Malta Hava Durumu

Günlük, Aylık, Yıllık Malta Hava Durumu
Anasayfa > Malta'da Yaşam > Malta Hava Durumu

Malta'nın İklimi - Malta Hava Durumu


malta hava durumu iklimi

Malta İklimi

Malta iklimi, yazları ortalama 30 - 35 derece civarında kışları ise ortalama 10 - 12 derece civarında seyreder. Tipik bir Akdeniz iklimine sahip Malta bir ada ülkesi olmasından dolayı denizden çok etkilenir. Malta iklimi genel olarak güneşlidir. Yaz aylarında Malta'da günlük ortalama güneşli saatler 12 saat civarında iken, kış aylarında 5/6 saate kadar düşer.

Malta'da yaz ayları sıcak, kuru ve çok güneşlidir. Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları denizden gelen meltemler ile serinlese de, nem oranı Akdeniz'in etkisiyle oldukça yüksektir.

Malta'da İlkbahar ve Sonbahar ayları yaza göre daha serindir. Sadece mevsim normallerinin dışında Afrika'dan gelen Scirocco rüzgarı yüksek sıcaklık ve neme sebebiyet verir.

Malta'da kış ayları genellikle ılık geçer. Nadiren, kuzey ve kuzeydoğu Avrupa'dan gelen soğuk hava dalgaları ile hava soğuyabilir.

Yıllık yağmur oranı 568 mm gibi az bir değerdedir. Malta ılıman iklimi sayesinde kış aylarında bile denize girmeye elverişli olabilir. Plaj sezonu ise Nisan ortasından Ekimin sonuna kadar devam etmektedir.

Malta Hava Durumu

Malta Hava durumunu haftalık, 15 günlük ve aylık olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

MALTA Hava Durumu

Malta'da Aylık Tahmini Hava Durumu

Aşağıdaki tabloda, 1985 yılından günümüze aylık hava durumlarına göre Malta'da yaşanan ortalama sıcaklıklar verilmiştir. Bu tabloya göre, Malta'da kış mevsiminde - Aralık, Ocak ve Şubat aylarında - hava durumu ortalama 10 derece civarında seyretmektedir. Mart, Nisan ve Kasım aylarında hava durumu ortalama 17 derece civarında seyretmektedir. Mayıs başından itibaren Ekimin sonuna kadar ise yaz sıcaklıkları hissedildiği için Malta'da denize girilebilir.

Malta Deniz Suyu Sıcaklığı

Aşağıdaki tabloda, Malta'da aylık bazda ortalama deniz suyu sıcaklıkları gösterilmektedir. Malta'ya dil eğitimi için giderken valizinizi gideceğiniz aylardaki hava durumuna göre hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Malta Ocak Ayı Hava Durumu

Malta Ocak Ayı Hava Durumu; Genel olarak ılıman bir iklimi olmasından dolayı Malta'da kış ayları bize göre ılıman geçmektedir. Malta'da Ocak ayında ortalama sıcaklık 12,8 derecedir (Son 25 yıl ortalaması). Malta'da Ocak ayında görülen ortalama en düşük sıcaklık 9,9 derece, ortalama en yüksek sıcaklık ise 15,6 derece olarak görülmüştür.

Malta Şubat Ayı Hava Durumu

Malta Şubat Ayı Hava Durumu; Malta'da en soğuk geçen ikinci ay Şubat ayıdır. Şubat ayında en soğuk hissedilen sıcaklık 1999 yılında 2,6 derece olmuştur. Malta'da Şubat ayında ortalama sıcaklık 12,5 derecedir (Son 25 yıl ortalaması). Malta'da Şubat ayında görülen ortalama en düşük sıcaklık 9,4 derece, ortalama en yüksek sıcaklık ise 15,6 derece olarak görülmüştür.

Malta Mart Ayı Hava Durumu

Malta Mart Ayı Hava Durumu; Malta'da havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı ay Mart ayıdır. Mart ayında Malta adasında ortalama sıcaklık 14 derece civarındadır. Bugüne kadar Malta'da tespit edilen en yüksek Mart ayı sıcaklığı 1987 yılında 33,5 derece, en düşük Mart ayı sıcaklığı ise 1993 yılında 4,8 derece olmuştur.

Malta Nisan Ayı Hava Durumu

Malta Nisan Ayı Hava Durumu; Malta'da hava sıcaklığının hissedilir oranda arttığı ay Nisan ayıdır. Nisan ayında ortalama sıcaklık 16 derece civarındadır. Nisan ayında ortalama en düşük sıcaklık 6,5 derece ile 1997 yılında görülmüştür. Malta'da hissedilen en yüksek sıcaklık ise 2008 yılında 31,7 derece olarak görülmüştür.

Malta Mayıs Ayı Hava Durumu

Malta Mayıs Ayı Hava Durumu; Malta'da yaz aylarının ilk hissedildiği ay Mayıs ayıdır. Malta'da Mayıs ayı hava sıcaklığı ortalama 20 derece civarındadır. Malta'da Mayıs ayında hissedilen en yüksek sıcaklık 2006 yılında 37,3 derece, en düşük sıcaklık ise 1992 yılında 10,5 derecedir. Deniz suyu sıcaklığı ise 19 derece civarındadır. Mayıs ayından itibaren Malta'da denize girilebilir.

Malta Haziran Ayı Hava Durumu

Malta Haziran Ayı Hava Durumu; Malta adasında Haziran ayı hava durumu genellikle sıcak, kuru ve güneşlidir. Temmuz ve Ağustos ayı kadar sıcak olmasada, ortalama sıcaklık 24 derece civarındadır. Malta'da Haziran ayında görülen en yüksek sıcaklık 2007 yılında 40,1 derecedir. En düşük sıcaklık ise 2013 yılında 14,7 derece olarak görülmüştür.

Malta Temmuz Ayı Hava Durumu

Malta Temmuz Ayı Hava Durumu; Malta adasında Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak aylardır.Malta adasında Temmuz ayı en sıcak ve en kuru aylardan biridir. Malta'da Temmuz ayı sıcaklığı ortalama sıcaklık 27 derece civarındadır. Malta'da Temmuz ayında görülen en yüksek sıcaklık 1988 yılında 43,1 derece olarak görülmüştür. Temmuz ayında görülen en düşük sıcaklık ise 1992 yılında 17,4 derece olarak görülmüştür.

Malta Ağustos Ayı Hava Durumu

Malta Ağustos Ayı Hava Durumu; Malta'da Ağustos ayı en sıcak aydır. Hava sıcaklıkları hissedilir derece artar. Malta'da Ağustos ayı ortalama sıcaklık 27 derecedir. Malta'da Ağustos ayında görülen en yüksek sıcaklık 1999 yılında 43 derece olarak görülmüştür. En düşük sıcaklık ise 1997 yılında 18 derecedir.

Malta Eylül Ayı Hava Durumu

Malta Ağustos Ayı Hava Durumu; Malta'da Eylül ayında görülen ortalama sıcaklık 25 derece civarındadır. Hala denize girilebilir ve yaz sıcaklıkları devam eder. Temmuz ve Ağustos ayları kadar sıcak olmasa da yaz sezonu devam eder. Malta'da Ağustos aylarında görülen en yüksek sıcaklık 1990 yılında 39,2 derece olarak kayıt edilmiştir. En düşük sıcaklık ise 2004 Eylül'ünde 15,4 derece olarak kayıt edilmiştir.

Malta Ekim Ayı Hava Durumu

Malta Ekim Ayı Hava Durumu; Malta'da Ekim ayı hava durumu genelde yağmurludur. Malta'a Ekim ayı ortalama sıcaklık 21,5 derece civarındadır. Genelde Ekim ayı 23 derece civarında başlar ve 19 derecelere kadar düşer. Ekim ayında kayıt edilen en yüksek sıcaklık 2013 yılında 33,9 derece, en düşük sıcaklık ise 1996 yılında 11,3 derece olarak kayıt edilmiştir.

Malta Kasım Ayı Hava Durumu

Malta Kasım Ayı Hava Durumu; Malta'da Kasım ayı hava durumu en yağışlı aydır. Kasım ayında Malta adasında hava durumu sıcaklığı ortalama 18 derece civarındadır. Kasım ayında Malta'da kayıt edilen en yüksek sıcaklık 1990 yılında 28,9 derece, en düşük sıcaklık ise 1995 yılında 5,7 derece olarak kayıt edilmiştir.

Malta Aralık Ayı Hava Durumu

Malta Aralık Ayı Hava Durumu; Malta'da Aralık ayı en yağışlı aylardan biridir. Malta'da Aralık ayında ortalama sıcaklık 14 - 15 derece arasında seyir eder. Malta'da Aralık aylarında görülen en yüksek sıcaklık 1997 yılında 24,9 derece ve en düşük sıcaklık da 3,8 derece ile 1988 yılında kayıt edilmiştir.

Detaylı bilgi için "Telefonunuzu Bırakın" Sizi Arayalım!

Hemen Bilgi İste!