Startup Malta Oturma İzni

startup malta oturma izni

Malta oturum izni almak için birden fazla seçenek var. Malta Hükümeti son yıllarda Malta oturma izni için bir çok farklı program seçeneği sunuyor. 2024 yılında geçerli bu programların başvuru süreci ve gerekli evraklar listesini detaylı olarak Malta Oturma İzni makalemizde bulabilirsiniz. Startup malta Oturma izni ise, diğer oturma izni süreçlerinden çok farklı ve avantajlı bir program. İşte tüm detayları ile Startup Malta Oturma İzni Programı:

Startup Nedir?

Bir “startup”, genellikle yeni ve yenilikçi bir fikre dayalı olarak kurulan, hızla büyümeyi hedefleyen, genellikle teknoloji odaklı bir işletmedir. Bu tür şirketler genellikle risk sermayesi veya melek yatırımcılar tarafından finanse edilir ve büyüme potansiyeli olan pazarlara odaklanır. Başlangıç aşamasında olan bir startup, genellikle ürün geliştirme, pazarlama, müşteri edinme ve iş modeli geliştirme gibi bir dizi zorlukla karşılaşır. Başarılı bir startup, zamanla büyüyerek daha büyük bir şirket haline gelebilir veya başka bir şirket tarafından satın alınabilir.

Startup Malta Oturma İzni Nedir?

Start in Malta, daha birçok startup başarı öyküsünün doğum yeri olması amacıyla Malta startup ekosistemini güçlendirmeyi amaçlayan bir hükümet girişimidir.
Bu ekosistemi güçlendirmek için Startup Malta programı ile Malta’yı start-up’lar için dünyanın en iyi yerlerinden biri haline getirmek için çalışılıyor. Hedef bu olduğu içinde en iyi start-up’lara destek ve hizmet sağlamak amacı ile teknolji merkezleri, çözüm merkezleri ve özel ve kamu sektörü ortaklıkları kuruluyor.

Startup Malta Oturma İzni programıda, yenlikçi bir fikri olan start-up’lara Malta oturma izni verilmesini sağlayan bir otruma izni programı.

Startup Malta Programları 2024

2024 yılında Startup Malta programının 4 farklı seçeneği bulunuyor;

 • Business Start
 • Business Development
 • Startup Finance
 • Startup Residency

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Startup Malta – Business Start Programı

Eğer iş fikriniz şu anda henüz gelişim aşamasında ama henüz bir resmi planıyla desteklenmiyorsa

Start-up’ınız hâlâ erken gelişim aşamasındaysa ancak henüz resmi bir iş planıyla desteklenmiyorsa, iş teklifinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz 10.000 Euro’ya kadar hibe almaya hak kazanabilirsiniz.

Business StartProgram Detayları
Yayınlanma Tarihi16 Ocak 2024
Genel BilgiBusiness Start, daha fazla fon veya üçüncü taraf sermayesi aramadan önce iş tekliflerini daha da geliştirmek için ekonomik açıdan uygun bir iş konseptine sahip küçük start-up’lara erken başlangıç ​​finansmanı sağlar.
UygunlukBu program dahlinde başvurulabilecek sektörler

 • Üretim;
 • Yazılım;
 • Üretime destek olan endüstriyel servisler;
 • Sağlık, bio-teknoloji, ilaç sanayi ve yaşam bilimleri,

İlgili pazarda hali hazırda mevcut olmayan veya yeni bir süreçle sağlanacak hizmet veya ürünleri sağlayan bilgi ve teknoloji yoluyla sağlanan diğer yenilikçi ekonomik faaliyetler.

Destek Şekli10,000 €’ya kadar destek
Son Başvuru Tarihi30 Ekim 2026
dilokulumalta edge icon
Whatsapp’tan Anında Bilgi Al!

İstersen Malta da eğitim konusunda uzman eğitim danışmanınla Whatsapp üzerinden direk görüşebilirsin

Startup Malta – Business Development Programı

Kendi işinizi kurmak için yeterli sermayeyi elde etmek yeterince zorlayıcı olabilir, ancak başlangıç ​​aşamasını geçtiyseniz ve artık bir sonraki adıma geçme zamanı geldiyse ne olur? Bu aşamada şirketinizin ilerleyişi belirginleşecek ve bir sonraki adıma geçmek için daha fazla yatırım yapılması gerekecektir. Faaliyetlerinizi genişletmek veya pekiştirmek, hatta yeni projeler üstlenmek isteyebilirsiniz. Girişimcilik yolculuğunuzda bu noktadaysanız ve girişiminiz Malta’nın bölgesel kalkınmasına katkıda bulunuyorsa, Malta Enterprise’dan mali destek alabilirsiniz.

Size verilecek mali yardımın miktarı, projenin Malta ekonomisine ne kadar katkıda bulunacağına ve yaratılacak veya sürdürülecek yeni işlerin sayısına bağlı olacaktır, ancak bu plan oyunun kurallarını değiştirebilir. İş faaliyetlerini genişletmeyi ve dönüştürmeyi veya mevcut faaliyetlerini birleştirmeyi amaçlayan şirketlere, vergi kredisi veya 300.000 Euro’ya kadar nakit hibe şeklinde destek sağlanabilecek. İşte destek sağlanan hizmetler:

 • İşletmenin faaliyetlerini kurmasının ilk geliştirme aşaması ve iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması gibi çeşitli faaliyetlere destek;
 • Vergi kredisi veya Nakit hibe;
 • Maksimum 300,000 €’a kadar destek.
startup malta oturma izni programi

Startup Malta – Startup Finance Programı

Eğer fikrinizi hayata geçirmeye hazırsanız ciddi bir sermaye yatırımına ihtiyacınız olacak. İşte o sermaye fırsatını sunan program;

Startup FinanceProgram Detayları
Yayınlanma Tarihi23 Ocak 2024
Genel BilgiStartup Finansmanı, uygulanabilir bir iş konsepti sergileyen ve ekonomik faaliyetlerini genişletme ve daha da geliştirme kararlılığı gösteren Küçük Startup Girişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.
UygunlukBu program dahlinde başvurulabilecek sektörler

 • Üretim;
 • Yazılım;
 • Üretime destek olan endüstriyel servisler;
 • Sağlık, bio-teknoloji, ilaç sanayi ve yaşam bilimleri,

İlgili pazarda hali hazırda mevcut olmayan veya yeni bir süreçle sağlanacak hizmet veya ürünleri sağlayan bilgi ve teknoloji yoluyla sağlanan diğer yenilikçi ekonomik faaliyetler.

Destek ŞekliGeri ödemeli destek
Destek Türleri
 • Maaş desteği
 • Hammadde veya makine alımı
 • Malzemelerin ve uzmanlaşmış ve teknik hizmetlerin tedariki
 • Malta’daki operasyon maliyetleri
Son Başvuru Tarihi30 Eylül 2026

Startup Malta Residence Programme – Startup Malta Oturma İzni Programı

Yukarıdaki programlardan birinie başvuruyorsanız bir avantajınız da Malta’da oturma izni alabiliyorolmanzı olacaktır. Startup Malta Oturma İzni 5 yıllığına verilir. İşte Startup Malta oturma izni detayları;

Startup Malta Oturma İznine Kimler Başvurabilir?

Malta’daki işlerini geliştirmek ve/veya genişletmek konusunda somut bir niyetiniz varsa ve aşağıdkai şartları yerine getiriyorsanız Malta oturma iznine başvurabilirsiniz;

 • Malta’daki işlerini geliştirmek ve/veya genişletmek konusunda somut bir niyeti varsa;
 • faaliyeti 7 yıldan fazla olmayan bir işletmenin kurucusu veya kurcu ortağı olmak
  • başka bir işletmenin faaliyetlerini devralmamış olmak,
  • kar dağıtımı yapmamış olmak,
  • işletmelerin birleşmemiş olması gerekmektedir.
 • Bir kurucu ortak, start-up’ı kuran ilk girişimcilerden biri olacaktır. Bu aynı zamanda piyasa değeri tablosuna da yansıyacaktır. Kişinin kurucu ortak olup olmayacağı konusunda bir anlaşmazlık olması durumunda, kurucu ortakların kayıtlı kuruluşta önemli paya sahip olup olmadığını belirlemek için ikinci yıla kadar piyasa değeri tablosuna bakılacaktır. Ayrıca, kurucu ortağın şirkette yönetici olarak görev yapıp yapmadığına ve/veya şirketi yasal olarak temsil edip etmediğine ve şirketle ilgili diğer görevlere ilişkin kanıt talep edilebilir.
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Birliği ve İsviçre dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarına uygundur. Afganistan, Kuzey Kore, İran, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Yemen ve Venezuela vatandaşları (veya bunlarla yakın bağları olanlar) uygun değildir. Uygun olmayan ülkelerin listesi zaman zaman revize edilebilir.
 • Bu program kapsamında başvuran kurucu, kurucu ortak veya önemli çalışanın 18 yaş ve üzerinde olması gerekir.
 • Malta’daki anonim Startup’ın 25,000 €’dan az olmamak üzere maddi bir yatırım yapması ve/veya ödenmiş sermayesi olması gerekmektedir. Dörtten (4) fazla kurucu ortağın Startup Oturma İzni için başvuruda bulunması durumunda, ilave kurucu ortak başına ilave 10.000 € yatırılması gerekmektedir. Her durumda, Startup Residence Programına uygun kurucu ortakların sayısı maksimum altıdır (6).
 • Bu programdan yararlanan kurucu ve/veya kurucu ortakların, yalnızca ticari açıdan değil, aynı zamanda Malta’da yaşama açısından da Malta’da fiziksel ve somut bir varlığa sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, yararlananların Malta’da yaşaması ve vergilerini ödemesi gerekir.
 • Kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için Malta’daki riskleri kapsayan sağlık sigortası olması gerekir.
 • Mevcut düzenlemeler kapsamında kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu diğer kişileri desteklemek için kendi banka hesap özetinde yeterli mali kaynağa sahip olmak.
 • Herhangi bir sabıka kaydının veya devam eden cezai kovuşturmanın bulunmadığı ve ulusal güvenliğe, kamu düzenine, kamu sağlığına veya kamu çıkarına yönelik herhangi bir potansiyel tehdit oluşturmamak gerekir.
 • Daha önce Malta’da veya yurtdışında reddedilen oturma statüsü veya vatandaşlık başvuruları olmamalıdır.

Startup Malta Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Startup Oturma İzni programına başvurmak için aşağıdkai amaları takip etmelisiniz;

 • Öncelikle oturma izni için gerekli evrakları toplamalısınız;
 • Hangi startup programına başvurda bulunacağınıza karar vermelisiniz;
 • Client Portal” üzerinden başvurunuzu başlatmalısınız;

Startup Malta programı başvuru süreci ilk başlangıçta 3 yıllığına verilir. Daha sonraki süreçte, işletme faaliyetleri devame diyorsa 5 yıl daha uzatılabilir.

Malta Oturma İzni Programları 2024

2024 yılında başvuru yapabileceğiniz Malta oturum izni programları:

Faydalı mı?

Sıkça Sorulan Sorular

Malta Küresel Oturma İzni Programı nedir?2024-03-05T01:55:44+03:00

Malta Küresel Oturma İzni Programı, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmayan kişilere Malta’da oturma izni elde etme fırsatı sunan, 2013 yılında başlatılmış bir programdır. Bu program kapsamında bireyler, Malta’da mülk satın alarak veya kiralayarak ve gerekli şartları sağlayarak oturma izni alabilirler.

Malta Küresel Oturma İzni Programına kimler başvurabilir?2024-03-05T01:58:13+03:00

Avrupa Birliği, İzlanda, Norveç, Lihtenştayn veya İsviçre vatandaşı olmayan, ayrıca belirtilen diğer Malta vergi programlarından herhangi birinden faydalanmayan ve Malta‘da bir mülk satın alabilecek veya kiralayabilecek finansal kapasiteye sahip olan herkes başvurabilir.

Malta Küresel Oturma İzni için mülk alımı veya kiralama şartları nelerdir?2024-03-05T01:58:37+03:00

Malta’nın güneyinde veya Gozo‘da bir mülk satın almak için minimum 220,000 €, Malta’nın diğer bölgelerinde ise 275,000 € değerinde olması gerekir. Kiralama için ise, Malta’nın güneyinde veya Gozo’da yıllık en az 8,750 €, diğer bölgelerde ise en az 9,600 € değerinde kira bedeli ve en az 12 ay süreli bir kiralama kontratı gereklidir.

Malta Küresel Oturma İzni ile Malta’da ne yapabilirim?2024-03-05T01:59:51+03:00

Bu izinle Malta’da oturabilir, Schengen Bölgesi’nde vizesiz seyahat edebilir, vergi avantajlarından faydalanabilir ve Malta dil okullarında ve Malta üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz. Ancak, çalışma izni almadan çalışamazsınız. Oturum izninizin süresi dolarsa ve şartları sağlamaya devam ederseniz, izninizin uzatılması mümkündür.

Malta Küresel Oturma İzni Programı için başvuru ücreti ne kadardır?2024-03-05T02:01:57+03:00

Malta’nın güneyinde veya Gozo‘da bir mülk için GRP başvuru ücreti 5,500 €, Malta‘nın diğer bölgelerinde ise GRP başvuru ücreti 6,000 €’dur.

Malta Küresel Oturma İzni ile aile üyelerim de Malta’da yaşayabilir mi?2024-03-05T02:02:58+03:00

Evet, başvuru sahibinin eşi, çocukları, kardeşleri, ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbabaları da yatırımcı ile birlikte Malta’da ikamet edebilirler.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top