Geleneksel Malta Yemekleri ve Malta Mutfağı

Geleneksel Malta Yemekleri: Tarih boyunca birçok ülkenin sömürüsü altında olan Malta Adasının sahip olduğu geleneksel mutfağı bu sebeple birçok farklı ülkelerin mutfağından izler taşımaktadır. Bundan dolayı Malta Mutfağının çok çeşitli olduğunu söyleyebiliriz ancak kendine özgü çok fazla yemeği yoktur.

Keyifli Başlangıçlar

Malta’da bir restorana gittiğinizde siparişiniz gelmeden önce masanıza çok fazla aperatif yemeğin geldiğini göreceksiniz. Bu aperatiflerde meşhur Malta ekmeği de bulunmaktadır. Bu ekmek “hobz biz-zejt” olarak bilinir. Hobz biz-zejt, ekmek dilimlerinin tatlı domates salçasıyla kaplanmasının ardından kapari, sarımsak, zeytin, karabiber ve zeytinyağı ile buluşmasıyla oluşan bir başlangıç aperatifidir.

Alışılmışın Dışında Balıklar

Bir ada ülkesi olması nedeni ile Malta’da çok fazla deniz ürünü çeşidi bulunmaktadır. Bu ekmek de üzerine ton balığı veya farklı deniz ürünleriyle servis edilebilmektedir. Deniz ürünleri demişken Malta’nın meşhur ahtapot yahnisinden bahsetmeden geçemeyiz. “Stuffat tal-qarnit” olarak bilinen bu yemek; soğan, sarımsak, zeytin, domates, kapari ve kırmızı şarapla yapılan bir güveçtir. Hazırlanan bu yahni, çoğunlukla spagetti üzerinde veya ana yemek olarak sıcak servis edilmektedir. Denemenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer balık türü de, kılıç balığıdır. Zeytinyağında kızartılan, ve limon eklenerek servis edilen bu yemek, nane, tuz, karabiber, fesleğen gibi baharatlarla tatlandırılır.

Genellikle çok fazla bakliyat, baharat, sebze ve zeytinyağının yer aldığı Malta mutfağında; yemeklerin Akdeniz mutfağını andırdığı göz ardı edilemeyen bir gerçektir.

Lezzetli Ada Tavşanı “Fenek”

Bir diğer Malta Geleneksel Mutfağının olmazsa olmazı olan yiyecek, tavşandır. Malta Adasında tavşan yahnisi olarak kabul edilen tal-fenek adındaki yemek, geleneksel bir milli yemek olarak kabul edilir. Malta mutfağındaki diğer yemeklerde de rastladığımız gibi domates, baharatlar ve kırmızı şarap ile yavaş bir şekilde pişirilerek servis edilir. Malta’daki restoranların menülerinde karşılaşacağınız yemeklerin içinde “fenek” geçiyorsa o yemeğin içinde tavşan eti bulunuyordur. Bunun da bilgisini önceden vermiş olalım. 😊

Mükemmel Tatlılar

Ana yemeklerin yanı sıra Malta’ya özgü geleneksel tatlılardan da bahsedecek olursak; “Qaqħaq tal-Għasel”, Noel zamanı insanlara mutluluk katan bir sebep olmaktadır. İçinde irmik, vanilya, şeker, limon, kakao ve baharatlar bulundurur. Dairesel şekillerde pişirilir ve servis edilir. Normalde Noel’e özgü olan bu tatlıyı artık günümüzde marketlerde her dönem bulmak mümkündür.

Aynı zamanda imqaret adındaki geleneksel lezzet, kesinlikle denemeniz gereken bir tatlı çeşididir. Elmas şeklinde dilimlenmiş hamurun yağda kızartılmasıyla yapılan bir tatlıdır. Tercihinize göre dondurmayla veya pudra şekeriyle servis edilebilir.

Malta dil okulu kayıt işlemlerinizi Türkiye Resmi Temsilcisi Dilokulumalta.com üzerinden yapabilirsiniz. %30’a varan indirimler hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

malta dil okulları bilgi al

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Geleneksel Malta Yemekleri
Makale
Geleneksel Malta Yemekleri
Açıklama
Geleneksel Malta Yemekleri; Tarih boyunca birçok ülkenin sömürüsü altında olan Malta Adasının sahip olduğu geleneksel mutfağı bu sebeple birçok farklı ülkelerin mutfağından izler taşımaktadır. Bundan dolayı Malta Mutfağının çok çeşitli olduğunu söyleyebiliriz ancak kendine özgü çok fazla yemeği yoktur.
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir