Malta’da Otobüs Biletlerine Zam Geldi

29/01/2024 tarihi itibari ile Malta’da otobüs biletlerine zam geldi. Malta’da otobüs bileti fiyatı her bir sefe riçin 2.00 Euro idi. Son güncellenen otobüs bileti fiyattları ise 2.50 Euro oldu. Malta’da otobüs biletlerine uygulanan zam sadece Talinja Card sahibi olmayanlar için geçerli.

Malta’da Toplu Taşıma Ücretsiz mi?

Evet, Malta’da toplu taşıma ücretsiz. Ücretsiz seferlerden yararlanmak için adınıza düzenlenmiş bir Tallinja Card sahibi olmanzı gerekiyor. Toplu taşımadan ücretsiz faydalanabilmek için Malta vatandaşı olmanız veya Malta’da oturma izni veya çalışma iznine sahip olmanız gerekiyor. Ya da Malta’da uzun dönem eğitim aldığınızı belgelemeniz gerekiyor. Malta’da kısa dönem kurslara kayıt olan öğrenciler ücretsiz toplu taşıma hizmetinden faydalanamıyor.

Malta’da Otobüs Ücretleri Ne Kadar Arttı?

Malta’da otobüs ücretleri geçtiğimiz yıl için gündüz tarifesi 2.00 Euro, gece tarifesi ise 3.00 Euro idi. 29/01/2024 tarihinden itibaren geçerli olacak zamla birlikte, Malta’da toplu taşıma için otobüs biletleri 2.50 Euro oldu. gece tarifesinde ise değişiklik yapılmadı.

Ayrıca, Tallinja Card’ın sunduğu kart ücretlerinde değişiklik oldu. Malta’da en çok tercih edilen kartlar olan 7 günlük sınırsız Explore Card, 21 Euro’dan 25 Euro’ya, 12 yolculuk için kullanın kart fiyatı ise 15 Euro’dan 21 Euro’ya çıktı.

Malta’da Ücretsiz Toplu Taşıma Uygulaması

Malta’da ikamet edenler için toplu taşımalar ücretsiz. Ekim 2002’de alınan karar doğrultusunda, Malta’da ikamet edenler için tüm toplu taşıma ve Malta’da ulaşım araçları ücretsiz olarak ilan edilmişti. Bu hizmetten yararlanabilmek için ise adınıza düzenlenmiş bir Tallinja Card sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca Malta’da ücretsiz ulaşımdan faydalanabilmek için geçerli bir oturum izni, çalışma izni veya Malta vatandaşı olmanız gerekiyor.

Malta’da toplu taşımalardan ücretsiz yararlanabilmek için gerekli olan Tallinja Kartının edinilmesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilen bir girişimle Şubat ayı sonuna kadar ücretsiz olacak. Tallinja Card uygulaması için daha önce yetişkinlerden 25 Euro, çocuklar, yaşlılar ve Avrupa Briliği engelli kartı sahipleri için 5 Euro alınıyordu. Şubat ayı sonuna kadar bu başvurulardan ücret alınmayacak.

Malta’da Ücretsiz Toplu Taşıma Ağı Genişledi

Malta’da Ocak 2024’ten itibaren ücretsiz toplu taşıma hattına, Valetta, Sliema ve 3 Cities arasında çalışan Valetta Ferry ve Upper Barraka Gardens a çıkan Barraka Lift asansörü de dahil edildi. Geçerli bir Talinja Card sahibi olan herkez bu seyahatlerde de artık ücret ödemeyecek.

Tallinja Card uygulması: https://www.publictransport.com.mt/en/tallinja-smartphone-app

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.