IELTS Reading de 8 almak için 8 yöntem

lELTS yani tam adıyla ”lnternational English Language Testing System” İngilizcenizi 9 tam puan üzerinden ölçen akademik ve genel olmak üzere iki ayrı türü olan uluslararası geçerli bir sınavdır. Akademik ve Genel Kısmında Reading (Okuma) kısımları farklıdır. Bu yazıda bahsedeceğimiz IELTS Reading akademik versiyonu, üç tane bilimsel makale içermektedir. İşte bu bölümden size 8 aldırabilecek 8 yöntem.

IELTS Reading İçin 8 Yöntem

IELTS Reading sınavı hakkında size harika önerilerimiz var. Bu önerilere dikkat ederek IELTS hazırlık sürecinizi tamamlarsanız kesinlikle başarılı olabilirsiniz. Bu öneriler ve Malta Dil okulları eğitimleri sayesinde başarıyı yakalamanız an meselesi!

1.    Sınavın Tarzını Ve Mantığını Kavrayın

Evet bu sınav 3 adet bilimsel makale üzerinden 40 adet soruyla okuma-anlama becerinizi ölçüyor ancak soru tiplerini tanımanız hızlı cevap vermeniz açısından hayati önem taşıyor. Başlıca soru tipleri ise şöyle: Başlık eşleştirme, Ana fikir eşleştirme, Kişi eşleştirme, True-False, Yes-No, Özette boşluk doldurma.

2.    Düzenli Pratik Yapın

Okuma kısmını zor yapan şey, uzun vadede gelişim gösterebilmeniz ve halihazırda var olan İngilizce becerinizin çok önemli olmasıdır. Bu yüzden yalnızca sınava yönelik değil aynı zamanda ilgi alanınıza giren konularda da İngilizce okumalar yapmanız sınav puanınıza yansıyacaktır.

3.    En Az 5 Cambridge Denemesi Çözün

Cambridge yayınlarının IELTS Academic kitaplarını en güncel olandan (Cambridge 15 en güncel olanıdır. 16.kitap 2021 Haziran ayında yayınlanacaktır) geriye doğru çözün. Her kitabın içinde 4 adet deneme bulunmaktadır. En az 5 tane çözdüğünüzde, sınav gününe kadar 20 adet deneme yapmış olacaksınız. Bu arada bu kitapların ücretsiz PDF versiyonlarını basit bir google aramasıyla bulabilirsiniz.

lELTS Reading de 8 almak için 8 yöntem
lELTS Reading de 8 almak için 8 yöntem

4.    Hatalarınızın Çözümlerine Bakın

Sadece deneme çözmenin yanlış cevaplarınızın doğrularını öğrenmedikten sonra fayda getirmesini beklemek pek de mantıklı değil. O yüzden hatalı yanıtlarınızın detaylı çözümlerine mutlaka bakın. Yine bunlara basit bir google araması ile erişebilirsiniz. Örneğin; ”IELTS Cambridge Academic 15 reading test 2 answers” şeklinde aratabilirsiniz.

5.    Skimming And Scanning Tekniğinizi Geliştirin

Nedir bu skimming and scanning hemen açıklayalım. Bu teknik metinlerin tamamını okumaktansa anahtar kelimeleri tarama yöntemiyle, cevabın olduğu paragrafı veya bölümü okumanızı sağlar. Böylece zamandan kazanır ve hızlıca doğru cevabı bulabilirsiniz.

6.    Odaklanma Yetinizi Geliştirin

Aslında bu tüm sınavlar için de geçerli bir taktiktir. Bunu geliştirmek için en iyi yöntem sınav süresi boyunca reading bölümünün tamamını tek oturumda defalarca pratik etmektir. Böylece uzun süreler masa başında okumaya alışacak ve odaklanma becerinizi kuvvetlendireceksiniz.

7.    Eş Anlamlı Kelimeleri Tanıyın

Bu sınavın mantığı, eş anlamlı sözcükleri anlama ve kullanma beceriniz üzerine kurulu diyebiliriz. Bunun için bir defter alın ve yanlış cevaplarınız üzerinden soruda geçen kelimelerle metinde geçen kelimeleri karşılaştırın ve bunları kesinlikle not edin. Fark edeceksiniz ki yanlış yapmanınızdaki en büyük sebep kelime bilginizdeki yetersizlik.

8.    Yazma Becerinizi Artırmak İçin Düzenli Olarak Yazın

Hayır yanlış okumadınız. Okuma ve yazma birbiriyle doğrudan ilişkili iki kısımdır. Bu yüzden birindeki gelişim diğerini doğru orantıda etkiler. İki kısma da aynı anda çalışmaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir