Malta’da Çalışmak | Nasıl Çalışma İzni Alırım?

Malta’da Çalışmak | Malta’da nerede çalışırım? Malta’da nasıl çalışma izni alırım? Malta’da çalışmak yasal mı? Malta’da kaçak mı çalışılır? Malta’da çalışabilir miyim? Malta’da öğrencilere çalışma izni veriliyor mu? Malta’da nasıl iş bulurum? Malta’da iş bulabilir miyim? Malta’da çalışma ücretleri ne kadar? Malta’da çalışma şartları nasıl?

Bu aralar Malta’da çalışmak ile ilgili çok soru almaya başladık. Ben de bu soruları tek bir seferde cevaplamak istedim. Önce çalışma izninden başlayalım;

Malta çalışma izni

Malta dil okullarına gelen öğrencilere artık çalışma izni veriliyor. Nisan 2018 tarihinden itibaren artık Malta dil okuluna gelen  öğrencilerde çalışma izni alabiliyor. Tabi bir kaç kural ve kısıtlama mevcut.

Malta’da çalışma izni ile ilgili detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz ; Malta’da çalışma izni

Eskiden de olduğu gibi bir iş yerinde çalışacaksanız, işverenin neden Malta vatandaşı yerine yabancı birini çalıştırdığını çok iyi açıklaması gerekiyor. Ayrıca dil kursuna gelen öğrenciler haftada maksimum 20 saat çalışabiliyorlar. Bu da ayda 80 saat eder. Malta’da Öğrenci çalışma izni detaylarına şu linkten ulaşabilirsiniz;  Malta’da çalışma izni

Malta dil okullarından birine öğrenci olarak gelecekseniz ve çalışarak masraflarımı karşılayabilir miyim diye düşünüyorsanız bu kısmı daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim …

Malta’da Çalışmak

Malta, üçüncü ülke vatandaşlarına (TCN) ve Malta’ya eğitim için gelen öğrencilere çalışma izni vererek, bir bakıma açık işçi sorununu çözebilmek için yurtdışından işçi ithal ediyor. Bu durumda özellikle Avrupa ülkelerinden gelenler dışındaki ülkelerden gelecek olanlara ihtiyaç var. Normal olarak bu ülkelerden gelenlere ödenecek saat ücreti kendi vatandaşlarına veya Avrupa vatandaşlarına ödenecek ücretten daha düşük olacak.

Malta’da ne kadar kazanırım

Eğer Malta’da öğrenci çalışma izni aldıysanız almayanlara göre biraz daha fazla ücret alabilirsiniz. Genelde işe göre değişiklik gösterse de 5 Euro ile 7 Euro arasında bir saat ücreti alabilirsiniz. Buda haftada ortalama 100 Euro / ayda 400 Euro gibi bir kazanç elde edersiniz. Eğer bahşiş olan bir sektörde çalışırsanız, o zaman daha fazla kazanma şansınız var. Eğer konaklama maliyetlerinizi hesaba katmazsanız çalışarak en azından yeme içime masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ilk başta tüm hesaplarınızı “iş bulup – çalışıp – para kazanmak” denklemi üzerine kurmayın. Ya iş bulamazsanız?

Malta’da nerede çalışırım? Nasıl İş Bulurum?

Malta’da özellikle yaz sezonunda daha fazla iş gücüne ihtiyaç oluyor. Bu da çalışabilecek alanları arttırıyor. Genelde, cafe ve restaurantlar iş bulmak için en ideal mekanlar. Hizmet sektöründe  part time iş bulma olasılığınız daha fazla olur. Eğer kendinize güveniyorsanız, sokakta günlük turları bile satabilirsiniz. Eğer İngilizceniz ortalamanın üzerinde ve rahat iletişim kurabiliyorsanız bu da başka bir avantaj olacaktır. Hizmet sektörünün dışında, Malta’da sürekli gelişen 2 farklı sektör daha var;

  1. Oyun Sektörü; Uluslararası imtiyazlar sonucunda bir çok online oyun sağlayıcısı merkezini Malta’ya taşımış durumda. Dünya çapında hizmet verdikleri için, her ülkeye kendi dilinde call center personeli veya temsilci atıyorlar. Bu da Türkçe bilen personele ihtiyacı doğuruyor.
  2. Malta Dil Okulları; Sizin öğrenci olarak geldiğiniz okulların özellikle yaz sezonlarında welfare departmanlarında, hava alanı karşılama ekibinde ve bunun gibi hizmet bölümlerinde zaman zaman Türkçe bilen personele ihtiyaçları oluyor. Okullar ile görüşüp bu dönemleri takip etmek avantajlı olabilir.

Malta’da çalışma izni almak için gerekli prosedür ve detayları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz;

Çalışma İzni hakkında detaylı yazımız; Malta’da çalışma izni

Malta’nın İş ve İşçi Bulma Kurumu; Jobplus

Malta dil okulu kayıt işlemlerinizi Türkiye Resmi Temsilcisi Dilokulumalta.com üzerinden yapabilirsiniz. %30’a varan indirimler hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

malta dil okulları bilgi al

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Malta'da Çalışmak | Nerede Çalışırım, Nasıl Çalışma İzni Alırım?
Makale
Malta'da Çalışmak | Nerede Çalışırım, Nasıl Çalışma İzni Alırım?
Açıklama
Malta'da Çalışmak | Malta'da nerede çalışırım? Malta'da nasıl çalışma izni alırım? Malta'da çalışmak yasal mı? Malta'da kaçak mı çalışılır? Malta'da çalışabilir miyim? Malta'da öğrencilere çalışma izni veriliyor mu? Malta'da nasıl iş bulurum? Malta'da iş bulabilir miyim? Malta'da çalışma ücretleri ne kadar? Malta'da çalışma şartları nasıl?
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir