Malta Adasında Yaşam

Malta Adası son yıllarda İngilizce kursları ile çok ön planda. Zaten Akdeniz’in ortasında bir ada ülkesi olmasından dolayıda tatil için de en iyi rotalardan biri. Malta Adasını ister Malta dil okullarında İngilizce kursu eğitimi için ister tatil için tercih edin, Malta’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler bir çok bilgi var. Malta Adası ile ilgili ulaşımdan hava durumuna, yaşam şartlarından market fiyatlarına, Malta vizesinden para birimine kadar tüm bilgilere bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Malta’nın insanı teşvik eden ve cezbeden en önemli özelliği tarihinin bir hazine yuvası olmasıdır. Burada rastlayabileceğiniz ve insanlığın tüm tarihi geçmişini yansıtan arkeolojik kalıntıları, kültürel anıtları ve mimariyi dünyanın çok az yerinde bulabilirsiniz. Denebilir ki; Malta Adası dev bir açık hava müzesidir. Başkent Valetta, kendi türünün tek örneği ve bir artistik mimari harikasıdır. Malta Adasında ziyaretçi her köşede gizli bir tarih ve kültürle karşılaşır.

Malta, Gozo ve Comino adlı üç takım adadan oluşan ülke Akdeniz’in kalbinde,Afrika ve Avrupa’nın arasında yer almaktadır. Bu stratejik konumu Malta’nın yüzyıllar boyunca Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar,Araplar, Normanlar, İspanyollar, St. John Şövalyeleri, Fransızlar,Osmanlılar ve İngilizler’in sahip olmak istediği bir coğrafya olmasına neden olmuştur. Bu da, tüm bu ulusların, tarih boyunca adada izlerini bırakmalarını sağlamıştır.

Malta Adasının Valetta’dan sonra en ilgi çekici şehri Sessiz Şehir olarak anılan Mdina’dır. Mdina, Ünlü St. John Şövalyelerin’den korunmak için Fenikeliler tarafından güçlü duvarlarla çepeçevre sarılmış bir tarih hazinesidir. Bu Sessiz Şehir bir kraliyet sessizliği ve bir barış atmosferi içindedir. Motorlu taşıt, alışveriş merkezi ya da bir pazar “Sessiz Şehir”e çok yabancı kavramlardır. Burada görebileceğiniz yegane ticari canlılık, şehir duvarları üzerinde kurulmuş ve muhteşem bir deniz manzarasına sahip iki restaurant ve çay bahçesi tarzında bir kafedir.

Malta Adasının temel niteliğini belirleyen en önemli özelliklerden biri ise şüphesiz Malta insanının içten dostluğudur. Bu dostluk otelden, çarşıya; şehirden, en küçük balıkçı kasabasına kadar her yerde görülmektedir. Bu gerçek dostluk Malta’lıların birbirleri ile ve Malta Adasını ziyaret eden yabancılarla aralarındaki ilişkilerin temelini oluşturur. Hiç kuşkusuz bu özelliği Malta Adasının ziyaretçiler için huzurlu ve rahat bir yer olmasını sağlamaktadır.