Malta Da Kiralık Evler Ne Kadar? Yaşam Nasıl?

Malta Adası bulunduğu konum itibari ile Akdeniz’in incisi sayılmaktadır. Yılın her günü güneş alıyor olması sebebiyle turistik açıdan yılın her anında rağbet görmektedir. Malta dil okulları ile  fazlasıyla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Adanın “Maltaca” kendi dili olmasına rağmen Malta dil okulları ile ünlenmesiyle İngilizce kullanılmaktadır. Peki, Malta da kiralık evler var mı?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi kalacak yerler hakkındadır. Turistik amaçlı gidiyorsanız otelleri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Ama orada devamlı yaşamaya ya da dil eğitimi almaya gidiyorsanız ya ev tutmalı ya okulunuzun size sağladığı yurtlarda kalmalı ya da oda kiralamalısınız. Ama ben mülk satın alırım ya ne olacak diyorsanız bu oturum hakkınıza da fazlasıyla destek olacaktır.

Malta da Kiralık Evler

Malta da Kiralık Evler
Malta da Kiralık Evler

Malta Adası her ne kadar küçük bir ülke olsa da hem turistleri hemde dil eğitimi için gelen öğrencileri ağırlamasıyla eskiye nazaran yaşam standartları biraz pahalılaşmıştır. Eskiden 300-600 € arası ev kiralama şansınız varken artık bu durum 600-700€ dolaylarında ilerlemektedir. Daha iyi daha merkezi bir evde oturmak istiyorsanız 800-1500 € arasında bir parayı gözden çıkartmalısınız.

Daha iyi ev derken aklınıza lüks evler gelmesin çünkü adanın evleri genellikle eskidir. Tabii bu ücretlerin yanı sıra ödeyeceğiniz emlak komisyon ücretlerini de aklınız da bulundurmanız da fayda vardır. Adada yaşayan yerel halkın genellikle AB vatandaşlarına ev kiralamak istemeleri de ev bulmanız da sizi zorlayabilecek sebeplerden bir tanesidir.

Ev kiralamak yerine dil okullarına giden öğrencilerin odalarını kiralayabilirsiniz. Daha uygun fiyatlarla ev tutmuş olursunuz. Ama yalnız yaşamak istiyor ve ev tutmak istiyorsanız bizden size bir tavsiye Malta da kiralık evler iki şekilde kiralanmaktadır.

Uzun dönem kiralama (longlet) kısa dönem kiralama (shortlet) olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa dönem kiralama daha pahalıyken uzun dönem kiralamada daha uygun fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz özellikle uzun dönemi tercih etmelisiniz. Çünkü ada yönetimi oturum hakkınızı verirken evi tutma sürenize fazlasıyla dikkat ediyor.

Ancak şansınız yaver gider ve tam da size göre bir ev bulursanız eşya sorununu düşünmeniz gerekmiyor Malta da kiralık evler genellikle eşyalı kiralanıyor ve sizi bu uğraştan kurtarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir