Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileri?

Schengen Vizesi Nedir? Schengen Nedir? Schengen Bölgesi Nedir? Schengen Bölgesindeki Ülkeler Hangileridir? Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?

Soru ve Cevaplarla Schengen Vizesi

Schengen Nedir? Schengen Antlaşması Nedir?

Schengen Kasabası LuksemburgSchengen Antlaşması ilk olarak 1985 yılında Avrupa Birliğine üye olan ülke vatandaşlarının yine Avrupa Birliğine üye olan ülkeler arasında vize almadan serbest dolaşma hakkına sahip olmaları fikri ile ortaya çıktı. 1985 yılında imzalanan antlaşma, Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda arasında imzalandı. Bu antlaşma sayesinde bu 5 ülke kendi idari sınırlarını kaldırarak vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı verdi. Schengen Nedir? Bu antlaşmaya Schengen antlaşması isminin verilmesi ise antlaşmanın Lüksemburg’un Schengen kasabasında imzalanmasından geliyor. Schengen kasabası,  Dünya tarihine sınırların kaldırılması ile geçmiş küçük bir Luksemburg kasabası.

Schengen antlaşması ile, Schengen bölgesinde bulunan ülkeler arasında sınırlar ortadan kalktı ve böylece, Schengen bölgesi için alınan tek bir vize (Schengen vizesi) ile tüm Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat etme imkanı ortaya çıktı.

Avrupa birliğinin gelişmesi ve büyümesi ile birlikte Schengen bölgesi sınırları gelişti. Günümüzde Schengen Bölgesi olarak adlandırılan alan 50.000 km sınır uzunluğuna sahip, yüzde 80’i su, %20’si kara parçasından oluşan toplamda 4,312,099 km2 yüz ölçümüne ve 400 milyondan fazla nüfusa sahip bir alana dönüştü.

Schengen Bölgesi Nedir?

Schengen bölgesi, 1985 yılında 5 ülke tarafından imzalanan Schengen Antlaşması ile iç sınırların kaldırılması ve bu ülkelerin vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı edinmesi ile oluştu. Günümüzde ise Avrupa birliğine üye ülkelerin çoğunluğu ve bazı AB üyesi olmayan ülkelerin bu işbirliğine katılımı ile Schengen bölgesi oluştu. Kısaca Schengen Bölgesi, tek bir Schengen vizesi ile serbest dolaşım hakkı bulunan ülkeleri kapsamakta ve Avrupa Birliği ile karıştırılmamalıdır. Bir başka değişle, insanlar seyahatleri esnasında tek bir vize ile bir Schengen ülkesinden diğer Schengen ülkesine seyahat edebilmekte ve pasaport kontrolünden geçmememektedir.

Schengen Vizesi ülkeleri Hangileridir?

Schengen vizesi ülkeleri AB’ye üye 28 ülkenin 25’i ve AB üyesi olmayan 1 ülkeden oluşmaktadır. Toplamda Schengen bölgesinda olan 26 ülke şunlardır;

Schengen Bölgesi Ülkeleri
Almanyaİzlanda
AvusturyaLatviya
BelçikaLiechtenstein
Çek CumhuriyetiLitvanya
DanimarkaLüksemburg
EstonyaMacaristan
FinlandiyaMalta
FransaNorveç
HollandaPolonya
İspanyaPortekiz
İsveçSlovakya
İsviçreSlovenya
İtalyaYunanistan

Avrupa Birliğine Üye olan Ülkeler

Avrupa Birliğine üye Olan Ülkeler
AlmanyaAvusturya
BelçikaBulgaristan
HırvatistanGüney Kıbrıs
Çek CumhuriyetiDanimarka
EstonyaFinlandiya
FransaHollanda
İngiltereİspanya
İsveçİrlanda
İtalyaLatviya
LitvanyaLüksemburg
MaltaMacaristan
PolonyaPortekiz
RomanyaSlovakya
SlovenyaYunanistan

Avrupa Birliği tarafından yayınlanan üye ülkeler listesi Avrupa Birliğinin buradaki sayfasından alınmıştır

Schengen vizesi ile seyahat hakkında dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs ve Romanya Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen, Schengen bölgesinde değildir.
  2. Vatikan, San Marino ve Monako hem Avrupa Birliğinde hem de Schengen Bölgesinde değildir.
  3. Geçerli bir Schengen vizeniz var ise Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Romanya, Vatikan, San Marino ve Monako için ayrıca vize almanıza gerek yoktur. Eğer Schengen Vizeniz iki girişli veya çok girişli değilse bu ülkelerden birine girdikten sonra tekrardan Schengen Bölgesine giriş yapamazsınız.
  4. İrlanda ve İngiltere (Birleşik Krallık) Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen, kendi vizelerini uygulamaktadırlar. Schengen bölgesinde değillerdir.
  5. İzlanda, Norveç ve İsviçre Schengen Bölgesinde olup Avrupa Birliğine üye değildirler. Bu ülkelerde de Schengen vizesi geçerlidir ve bu ülkelerde Schengen vizesi vermektedirler.

Malta dil okulu kayıt işlemlerinizi Türkiye Resmi Temsilcisi Dilokulumalta.com üzerinden yapabilirsiniz. %30’a varan indirimler hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

malta dil okulları bilgi al

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileri?
Makale
Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileri?
Açıklama
Schengen Vizesi Nedir? Schengen Nedir? Schengen Bölgesi Nedir? Schengen Bölgesindeki Ülkeler Hangileridir? Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileridir?
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir