Temel Reis Köyü veya Popeye Village

Temel Reis Koyu veya Popeye Village

Temel Reis veya Popeye

Çocukluğumuzun ıspanak yiyen çizgi film karakteri Temel Reis’in köyü var desek? Çizgi film karelerinden çıkmış Temel Reis köyü veya Popeye Village, Malta’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesi. 1980 yılında beyaz perdeye yansıtılan Temel Reis filmi için, Malta’da Temel Reis Köyü yada İngilizce adı ile Popeye village inşa edildi.

Ispanak yiyerek güçlenen Popeye veya Türkçe adı ile bildiğimiz Temel Reis, kız arkadaşı Safinaz ve başlıca düşmanı ve aynı zamanda arkadaşı Kabasakal çizgi filmin başlıca karakterleri. İşte Temel Reis çizgi filminin İngilizce ve Türkçe karakterlerin isimleri şu şekilde;

 • Popeye – Temel Reis
 • Olive Oyl – Safinaz
 • Bluto – Kabasakal

Temel Reis, yani Popeye, ıspanak yiyerek güçlenen kurgusal çizgi film karakteridir. İlk kez 1929 yılında Elzie Crisler Segar tarafından canlandırılmıştır. Çizgi filmden sinema perdesine yansıması ise 1980 yılına denk gelmiştir. Bizim ilgilendiğimiz ve Malta’da bulunan Popeye Village ve Temel Reis Köyü ise bu film için özel olarak inşa edilmiştir.

temel reis ve safinaz

Temel Reis Köyü veya Popeye Village Malta

Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi, Temel Reis Köyü veya İngilizcesi Popeye Village, 1980 yılında Malta’nın Mellieha Şehrinde film seti olarak kuruldu. Özellikle Valetta, Sliema veya St Julians bölgesinde kalıyorsanız, yaklaşık 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Temel Reis Köyüne ulaşabilirsiniz. Unutmayın: Malta’da dil okulları genellikle Popeye Village – Temel Reis Köyü için aktiviteler düzenliyor.

Temel Reis Köyü, Malta’da iken mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bu arada Malta’da ziyaret edilmesi gereken yerler listesi ilginizi çekebilir.

Temel Reis Filmi – Popeye

Temel Reis Filmi, 1980 yılında Malta’da çekildi. Her ne kadar Malta’da çekilen efsane filmler listesinde yer almasada (IMDB 5.3) Malta film endüstrisinde önemli bir yeri var.

Temel Reis, Robert Altman’ın yönettiği, yapımcılığını Paramount Pictures ve Walt Disney Productions’ın üstlendiği 1980 Amerikan müzikal komedi filmidir. E. C. Segar’ın Temel Reis çizgi roman karakterine dayanmaktadır. Senaryo Jules Feiffer tarafından yazılmıştır ve başrollerde Denizci Temel Reis rolünde Robin Williams ve Olive Oyl rolünde Shelley Duvall yer almaktadır. Hikayesi Temel Reis’in Sweethaven kasabasına vardığında yaşadığı maceraları konu alıyor.

Filmin prömiyeri 6 Aralık 1980’de Los Angeles, Kaliforniya’da yapıldı ve ertesi hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin geri kalanında Paramount Pictures tarafından, Walt Disney Productions’ın Buena Vista International aracılığıyla uluslararası dağıtımını üstlenmesiyle açıldı. 20 milyon dolarlık bütçeyle açılış haftasonunda 6,3 milyon dolar, dünya çapında ise 49,8 milyon dolar hasılat elde etti. İlk yayınlandığında eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler aldı ancak zamanla daha iyi eleştiriler aldı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Popeye_(film)

Temel Resi Köyü Nerede?

Temel Reis Köyü – Popeye Village, Malta’nın Mellieha şehrinde. Popeye Village – Temel Reis Köyünün tam adresi: Triq Tal-Prajjet, Il-Mellieħa, Malta.

temel reis koyu film seti

Mellieha, Malta’nın Kuzey Bölgesi’nde büyük bir şehirdir. Mart 2014 itibarıyla nüfusu 10.087’dir. Mellieħa aynı zamanda kumsalları, doğal ortamı ve yakındaki Temel Reis Köyü ile popüler olan bir turizm beldesidir.

Temel Reis Köyüne Nasıl Gidilir?

Temel Reis Köyüne, St Julians, Sliema veya Valetta’dan otobüsle yaklaşık 1 saatte seyahat edebilirsiniz. Bu rota için otobüs hatlarına ve sefer saatlerine Malta’da ulaşım linkinden ulaşabilirsiniz.

Popeye Village Giriş Ücreti Ne Kadar?

2024 Kış Sezonu için Temel Reis – Popeye Village film setinin açılış saatleri sabah 09:30’dan akşam 17.00’ye kadardır. Mid Season diye belirtilen orta sezonda ise sabah 09:30’dan akşam 17:30’a kadar açıktır. Yüksek Sezonda ise film setinin açılış saatleri ise sabah 09:30’dan akşam 18:30’a kadardır.

2024 Kış Sezonu: 08/01/2024 – 24/03/2024, 07/04/2024 – 31/05/2024 , 07/11/2024 -06/12/2024, 09/12/2024-13/12/2024, 16/12/2024-20/12/2024 tarihleri arasındadır.

2024 Orta Sezon: 01/06/24 – 30/06/24 ve 01/10/2024 – 05.11.24 tarihleri arasındadır.

2024 Yüksek Sezon: 01/07/2024 – 30/09/2024 tarihleri arasındadır.

Temel Reis Köyü Film setining bilet fiyatları ise

Temel Reis Köyü – Popeye Village Malta Bilet Fiyatları;

Kış Sezonunda: 15 Euro

Orta Sezonda: 18 Euro

Yüksek Sezonda: 24 Euro

Bilet fiyatlarına dahil olanlar:

Lower Complex :

 • Entrance to the original Popeye’s Film Set
 • Use of Water inflatables Assault course and floating sun deck
 • Use of Sun Beds, Sun Umbrellas and Showers
 • A variety of Animation Shows
 • Entrance to the Cinema (for a 15 minute Documentary of the Film Set)
 • Silver Smith Demonstrations
 • Free Postcard, Free Popcorn

Upper complex:

 • Use of Nine-Hole Mini-Golf course
 • Use for 30 minutes soft play area in restaurant
 • Mini assault course for the Kids
 • Various traditional games
 • Playpool for kids 3-8 yrs of age, 2 splash Pools
 • Use of Sun Beds, Sun Umbrellas and Showers
 • Various Animation Shows and entertainment

Bonus: Temel Reis – Popeye Filmi Konusu

Huysuz ama iyi kalpli bir denizci olan Temel Reis, kayıp babasını ararken küçük sahil kasabası Sweethaven’a gelir. Oyl ailesinin pansiyonunda bir oda kiralar; burada Oyl’ler, kızları Olive’i, kasabayı gizemli Commodore adına yöneten güçlü, sürekli öfkeli bir zorba olan Kaptan Bluto ile nişanlamayı planlamaktadır. Nişan partisinin olduğu gece Olive, zorbalık yapan nişanlısının tek özelliğinin cüssesi olduğunu keşfettikten sonra gizlice dışarı çıkar. Partide kasaba halkına uyum sağlayamayan Temel Reis ile karşılaşır. İkili sonunda bir sepetin içinde terk edilmiş bir bebek bulur. Temel Reis ve Olive çocuğu evlat edinir ve ona Sweethaven kasabasından esinlenerek Swee’Pea adını verir ve ikisi Oyl ailesinin evine döner. Olive’in karşı çıktığı Bluto, bu karşılaşmayı öğrenir ve öfkeyle Temel Reis’i döver ve Oyl’lerin mal ve mülklerine ağır vergiler koyar. Açgözlü bir vergi memuru, Bluto’nun talebini yerine getirir, ancak Temel Reis, Oxblood Oxheart adlı bir boksörü yenerek büyük bir ödül kazanarak Oyl ailesinin mali durumuna yardımcı olur.

Ertesi gün Temel Reis, Swee’Pea’nin bir sorunun doğru cevabını duyduğunda ıslık çalarak geleceği tahmin edebildiğini keşfeder. Sürekli aç olan yerel aylak ve önemsiz bir kumarbaz olan J. Wellington Wimpy de bunu fark eder ve Temel Reis ile Olive’den Swee’Pea’yi yürüyüşe çıkarmalarını ister. Aslında onu “at yarışlarına” (mekanik bir karnaval at oyunu) götürür ve iki oyun kazanır. Bunu duyan Olive ve ailesi, harekete geçip kazanmak için Swee’Pea’yi kullanmaya karar verir, ancak öfkeli Temel Reis, Swee’Pea’yi elinden alır.

Daha sonra Temel Reis vergi memurunu denize attıktan sonra (böylece kasabanın saygısını kazanır), Wimpy, Bluto’nun emriyle çocuğu kaçırır. O akşamın ilerleyen saatlerinde Olive, Temel Reis’i özel olarak kontrol ettiğinde, onun Swee’Pea’nin iki ebeveyne sahip olmayı hak ettiğinden yakındığını duyar ve bu şekilde ayrıldığına pişman olur. Ertesi sabah Wimpy, Olive tarafından tehdit edildikten sonra Temel Reis’e kaçırılma olayını bildirir. Temel Reis, Commodore’un gemisine gider ve burada Bluto tarafından yakın zamanda bağlanan Commodore’un aslında Temel Reis’in ıspanak nefretini açığa çıkardıktan sonra Temel Reis’in oğlu olduğunu kabul eden Temel Reis’in babası Poopdeck Pappy olduğunu öğrenir. Bu sırada Bluto, Olive’i kaçırır ve Pappy’nin söz verdiği gömülü hazineyi bulmak için onunla ve Swee’Pea ile birlikte yelken açar. Temel Reis, Pappy, Wimpy ve Oyl ailesi, Bluto’yu okyanusun ortasında Scab Adası adı verilen ıssız bir adaya kadar kovalamak üzere Pappy’nin gemisine binerler.

Temel Reis, Bluto’yu yakalar ve onunla savaşır ancak güçlenir. Dövüş sırasında Pappy hazinesini kurtarır ve birkaç kutu ıspanak da dahil olmak üzere Temel Reis’in bebekliğine ait kişisel duygusal eşyaların bir koleksiyonunu ortaya çıkarmak için sandığı açar. Devasa bir ahtapot olan Salty Sam, Pappy’nin Swee’Pea’yi benzer bir kaderden kurtarmasının ardından uyanır ve Olive’e su altından saldırır. Popeye boğulmakta olan Pappy ona bir kutu ıspanak fırlatır; Temel Reis’in ıspanaktan hoşlanmadığını fark eden Bluto, onu suya atmadan önce kutuyu zorla besler. Ispanak Temel Reis’i canlandırır ve gücünü artırarak hem Bluto’yu hem de Salty Sam’i yenmesine yardımcı olur. Temel Reis zaferini ve ıspanaktan yeni keşfettiği takdiri kutlarken Bluto kelimenin tam anlamıyla sarıya dönerek yüzerek uzaklaşıyor.

Temel Reis Gerçekmiş: Frank “Rocky” Fiegel

Frank “Rocky” Fiegel, Popeye’nin gerçek hayatta ilham aldığı bir kişiydi. O, 1868’de Polonya’dan ABD’ye göç eden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Illinois, Chester’da büyüdü ve genç yaşlarda dayanıklılığı ve güçlü yapısıyla tanındı.

Rocky, küçük yaşlarda gençler arasında güç gösterileriyle ünlendi. Yerel bir barın sahibi, genç Rocky’nin güçlü yapısını fark etti ve ona “Rocky” lakabını verdi. Rocky, Chester şehrinde yaşayan ve çoğunlukla kavgalara karışan bir karakter haline geldi.

Popeye çizgi romanının yaratıcısı Elzie Crisler Segar, Chester’da yaşarken Rocky Fiegel ile tanıştı ve onun güçlü kişiliğinden etkilendi. Segar, Popeye karakterini yaratırken Rocky’nin özelliklerinden ilham aldı. Böylece, Popeye çizgi romanlarının ana karakteri olan güçlü ve dayanıklı denizci ortaya çıktı.

Frank “Rocky” Fiegel, Popeye yani Temel Reisin yaratılmasında önemli bir rol oynayan gerçek hayattaki bir kahramandı ve onun karakteri, güç ve cesaretiyle tanınan bu ilginç kişiliğin bir yansımasıydı.

temel reis gercekmis frank rocky fiegel

Sıkça Sorulan Sorular

Temel Reis Köyü nerede?2024-01-24T14:55:59+03:00

Popeye Village – Temel Reis Köyü, Malta’nın Mellieha şehrinde yer almaktadır. Tam adresi: Triq Tal-Prajjet, Il-Mellieħa, Malta.

Temel Reis Köyüne nasıl gidilir?2024-01-24T14:57:41+03:00

St Julians, Sliema veya Valetta’dan otobüsle yaklaşık 1 saatlik bir seyahatle Temel Reis Köyüne ulaşabilirsiniz. Malta’daki otobüs hatları ve sefer saatlerine Malta’da ulaşım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Temel Reis Filmi – Popeye hangi yılda çekildi?2024-01-24T15:00:15+03:00

Temel Reis Filmi, 1980 yılında Malta’da çekildi. Robert Altman tarafından yönetilen film, E.C. Segar’ın Temel Reis çizgi roman karakterine dayanmaktadır. Başrollerde Robin Williams ve Shelley Duvall yer almaktadır. Te mel reis filmi çekimi için Malta’da Temel Reis Köyü inşa edildi ve film bu sette çekildi.  Temel Reis Köyü yani Popeye Village, Malta’da en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Popeye’nin gerçek hayattaki ilham kaynağı kimdir?2024-01-24T15:00:54+03:00

Popeye’nin gerçek hayattaki ilham kaynağı Frank “Rocky” Fiegel’dir. 1868’de Polonya’dan ABD’ye göç eden Fiegel, Chester’da yaşayan dayanıklı ve güçlü bir karakterdi. Popeye çizgi romanının yaratıcısı Elzie Crisler Segar, Rocky’nin özelliklerinden ilham alarak Popeye karakterini oluşturdu.

Temel Reis Köyü veya Popeye Village’in açılış saatleri nedir?2024-01-24T15:01:34+03:00

Temel Reis Köyü – Popeye Village, sabah 09:30’dan akşam 17:00’ye kadar açıktır. Orta Sezonda ise 17:30’a kadar, Yüksek Sezonda ise 18:30’a kadar ziyaret edilebilir.

Mellieha şehri, Malta’da neden önemlidir?2024-01-24T15:03:09+03:00

Mellieha, Malta’nın Kuzey Bölgesi’nde bulunan büyük bir şehirdir. Güzel plajları, doğal güzellikleri ve Temel Reis Köyü ile turizm açısından popülerdir. 2014 itibarıyla nüfusu 10.087’dir ve Malta’nın turistik cazibe merkezlerinden biridir. Daha detaylı bilgiye Malta şehirleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Temel Reis’in gerçek hayattaki İlham kaynağı kimdir?2024-01-24T15:09:32+03:00

Popeye’nin gerçek hayattaki ilham kaynağı Frank “Rocky” Fiegel’dir. 1868’de Polonya’dan ABD’ye göç eden Fiegel, Chester’da yaşayan dayanıklı ve güçlü bir karakterdi. Popeye çizgi romanının yaratıcısı Elzie Crisler Segar, Rocky’nin özelliklerinden ilham alarak Popeye karakterini oluşturdu.

Temel Reis Köyü – Popeye Village yazısında kullanılan fotoğraflar;

Photo by Magdalena Smolnicka on Unsplash

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top