Malta’da Araba Kiralamak Mümkün Mü?

Malta adası, Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen, dil okulları ve denizi ile meşhur olan tarihî bir adadır. Malta Dil okulları ile adını dünya geneline duyurmuş olan bir ada ve her bir köşesi tarihî bir kültür özelliği taşımaktadır. Bu yerleri görmek istiyorsanız Malta’da araba kiralamak sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Her yıl yabancı turist akınına uğrayan adanın denizi kumu kadar gece hayatı da çok meşhurdur. Eğer Malta dil eğitimi sebebi ile bu adayı ziyaret etmek isterseniz senenin her dönemi sıcak olması sebebiyle asla pişman olmayacaksınız. Bugün bizler de sizler için Malta’da araba kiralamak nasıl oluyor, şartları nelerdir gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Malta’da Araba Nasıl Kiralanır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki ada da trafik bizdeki gibi sol şeritten değil sağ şeritten ilerlemektedir. Yani bizim aksimize ters yönde istikamet mevcuttur. Tabii onlara göre de tersten giden bizlerizdir.  Ancak toplu taşıma tercih etmek yerine rahat rahat gezmek istiyorsanız araba kiralamak zorundasınız.

Malta’da Araba Kiralamak Mümkün Mü?

Küçük bir ülke ne olacak diye düşünmeyin. Çünkü Malta’nın gezilebilecek noktaları 4 bir tarafına yayılmış olduğu için toplu taşıma ile biraz zorluk çekebilirsiniz. Normalde AB üyesi olmayanların ehliyeti geçersiz olduğu için araba kiralamak eskiden zordu. Ama şu an yeni ehliyetlerimiz ile uyumlu oldukları için araba kiralamamız basitleşti. Pasaport, kimlik ve sürücü belgemiz Malta’da araba kiralamak için yeterli oluyor.

Malta’da Araba Kiralamak İçin Alternatifler

Havalimanında iner inmez birçok araba kiralama firmaları ile karşılaşmanız mümkündür. Şehir merkezine göre Havalimanı’ndakilerin daha ucuz olduğu bilinmektedir. Ama tabii yine de oradaki tüm firmalardan fiyat almanız en doğru olandır. Havalimanına inmeden internet üzerinden de rezervasyon oluşturma sansınız bulunmaktadır.

Temmuz/Ağustos ayı gibi bir zaman diliminde Malta dil eğitimi için gidiyorsanız özellikle önden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Ancak elektrikli araç kullanmak istiyorsanız ki bu daha ucuza geliyor, Goto uygulamasından araç kiralamalısınız. Sadece aklınızda bulunması gereken birkaç husus vardır. Trafik kuralları bize nazaran daha serttir.

Emniyet kemeri araçtaki herkes için zorunludur ve cezası yüksektir. Dil eğitimi almak için gelen ve  25 yaş altında bir insansanız standartların biraz üzerinde bir ücret ödeyerek Malta’da araba kiralamak şansınız bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir