Malta’da Çekilmiş Efsane Filmler: En İyi 20 Film

Malta’da çekilmiş efsane filmler listesini hazırlamak baya bir zaman aldı. Ne zamandır böyle bir liste oluşturmak istiyordum. Nedeni ise Malta’nın bozulmamış tarihi yapısı ile “ Hollywood in the Mediterranean” – “Akdeniz’deki Hollywood” olma yolunda hızla ilerliyor olması.

Steven Spielberg’den, Guy Richie’ye, Russell Crowe’dan Brad Pitt’e kadar birçok yıldızın Malta’da film çektiğini biliyor muydunuz?

Popüleritesi gün geçtikçe artan Malta’da çekilen ilk film 1925 yılındaki “Sons of the Seas”. Daha sonraları 1927 yılında “The Battles of Coronel and Falkland Islands”, 1928 yılında “Bolibar”, 1931 yılında “Tell England” filmleri çekilmiş. İkinci dünya savaşının da etkisi ile filmlere ara verilmiş. 1953 yılında ise “They Who Dare”, “Malta Story”, “Single Handed” filmleri çekilmiş. 1967 yılında çekilen “Casino Royale”in ilk çekimi ile James Bond’da Malta’da çekilen filmler arasına girmiş.

Hatta bizden bir film “Pars: Kiraz Operasyonu” filminde de Malta’da çekilen sahneler var.

Son zamanların ünlü TV serisi “Game of Thrones” – “Taht Oyunları”nın da bazı sahneleri Malta’da çekiliyor.

Malta’da Çekilmiş Efsane Filmler

Hayranı olduğum ve unutulmaz listeme giren Malta’da çekilmiş efsane filmlerin IMDB sıralamasına göre listesi;

20. Alexander | Büyük İskender – 2004

IMDB 5,6 – İsmi büyük, filmi bana göre küçük. Çok daha iyi bir yapım olabilirdi. Tarihi filmlerde olduğu gibi yine mekan Malta. Truva, Gladyatör gibi filmlerde olduğu gibi mekan olarak sahnelerin bir çoğu Valetta’da çekilmiş. Ses getiren bir yapım olan, beklentimi karşılamayan ama yine de Malta’da çekilmiş efsane filmler listesinde yer alacak bir film.

Colin Farrell, Angelina Jolie, Anthony Hopkins

19. The League of Extraordinary Gentlemen – 2003

IMDB 5,8 – Sean Connery’nin başrolünde oynadığı filmin birçok sahnesi Prag’da çekilmiş. Ama meşhur su tanklarında çekilen sahnelerin tamamı Malta’da çekilmiş.

Sean Connery, Stuart Townsend, Peta Wilson

18. Assassin’s Creed – 2016

IMDB  5,8 – Ünlü bilgisayar oyunu Assasin Creed’in ilk 4 oyununu bitirmiş biri olarak, bilgisayar oyunundan esinlenerek yapılan filmi bende merakla beklemiştim. IMBD 5,8 i doğru vermiş. Tarihi sahnelerin bir çoğu Valetta ve Malta müzelerinde çekilmiş.

Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons

17. Eichmann – 2007

IMDB 5,9 – 2007 yılında çekilen film, Adolf Eichmann’ın idam edilmeden önceki son itirafını İsrailli bir polise yapmasını konu alıyor. Kudüs sahnelerinin tamamı Valetta’da çekilmiş.

Avner W. Less, Thomas Kretschmann, Troy Garity

16. Risen – 2016

IMDB 6,3 Tarihi filmlerin vazgeçilmez mekanı Malta’da çekilen bir başka film Risen. Kevin Reynolds tarafından çekilen film Hz. İsa’nın ölümünden sonraki dönemi konu alıyor.

Joseph Fiennes, Tom Felton, Peter Firth

15. Papillon – 2017

IMDB 6.3 Haksız yere cinayetten suçlanarak hapse mahkum edilen Henri ‘Papillon’ Charriere kaçış hikayesini konu alan filmi ilk 1973 yılında çekilmiş. Kalkara ve Rabat’da çekilen film 2017 yılında yönetmen Michael Noer tarafından tekrar çekilmiş.

Charlie Hunnam, Damijan Oklopdzic, Christopher Fairbank

14. Murder on the Orient Express | Doğu Ekspresinde Cinayet – 2017

IMDB 6,5 Bana göre hoş bir filmdi. Ama IMDB 6,5 vermiş. Johnny Depp bana göre yine hakkını vermiş. Doğu Ekspresinde seyahat eden yolcuların arasından 1 kişi öldürülür ve ünlü dedektif Hercule Poirot cinayeti çözmeye karar verir. Filmin bir kısmı Valetta’da çekilmiş. Hatta filmin başlangıç sahnelerinin tamamı Valetta’da çekilmiş.

Kenneth Branagh, Penélope Cruz, Willem Dafoe

13. White Squall | Dostluk Denizi – 1996

IMDB 6,6 İçinde deniz geçen bütün filmler sanırım Mediterranean Film Stüdyolarında çekiliyor. “Last Voyage of Albatros” isimli kitaptan 1996 yılında uyarlanan filmde Albatros isimli yelkenlide bulunan 10 kişinin hayatlarının en kötü fırtınasında yaşadıklarını anlatıyor.

Jeff Bridges, Caroline Goodall, John Savage

12. U-571 – 2000

IMDB 6,6 – Malta’daki Mediterranean Film Stüdyolarında çekilen filmin bir kısmıda Los Angeles’daki Deniz Müzesinde bulunan S.S.Lane Victory gemisinde çekildi. Denizaltı sahnelerinin tamamı ise Malta’da yapılan denizaltı setinde çekildi.

Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel

11. Da Vinci Code | Da Vinci’nin Şifresi – 2006

IMDB 6,6 – Dan Brown’un büyük beğeni ile okuduğum Da Vinci’nin Şifresi isimli kitabından uyarlanarak çekilen film, Malta’nın başkenti ve liman şehri olan Valetta’ya kuşbakışı pozisyonda yer alan Vittoriosa’da ve Malta müzelerinde çekilmiş.

Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno

10 .The Emperor’s New Clothes | İmparatorun Yeni Kıyafetleri – 2001

IMDB  7,0 – 2001 yılında Malta’da çekilen film Napolyon’un St Helena’ya sürgün edilmesi üzerine, Napolyon’un yerine geçirilen bir benzeri sayesinde, gerçek Napolyon’un Paris’e dönerek tahta tekrar geçmesini beyaz perdeye aktarıyor.

Ian Holm, Iben Hjejle, Tim McInnerny

9. Troy | Truva –  2004

IMDB 7,2 – Brad Pitt’İn başrolünü oynadığı unutmaz Truva savaşını ve kardeşinin yasak aşkını konu alan filmin birçok sahnesi Malta’da çekildi. Filmde Truva sahilleri olarak geçen sahnelerin tamamı Malta plajlarından bir tanesi olan Ghajn Tuffieha’da çekildi. Truva şehrinin caddeleri ve avlusu ise 17. Yüzyılda yapılan Fort Ricasoli’de çekildi. Fort Ricasoli aynı zamanda Gladyatör filminde Collessium sahnelerinin çekildiği yer.

Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom

8. Agora – 2009

IMDB 7,2 – Mısır’ın Roma İmparatorluğu egemenliği döneminde geçen film, İskenderiye’li Hypatia’nın hayatını ve aşkını konu alıyor. İlk kadın matematikçi, astronom ve filozof olduğu kadar güzelliğide bilinen Hypatia’nın hayatını konu alan film Maltanın ünlü kalesi Fort Ricasoli’de çekildi.

Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac

7. Kon-Tiki – 2012

IMDB 7,2 – Valetta limanında ve etrafında çekilen Kon Tiki filmi, 1947 yılında Norveçli kaşif Thor Heyerdahl’ın Pasifik okyanusunu geçerek Güney Amerika’ya ulaşmasını konu alıyor.

Pål Sverre Hagen, Anders Baasmo, Gustaf Skarsgård

6. 13 Hours | Secret Soldiers of BenGhazi – 2012

IMDB 7,3 – Yine gerçek bir hikayeden esinlenen filmin yönetmenliğini Michael Bay yaptı. Amerika’ya saldıran teröristlere karşılık olarak Amerikan Özel Kuvvet askerlerinin Benghazi, Libya’da yaptıkları operasyonu konu alıyor. Filmin Libya sahnelerinin tamamı Malta şehirlerinden biri olan Mosta’da çekildi.

John Krasinski, Pablo Schreiber, James Badge Dale

Maltada Çekilmiş Efsane Filmler İlk 5

maltada cekilmis efsane filmler 2

Malta’da çekilmiş efsane filmler listesinde ilk 5 film. Eğer bu filmleri izlemediyseniz Malta’ya gitmeden önce mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Maltada çekilen efsane filmler listesindeki film aynı zamanda IMDB listesinde Matada çekilmiş efsane filmler arasında en fazla puanı alan filmler.

5. World War Z | Dünyalar Savaşı Z – 2013

IMDB 7,5 – Bir liste yapılır da Brad Pitt olmaz mı? 2013 yılında çekilen filmin isminde de yer alan Z = Zombi.  Filmin Jerusalem yani Kudüs’te geçen sahnelerinin tamamı Malta’nın başkenti olan Valetta’da çekilmiş. Ve yine filmde “Atarot Havaalanı” olarak geçen havaalanı da Luqa’da ki “Malta Uluslararası Havaalanı.”

Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz

4. Munich | Münih – 2005

IMDB 7,6 – Steven Spielberg’in 2005 yılında çektiği filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. 1972 Münih olimpiyatlarında 11 İsrailli sporcunun ölümüne neden olan saldırıyı konu alan film, Malta’nın gezilecek yerler listesindeki en önemli yerlerde çekilmiş; Valletta,  Sliema, Buġibba, Marsaxlokk, Cospicua, Marsa, Malta International Airport, Rabat, Malta

Eric Bana, Daniel Craig, Marie-Josée Croze

3. The Count of Monte Cristo | Monte Cristo Kontu – 2012

IMDB 7,8 – Alexandre Dumas’ın dünya klasikleri arasındaki aynı eserinden beyaz perdeye aktarılan yapımda, Monte Cristo kontunu Jim Caviezel canlandırdı. Filmin sahneleri “sessiz şehir” – “silent city” olarak da bilinen “Mdina”, Valetta’da ki “Grand Harbour”u kuşbakışı gören kale şehir Vittoriosa ve  Gozo  ve  Comino adalarında çekilmiş.

Jim Caviezel, Guy Pearce, Christopher Adamson

2. Captain Phillips | Kaptan Phillips – 2013

IMDB 7,8 – Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Alexander isimli geminin Kaptanın gözünden anlatılan hikayede başrol olarak Tom Hanks karşımıza çıkıyor. Captain Phillips filmi, 2013 yılında, Malta’nın başkenti ve liman şehri olan Valetta’da bağlı bulunan Alexander isimli gemide çekildi. Filmin çekimi sırasında Malta’da bulunan Mediterranean Film Stüdyoları kullanıldı. Filmin büyük bir kısmı stüdyo yerine direk olarak Alexander gemisinde çekildi.

Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman

1. Gladiator | Gladyatör – 2000

IMDB 8,5 – Russel Crowe’un muhteşem oyunculuğu. 2000 yapımı 5 Oscarlı filmin konusu, Roma Genrali Maximus’un ihanete uğraması ve tüm ailesinin öldürülmesi ile başlıyor. Bir Generalin bir Köleye, ve bir Kölenin intikamını alabilmek için bir Gladyatöre dönüşmesini  anlatıyor. Gladyatör filminde Roma imparatorluğu sahnelerinin bir çoğu Fort Ricasoli’de ve Couvre Port’da kurulan setlerde çekilmiştir.

Ayrıca Gladyatör 2 filmide 2023 yılında Malta’da çekilmeye başlandı.

Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

IMBD Nedir?

Açılımı Internet Movie Database’dir. IMDB’ye kayıtlı kullanıcılar tarafından verilen puanlara göre filmleri derecelendirir. Genel kanı IMDB puanının gerçekleri yansıttığı ve doğru puanlama yaptığı yönündedir. Detaylı bilgiye IMDB’nin sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Siteye gitmek için tıklayın.

Maltada çekilmiş efsane filmler listesine sizde eklemek yapmak isterseniz, yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.