Malta Resmi Tatiller ve Tatil Günleri 2024

malta resmi tatiller ve malta resmi tatil gunleri

Malta Resmi Tatiller: Malta resmi tatil günleri ne zaman? Malta’da resmi tatiller ne zaman? Malta’da hangi günler resmi tatil? Malta’da resmi tatil günleri 2024 ne zaman? Malta resmi tatil günleri 2024. Malta resmi tatil günlerinde Malta dil okulları kapalı mı? Malta dil okulları resmi tatillerde kapalı mı? Malta’da resmi tatiller 2024

Malta Resmi Tatiller ve Malta’da Resmi Tatil Günleri 2024

Malta, tarih ve kültür zenginlikleriyle ünlü bir Akdeniz adasıdır. Ada, yıl boyunca çeşitli resmi ve dini tatillerle renklenir ve bu günler, yerel kültürün ve tarihî olayların anılması için ayrılmıştır. İşte Malta’da kutlanan tüm önemli dini ve resmi tatilleri ve bu günlerde dil okullarının durumu hakkında bilgileri açıklamaları ile birlikte bu yazımız da bulabilirsiniz. Malta resmi tatil günlerinde, tüm resmi daireler, hastaneler, malta dil okulları, irili ufaklı bazı mağazalar ve dükkanlar kapalıdır. Genel olarak Malta dil okullarında resmi tatile gelen hafta içi günlerde yapılamayan derslerin telafisi yapılmamaktadır.

Eğer Malta’ya kısa bir süre için gidiyorsanız gideceğiniz dönemdeki Malta resmi tatil günlerini sitemizden takip etmenizi tavsiye ederiz.

2024 Malta Resmi Tatilleri Hangi Güne Denk Geliyor?

2024 MALTA RESMİ TATiL GÜNLERİ
TARİHGÜNTATİLAÇIKLAMA
01 Ocak 2024PazartesiYENİ YILPazartesi Günü Resmi Tatil
10 Şubat 2024CumartesiFeast of St Paul’s ShipwreckSt Paul’s Bayramı
19 Mart 2024SalıFeast of St JosephSt Joseph Bayramı
29 Mart 2024PazarGood FridayPaskalya’dan Önceki Cuma
31 Mart 2024PazarFreedom DayÖzgürlük Bayramı
01 Mayıs 2024ÇarşambaWorker’s Dayİşçi Bayramı
07 Haziran 2024CumaSette Giugno1919’da Ölen Malta Vatandaşlarının Anısına
29 Haziran 2024CumartesiFeast of St Peter and St PaulSt Peter ve St Paul Bayramı
15 Ağustos 2024PerşembeFeast of AssumptionKatolik İnancına Göre Meryem Ananın Ölüp Cennete Gittiği Gün
08 Eylül 2024ÇarşambaVictory DayZafer Bayramı
21 Eylül 2024SalıIndependence Day1964 Yılında İngilizlerden Bağımsızlıklarını Kazandıkları Gün
08 Aralık 2024PazarImmaculate ConceptionMeryem Ananın Hz. İsa’ya Gebe Kaldığı Gün
13 Aralık 2024CumaRepublic DayCumhuriyet Bayramı
25 Aralık 2024ÇarşambaChristmas DayHz. İsa’nın Doğumu. Bazı Malta dil okulları 06 Ocak 2025 tarihine kadar kapalı
01 Ocak 2025ÇarşambaYENİ YILCuma günü Resmi Tatil. Bazı Malta dil okulları 06/01/2025 tarihine kadar kapalı

Yeni  Yıl (31 Aralık / 01 Ocak): New Year

Yeni Yıl, yeni bir takvim yılının başladığı, ve ilk günün 01 OCak kabul edildiği gündür. Genelde yeni kararlar ve başlangıçlar sebebi ile bir çok kültürde kutlama yapılır. Aslında şu anda kullandığımız Gregoryen takvimi iktidara geldikten sonra takvimi yeniden düzenleyen Roma İmparatoru Julius Caesar tarafından yaptırıldı. Kısmen bu ayın adını onurlandırmak için 1 Ocak’ı yılın ilk günü olarak belirledi: Roma’nın başlangıçlar tanrısı Janus’un iki yüzü ona geçmişe ve geleceğe bakmasını sağlıyordu. İngilizce’de kullandığımız January’de sanırım buradan geliyor.

2024 yılında 01 Ocak, Pazartesi gününe denk geldiği için Malta dil okulları bu tarihte kapalı olacaktır.

St. Paul Günü (10 Şubat): Feast of St. Paul’s Shipwreck

İnanışa göre, MS 60 civarında Saint Paul siyasi bir isyancı olarak yargılanmak üzere Kudüs’ten Roma’ya götürülüyordu, ancak onu ve diğer 274 kişiyi taşıyan gemi bir fırtınada yakalandı. Şiddetli fırtına iki hafta sonra Malta kıyılarında battı. İnanışa göre Aziz Paul, Ada’daki ilk Hıristiyan cemaatini kurmuştur. Feast of St. Paul’s Shipwreck günü, Valletta’da ve çevresinde dini törenler ve sokak şenlikleri ile kutlanıyor. Bu etkinlik Malta’nın Ulusal Resmi Tatili ve Dini Bayramıdır.

2024 yılında 10 Şubat, Cumartesi gününe denk geldiği için Malta’da eğitimi etkilemeyecektir.

malta resmi tatiller ve malta resmi tatil gunleri Feast Of St. Paul Shipwreck

Aziz Joseph Günü (19 Mart): Feast of St. Joseph

Aziz Joseph Günü (19 Mart): Aziz Joseph, Malta’nın diğer koruyucu azizidir ve onun adına düzenlenen özel ayinler ve kutlamalarla anılır. Bu gün, genellikle dini etkinliklerle birlikte ailelerin bir araya geldiği özel bir gün olarak kutlanır. Aziz Joseph Bayramı, Hz.Meryem’in kocası ve Hz. İsa’nın yasal dünyevi babası Yusuf’u onurlandırmak ve örnek almak için kutlanan Malta’nın resmi bir tatilidir.

2024 yılında 19 Mart, Salı gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Malta dil okulları bu tarihte kapalı olacaktır.

Kutsal Cuma (Her Yıl Değişir): Good Friday

Hristiyan inancına göre İsa’nın çarmıha gerildiği günü anmak için düzenlenen Kutsal Cuma, Malta’da resmi tatil olarak kutlanır. Bu gün, genellikle dini ibadetler ve ayinlerle geçer. 2024 yılında, Kutsal Cuma 29 Mart Cuma gününe denk gelir.

Kutsal Cuma / Good Friday aslında her zaman Paskalya’dan hemen önceki Cuma gününe denk gelir. Ve Paskalya sürekli olarak Paskalya Dolunayı’ndan sonraki ilk Pazar gününe denk geldiğinden, her yıl tatil günü de değişir. Kutsal Cuma / Good Friday Malta’da resmi tatildir ve Cuma günü kutlandığı için Malta dil okulları, Malta’nın bu resmi tatilinde kapalı olacaktır.

Özgürlük Günü (31 Mart): Freedom Day

31 Mart 1979’da İngilizler adayı sonsuza kadar terk etti ve Malta ile İngiltere arasında uzun süredir devam eden anlaşması sona erdi. İngilizlerin Malta adasını terk etmesinin yıl dönümü Malta’da Özgürlik günü / Freedom day olarak kutlanır. Freedom day, Malta’nın resmi tatilidir.

2024 yılında, 31 Mart Pazar gününe denk geldiği için Malta’da eğitim Malta’nın bu resmi tatilinden etkilenmez.

İşçi Bayramı (01 Mayıs): May day / Labour’s Day or Worker’s Day

Malta’da işçi sınıfının haklarına odaklanan bu gün, genellikle sendikalar ve diğer kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanır. 2024 yılında, İşçi Bayramı Çarşamba gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Malta dil okulları bu tarihte kapalı olacaktır.

7 Haziran 1919 İsyanını Anma Günü (07 Haziran): Commemoration of the 1919 Riot / Sette Giugno

İtalyanca’da “Yedi Haziran” anlamına gelen Sette Giugno, 1919’da İngiliz askerleri tarafından kalabalığa açılan ateş sonucu dört Malta vatandaşının öldüğü ayaklanmaları anan bir Malta ulusal bayramıdır. Bu dört Malta vatandaşı, Manwel Attard, Wenzu Dyer ve Ġużè Bajada 7 Haziran 1919 tarihinde, Karmenu Abela ise ertesi gün 08 Haziranda  vefat etmiştir. Bu dört Maltalı, adada kahraman ilan edilmişlerdir. Bu tarihte ada genelinde dini ve kültürel etkinlikler düzenlenir. 2024 yılında, 07 Haziran günü Pazar  gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Malta dil okulları bu tarihte kapalı olacaktır.

Aziz Petrus ve Aziz Paul Bayramı (29 Haziran): Feast of St Peter and St Paul

Aziz Peter ve Paul Bayramı, Malta’da resmi bir tatildir ve ülkedeki en eski kutlamalardan biridir; tarihi, ünlü Aziz John Şövalyelerinin 16. yüzyılın başlarında Malta’ya ilk gelişinden bile öncesine dayanmaktadır. Aslında bu bayramın MS 3. yüzyıldan beri Roma Katolikleri tarafından kutlanıldığına inanılmaktadır. 2024 yılında, 29 Haziran günü Cumartesi gününe denk geldiği için eğitimi etkilemez.

Meryem Ana’nın Göğe Kabulü Bayramı (15 Ağustos): Feast of the Assumption of Our Lady

Hz. Meryem’in Göğe Kabulü Bayramı, esas olarak Roma Katolikleri ve Doğu Ortodoks inananları tarafından kutlanan ve Hz. Meryem Ana’nın bedeninin ve ruhunun cennete kabulünü anmayı amaçlayan dini bir bayramdır. 2024 yılında, 15 Ağustos günü Perşembe gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Malta dil okulları bu tarihte kapalı olacaktır.

Zafer Bayramı (08 Eylül): Feast of Our Lady of Victories / Victory Day

Malta’nın koruyucu azizi olan Meryem’in doğum gününü kutlamak için düzenlenen bir bayramdır. Ada genelinde dini ve kültürel etkinliklerle doludur. 2024 yılında, Bağımsızlık günü Pazar gününe denk geldiği için eğitimi etkilemez.

Bağımsızlık Günü (21 Eylül): Independence Day

Malta’nın 1964 yılında Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandığı günü kutlar. Ada genelinde resmi törenler düzenlenir ve halk, geleneksel etkinliklere katılır. 2024 yılında, Bağımsızlık günü Cumartesi gününe denk geldiği için eğitimi etkilemez.

Meryem Ananın Hz. İsa’ya gebe kaldığı gün (08 Aralık): Immaculate Conception

Katolik geleneklerine göre Hz. Meryem, 8 Aralık’ta hamile kalıyor. Doktrin, onun ana rahmine düştüğü andan itibaren ve tüm hayatı boyunca her türlü günahtan korunduğunu belirtir. 2024 yılında 08 Aralık Pazar gününe denk geldiği için Malta’da eğitimi etkilemeyecektir.

Cumhuriyet Bayramı(13 Aralık): Republic Day

Malta’nın 1974 yılında cumhuriyet ilan ettiği günü anmak için düzenlenen bu tatil, çeşitli etkinlikler ve kutlamalarla doludur. 2024 yılında Cuma gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Cumhuriyet Bayramında Malta dil okulları kapalı olacaktır.

Nole (25 Aralık): Christmas veya X’mas Day

Noel veya Christmas Hristiyan dünyasında İsa’nın doğumunu kutlamak için düzenlenen bir bayramdır. 2024 yılında Çarşamba  gününe denk geldiği ve Malta resmi tatili olduğu için Noel’de Malta dil okulları kapalı olacaktır. Genellikle takip eden 26 Aralık tarihinden 02 Ocak tairhine göre çoğu okullar tatildir. Malta’ya bu tarihlerde gitmeyi düşünüyorsanız, gitmek istediğiniz okulun kapalı olup olmadığını eğitim danışmanınızdan öğrenmeniz tavsiye edilir.

Yardıma mı İhtiyacın var?

Ücretsiz bilgi formunu doldur,
uzman eğitim danışmanın yanıtlasın…

2025 Malta Resmi Tatilleri Hangi Güne Denk Geliyor?

2025 MALTA RESMİ TATiL GÜNLERİ
TARİHGÜNTATİLAÇIKLAMA
01 Ocak 2025ÇarşambaYENİ YILPazartesi Günü Resmi Tatil
10 Şubat 2025PazartesiFeast of St Paul’s ShipwreckSt Paul’s Bayramı
19 Mart 2025ÇarşambaFeast of St JosephSt Joseph Bayramı
31 Mart 2025PazartesiFreedom DayÖzgürlük Bayramı
18 Nisan 2025CumaGood FridayPaskalya’dan Önceki Cuma
01 Mayıs 2025PerşembeWorker’s Dayİşçi Bayramı
07 Haziran 2025CumartesiSette Giugno1919’da Ölen Malta Vatandaşlarının Anısına
29 Haziran 2025PazarFeast of St Peter and St PaulSt Peter ve St Paul Bayramı
15 Ağustos 2025CumaFeast of AssumptionKatolik İnancına Göre Meryem Ananın Ölüp Cennete Gittiği Gün
08 Eylül 2025PazartesiVictory DayZafer Bayramı
21 Eylül 2025PazarIndependence Day1964 Yılında İngilizlerden Bağımsızlıklarını Kazandıkları Gün
08 Aralık 2025PazartesiImmaculate ConceptionMeryem Ananın Hz. İsa’ya Gebe Kaldığı Gün
13 Aralık 2025CumartesiRepublic DayCumhuriyet Bayramı
25 Aralık 2025PerşembeChristmas DayHz. İsa’nın Doğumu. Bazı Malta dil okulları 05 Ocak 2026 tarihine kadar kapalı
01 Ocak 2026PerşembeYENİ YILCuma günü Resmi Tatil. Bazı Malta dil okulları 05/01/2026 tarihine kadar kapalı

Sıkça Sorulan Sorular

Malta resmi tatillerinde dil okulları açık mı?2023-12-14T01:34:28+03:00

Hayır, Malta resmi tatil günlerinde dil okulları genellikle kapalıdır. Örneğin, 01 Ocak, 10 Şubat, 19 Mart gibi resmi tatil günlerinde dil okulları kapalı olacaktır. Tüm Malta resmi tatillerine ve dil okullarının hangi günlerde kapalı olduğunu sitemizde bulabilirsiniz.

Malta’da resmi tatil günlerinde iş yerleri açık mı?2023-12-14T01:35:56+03:00

Genellikle Malta’da resmi tatil günlerinde iş yerleri, resmi daireler, hastaneler ve birçok mağaza kapalıdır. Ancak turistik bölgelerdeki bazı iş yerleri açık olabilir. Seyahat etmeden önce yerel düzenlemeleri kontrol etmek önemlidir.

Malta’da resmi tatillerde kaçırılan dersler telafi edilir mi?2023-12-14T01:37:59+03:00

Genel olarak bu sorunun cevabı hayırdır. Malta’da resmi tatil günlerinde kaçırılan dersler için telafi dersleri düzenlenmez. Bu nedenle, öğrenciler resmi tatil günlerini eğitim programlarına dikkate alarak planlamalıdır. Bununla birlikte bunu kısmi olarak telafi eden okullarda vardır. Örneğin, ESE Malta dil okulu gibi. Daha detaylu bilgileri uzman bir eğitim danışmanından edinmeniz tavsiye edilir.

Yazıda kullanılan fotoğraflar;

Photo by Steven Hille on Unsplash

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top