Bu Yaz Malta’da Olmak için 8 Neden

İngilizce öğrenmek için yurtdışı eğitim düşünenlerin aklına gelen ilk soru “Hangi ülke” sorusudur. Bazen sorunun cevabı çok kolay olurken bazen de ülke karşılaştırması yaparken cevabı olmayan bir soruya dönüşür. İşte tam bu sırada, tercihler arasında oldukça popüler olan Malta ile ilgili bir yazı yazmak aklıma geldi…

Bu Yaz Malta’da Olmak İçin 8 Neden;

1. Muhteşem Havası

İlk akla gelen tabi ki muhteşem havası! Düşünsenize, yılın 300 günü güneş var. Özellikle yaz döneminde bir tatil beldesine dönüşen Malta yazları inanılmaz kalabalık ve eğlenceli. En azından Malta hava durumu yüzünden planlarınızı ertelemek zorunda kalmıyorsunuz. İngilizce dil kursu için Malta’yı tercih ettiğinizde, derslerden arta kalan zaman içerisinde hem Malta adasını gezebilir, hemde muhteşem plajların ve koyların keyfini sürebilirsiniz. Gecesi ve gündüzü tamamen farklı bir ada ülkesi olan Malta, hem turistlere hem öğrencilerine inanılmaz deneyimler sunuyor.

İngilizce kursundan sonra plaja gidip denizin keyfini çıkarmak çok iyi bir seçenek olabilir.

Kıyaslama yaparken Türkiye’ye en yakın İngilizce konuşulan ülke olduğunu da unutmamak gerekir.

2. Malta’nın Plajları

Bu yaz Malta’da dil eğitimi alacaklar için  plajları yazmamak olmaz. Malta’da iken kesinlikle gitmeniz gereken ve görmeniz gereken plajlar var. Eğer Malta dil okulunda öğrenci iseniz okulunuza yakın muhakkak bir plaj vardır. Ama yinede Malta’da görülmesi gereken plajları listenize ekleyin…

Comino Beach | Comino Plajı - Malta
Comino Beach | Comino Plajı – Malta

10. Ta’ Fra Ben (Qawra Point)

9. Armier Bay and Little Armier

8. Ġnejna Bay

7. Paradise Bay

6. The Blue Lagoon

5. St. Peter’s Pool

4. Imġiebaħ Bay

3. Mellieħa Bay / Ghadira

2. Golden Bay

1. Għajn Tuffieħa

Malta’daki plajlar hakkında daha detaylı bilgiyi malta plajları yazımda bulabilirsiniz.

3. Gozo Adası

Malta adası aslında 3 adadan oluşuyor. Gozo adası bunlardan 2.si. Ana ada olan Malta’dan Gozo’ya sürekli olarak turlar düzenlenmekte. Günlük feribotlarla veya sabahtan akşama kadar yapılan turlarla Gozo’ya ulaşabilirsiniz. Feribotlar ve turlar Valetta’dan kalkıyor. Eğer turlara katılacaksanız, sizi konaklamanızdan alacak servisleri de mevcut. Ayrıca sürat teknelerinin taksi servisleri de var fakat biraz tuzlu olacağı için tavsiye etmiyorum. Gozo adasında en az 1 gün geçirmenizi tavsiye ederim. Hem plajları hem tarihi, hem de dünyaca ünlü Azure Window‘u görmeden geri dönmeyin.

Azure Window
Azure Window
4. İnanılmaz Gece Hayatı
malta gece hayatı
malta gece hayatı

Malta’nın en eğlenceli bölgesi, turistlerin ve öğrencilerin akın akın gittiği, alış veriş merkezlerinin ve clubların en yoğun olduğu bölge neresi? Tabi ki, St. Julians ve Paceville. Eğer aradığınız hızlı hayatsa kesinlikle St. Julians bölgesinde kalmalısınız. Eğer seçiminiz bu yönde ise, dil okulunuzu da buna göre seçmelisiniz. St Julians’daki dil okulları arasında en popülerleri; ESE, ACE, EF, EC, Elanguest, Bell’s. Ama biraz daha sakin bir bölge tercihindeyseniz, Valetta ve Sliema bölgesindeki dil okullarından birini tercih edebilirsiniz.

Tarxien Temple | Tarxien Tapınakları - Malta
Tarxien Temple | Tarxien Tapınakları – Malta
5. 7000 Yıllık Tarihi

Malta’nın Mġarr’da yer alan Ta’ Ħaġrat Tapınaklarının (Megalithic Temples – büyük taşlardan yapılmış tapınaklar) piramitlerden daha eski olduğunu biliyor muydunuz ? Malta tarihi 7000 yıllık geçmişi içerisinde, Romalılardan, Normanlara, St. John Şövalyelerinden İngiliz sömürgesi altında kaldığı döneme kadar bir çok krallığın ve kültürün etkilerini barındırmaktadır. Eğer tarihe meraklıysanız kaçırılmaması gereken bir fırsata sahip olabilirsiniz.  Malta’daki Ta’ Ħaġrat Tapınakları Unesco tarafından Dünya Mirası listesindedir.

Yukarıdaki resimde görülen Tarxien tapınakları M.Ö. 3600 ile M.Ö. 700 yılları arasında 3 farklı zaman diliminde yapılmıştır.

6. Herkes İngilizce Konuşuyor
Sorulmayacak Tek Soru; Do You Speak English?
Sorulamayacak Tek Soru; Do You Speak English?

Malta’dayken herhalde soramayacağınız tek soru “Do you speak English?” olur. Malta’da herkes İngilizce konuşuyor. Zaten gelen turistlerin %20’si dil sorunu yaşamamak için Malta’yı tercih ediyor. Bir diğer taraftan, Malta’da 60’dan fazla dil okulu mevcut. Adada hakim dil İngilizce olmasaydı bu kadar çok dil okuluda olmazdı. Aksi takdirde İstanbul’da ingilizce kursundan  bir farkı kalmazdı. Malta dil okulları hakkında detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz; malta dil okulları

İngilizcenizi geliştirmek için adaya geldiyseniz, tek yapmanız gereken acaba doğrumu konuşuyorum stresinden kurtulmanız. Var olan İngilizceniz ile pata küte konuşmaya başlamalısınız ki ilerleme kaydedin. En önemli kuralı da unutmayın, “konuşmadan konuşamazsınız!

7. Avrupa ile Karşılaştırıldığında daha EKONOMİK…

Malta direk olarak Türkiye ile karşılaştırıldığında ekonomik değil tabi ki. Ama Avrupa’da dil eğitimi alabileceğiniz diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha ucuz. Malta para birimi Euro olduğu için İngiltere ile karşılaştırıldığında daha ucuza çıkıyor. Birde yaşam maliyetleri kıyaslaması yapıldığında Malta yaşam masrafları ile İngiltere’de yaşam maliyetleri arasında çok büyük farklar çıkıyor.

8. Türkiye’ye En Yakın İngilizce konuşulan Ülke

Dil eğitimi için bize en yakın İngilizce konuşulan ülke Malta. Malta İstanbul arası uçakla 2,5 saat sürüyor. Ve haftanın her günü sabah akşam karşılıklı seferler düzenleniyor. Malta uçak biletleri ile ilgili detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz; Malta Uçak Bileti

Malta dil okulu kayıt işlemlerinizi Türkiye Resmi Temsilcisi Dilokulumalta.com üzerinden yapabilirsiniz. %30’a varan indirimler hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

malta dil okulları bilgi al

Faydalı mı?

“Malta Dil Okullarındaki Ek Masraflar” yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Bu Yaz Malta'da Olmak için 8 Neden
Makale
Bu Yaz Malta'da Olmak için 8 Neden
Açıklama
İlk akla gelen tabi ki muhteşem havası! Düşünsenize, yılın 300 günü güneş var. En azından Malta'da hava durumu yüzünden planlarınızı ertelemek zorunda kalmıyorsunuz.
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir