıdır.

Malta’ya feribotla gitmek mümkün mü?2023-12-19T01:28:17+03:00

Türkiye’den Malta’ya düzenli feribot seferi bulunmamakla birlikte, İtalya’dan Malta’ya feribotla ulaşım sağlanabilir. Pozzalo limanı genellikle bu seyahatlerde ana limandır.

Malta’ya feribotla ulaşmak için hangi denizcilik şirketlerine bakmalıyım?2023-12-19T01:29:01+03:00

Malta’ya feribotla seyahat için tercih edilebilecek denizcilik şirketleri arasında Tirrenia, Virtu Ferries, Maresi, Grandi Navi Veloci ve Grimaldi Lines bulunmaktadır.

Malta’ya seyahat etmek için vize gerekliliği var mıdır?2023-12-19T01:30:17+03:00

Evet, Malta’ya seyahat etmek için vize gereklidir. Fakat yeşil pasaportunuz veya geçelri bir schengen vizeniz var ise bu durumda vize almanıza gerek yoktur.

Malta’ya feribotla seyahat etmek için rotalar nelerdir?2023-12-19T01:30:40+03:00

Malta’ya feribotla seyahat etmek isteyenler için Catania, Licata, Pozzallo, Reggio Calabria gibi İtalyan limanlarından kalkan feribot rotaları bulunmaktadır.

Malta uçak bileti fiyatları ne zaman daha uygun olabilir?2023-12-19T01:31:02+03:00

Malta uçak bileti fiyatları seyahat tarihine bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle erken rezervasyon yapıldığında daha uygun olabilir.

Malta’ya gitmek için en sık kullanılan hava yolu şirketleri hangileridir?2023-12-19T01:31:41+03:00

Malta’ya gitmek için en sık kullanılan hava yolu şirketleri Türk Hava Yolları ve Air Malta’dır; her iki şirket de İstanbul – Malta arasında düzenli seferler düzenlemektedir. Aslında Air Malta, THY uçaklarını kullanmaktadır.

Malta’ya uçakla gidiş-dönüş bilet fiyatları ne kadar önce alınmalıdır?2023-12-19T01:32:19+03:00

Malta’ya uçakla gidiş-dönüş bilet fiyatlarının daha uygun olması için mümkünse 2-3 ay önceden rezervasyon yapmak önerilir.

Malta’ya aktarmalı nasıl uçabilirim?2023-12-19T01:34:07+03:00

Malta’ya ulaşmanın en yaygın yolu uçakla seyahat etmektir. Birçok büyük Avrupa şehrinden ve diğer uluslararası destinasyonlardan Malta Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar düzenlenmektedir. Malta’ya en yakın büyük havalimanları arasında Malta Uluslararası Havalimanı, Sicilya’daki Catania Havalimanı ve İtalya’daki Roma Fiumicino Havalimanı yer almaktadır.

Malta’ya karayolu ile nasıl gidilir?2023-12-19T01:35:15+03:00

Malta, karayolu ile ulaşılabilir bir destinasyon değildir, çünkü ada denizle çevrili ve büyük bir köprü veya tünel bağlantısı yoktur. Dolayısıyla, Malta’ya karayolu ile gitmek mümkün değildir. Karayolu ile İtalya’ya kadar gelebilir, daha sonrasında deniz yolu ile Malta’ya geçebilirsiniz.

Yazıda kullanılan fotoğraflar;

Photo by Isaac Struna on Unsplash

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top