Yurtdışı Çıkış Harcı %233 Zamlı Olacak

Haber: Yurtdışı Çıkış Harcı Artık %233 Zamlı Ödenecek

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’nin verdiği yasa teklifine göre 15 TL olan yurtdışı çıkış harcı 50 TL olacak. HT Selim Karahan’ın haberine göre: Son 10 yılda yani 2007-2018 yılları arasında yurtdışı çıkış harcı üzerinden toplam 969 milyon lira gelir elde edildi. 15 liralık yurtdışı çıkış harcı üzerinden bütçe hesaplamalarında 2020 yılı için beklenen toplam gelir ortalama 183 milyon civarıydı. Harç ücretlerinin 15 TL’den 50 TL’ye çıkarılmasıyla 427 milyon civarı gibi bir gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu da toplam bütçenin binde 4 artması demek oluyor.

Yurtdışı çıkış harcı uygulaması hayatımıza ilk olarak 2001 yılında girdi. 2001 yılından itibaren günümüze kadar alınan ücret aşağıdaki gibi oldu.

2001-2002 yıllarında 50 dolar harç alınıyordu.
2002-2007 yılları arasında bu harç bedeli 70 TL oldu.
2007-2018 yılları arasında 15 TL olarak kalmıştı.

Yurtdışına çıkarken ödenen bu harç Türkiye dışında oturma izni bulunmayan 7 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarını kapsıyor. Dünya genelinde birçok ülkede bulunan yurtdışı çıkış harcı uygulaması bazı ülkelerde ülkeye her giriş-çıkış yapan yolcudan alınıyor.

AK Parti Başkanvekili Mehmet MUŞ tarafından verilen bilgiye göre yurtdışı çıkış harcının yükseltilmesi için Meclis’e yasa teklifi sunduklarını ve yurt dışı çıkış harç pulu yakın zamanda 15 TL’den 50 TL olacak şekilde düzenlenecek.

Yurtdışı çıkış harç ücreti herkesin düşündüğünün aksine Türkiye’den başka diğer birçok ülkede de uygulanıyor. Peki, Türk vatandaşlarının her yurtdışına çıkışında ödediği yurtdışı harç ücretini karşılık diğer ülkeler ne kadar harç ödüyor.

yurtdışı çıkış harcı mısır

Mısır: 2 Dolar

Bangladeş: 4 Dolar

Japonya: 9 Dolar

Türkiye: 9 Dolar

Brunei: 10 Dolar

Endonezya: 15 Dolar

yurtdışı çıkış harcı hong kong

Hong Kong 15 Dolar

Meksika 16 Dolar

Çin: 16 Dolar

İran: 18 Dolar

Avusturya: 18 Dolar

İngiltere: 20 Dolar

Tayland: 20 Dolar

Dominik Cumhuriyeti: 20 Dolar

Küba: 24 Dolar

Kamboçya: 25 Dolar

Samoa: 30 Dolar

Kosta Rika: 30 Dolar

Filipinler: 33 Dolar

Jamaika 35 Dolar

Avustralya: 40 Dolar

Palau: 50 Dolar

Fiji: 110 Dolar

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nereden Alınmaktadır?

Yurtdışına eğitim amaçlı ya da seyahat amaçlı, çıkış sebebi fark etmeksizin hava yolu ile gidecekler havalimanlarında dış hat terminallerinden, karayolu ya da deniz üzerinden gidecek yolcular ise gümrük kapılarından pullarını alabilirler. Harç pulları ülkeden çıkış esnasında kontrol edilir.

Peki Malta için Ne Kadar Ödenecek?

Yurtdışı çıkış harcından muaf olanlar Türkiye dışında oturma izni olan ve 7 yaş altı TC vatandaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin belirlediği bir ödeme olduğu için başka bir şekilde muaf olunabiliyor. Malta Dil Okulu üzerinden Malta’ya gidecek olan öğrenciler de aynı şekilde yurtdışı çıkış harcını kendileri havalimanında ödeyerek çıkış yapacaklar. Malta Dil Okulu yılın belli dönemlerinde öğrenciler için kampanyalar düzenlemekte ve ücreti kendi karşıladığı dönemler olabilir bu kampanyalar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bu formu doldurun. Malta’da dil eğitimi almak seni heyecanlandırdı mı? Hemen Malta Dil Okulları sayfamızı incele!

Summary
Yurtdışı Çıkış Harcı %233 Zamlı Olacak
Makale
Yurtdışı Çıkış Harcı %233 Zamlı Olacak
Açıklama
Yurtdışı çıkış harcına %233 zam yapıldı.
Yazar
Kurum
dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir