Malta Üniversitesi

Anasayfa > Malta Üniversitesi

Malta Üniversitesi

Malta Üniversitesi şimdilerde dünya çapında 80 ulustan gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası öğrencilerin Malta ’yı tercih etmelerinin nedenleri:

Yerleşik , Saygın Üniversite; Malta Üniversitesi kökeni 1592’ de başlamış olan oluşumun izini sürer. Bu durum üniversiteyi İngiltere dışındaki Milletler Topluluğu içerisinde ki en eski üniversitelerden biri yapar. Malta Üniversitesi Malta Ada Devletinin en yüksek öğretim kurumu olmasından dolayı kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Malta Üniversitesi uluslararası alanda saygınlık görmekte ve mezunları dünya çapındaki iyi üniversitelerde lisans üstü çalışmalara kabul edilmekte zorluk çekmezler. Malta Üniversitesinin bütün fakülteleri, üniversiteler arası öğrenci transfer olanağı sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemini (ECTS) kullanır.

Öğretim Yüksek Standartta; Malta Üniversitesi, kabul kriterleri, akademik öğretim ve öğrenci değerlendirmesinde yüksek standartları sürdürebilmesiyle gururludur. Tam zamanlı öğretim personelinin çoğu uluslar arası üniversitelerin önderliğinde doktoralarını almışlardır. Personel kadrosu, yerel özel sektörden deneyimli profesyonellerin yanında Birleşik Krallık ve diğer Avrupa üniversitelerinden olan ziyaretçi akademik personel ile tamamlanır. Üniversite kalite Güvence ve Denetleme prosedürlerini uygular. Son sınıf öğrenci sınavları başka üniversite sınav sorumluları tarafından denetlenir. Öğretim personelinin öğrencilere oranı 1:8 dir. Yani her 8 öğrenciye bir öğretim görevlisi düşmektedir.

İngilizce Konuşan Bir Ülkede İngilizce Eğitim Veren Bir Üniversite; Malta Üniversitesindeki tüm eğitim öğretim İngilizce verilir. Malta, yabancı dil olarak İngilizce öğretimi için dünyaca tanınmış mükemmel bir merkezdir. Bunun yanında, Malta ’da halk Maltaca’nın yanında akıcı bir şekilde İngilizce konuştuklarından uluslar arası öğrenciler kaldıkları yerlerde İngilizce becerilerini geliştirebilirler.

Eğitimi Konaklama ve Yaşam Giderleri Makul; Malta Üniversitesinin öğretim ücretleri, dünya çapında buna eşdeğer üniversitelerle karşılaştırıldığında gayet uygundur. Üniversite konutlarında www.universityresidence.com veya özel kiralık apartmanlarda yada Maltalı ailelerin yanında konaklama çok makuldür. Malta ’da yaşam göreceli olarak pahalı değildir. Seyahat mesafeleri kısa ve toplu taşıma araçları rahattır.

Geniş Eğitim Seçenekleri; Malta Üniversitesi Malta ’nın yüksek eğitim gerekliliklerinin çoğunu karşıladığından dolayı üniversite, lisans ve lisans üstü seviyelerde eğitimlerini ve tam zamanlı veya yarı zamanlı diploma/sertifika kurslarının geniş portföyünü geliştirmektedir. Üniversite 10 ana fakülte ve fazla miktarda daha küçük birkaç bilim dalı olan veya araştırma temelli enstitüler ve merkezlere sahiptir.

Tam Ekipmanlı Üniversite; Malta Üniversitesi, 20 ile 200 aralığında kapasiteleri olan rahat oturma düzenine sahip modern havalandırmalı konferans salonları, bir tiyatro, son teknoloji işitsel-görsel ekipmanla donatılmış bir video yapım stüdyosu, mühendislik laboratuvarları, medikal laboratuvarlar, kampüste çeşitli bilgisayar merkezleri veya kampüste laptop “hotspots” (wi-fi) yoluyla yada üniversite konutlarından erişilebilen e-mail ve internet erişimi olan ücretsiz bilgisayar servisleri, bir işitsel-görsel referans kütüphanesi, iyi arşivlenmiş kitap ödünç alma ve geniş yayın koleksiyonu ve elektronik dergi erişimi ile bir dil laboratuvarı, ticari banka şubeleri, bir kantin, öğrenci danışmanlık servisleri, normal büyüklükte futbol sahası, atletizm pisti, basketbol, voleybol ve tenis kortları, çok amaçlı olimpik yüzme ve dalış havuzları olan kapalı spor salonları, kreş olanakları, özürlüler için olanaklar ve kendi Radyo İstasyonu- Campus FM: http://www.campusfm.um.edu.mt/ içeren öğrencilerin çeşitli ilgi alanları için sağlanan öğrenci birlikleri gibi olanaklar sunar.

Uluslararası, Misafirperver, Güvenli ve Hayat Dolu Malta’da; Malta ’nın Akdeniz’deki stratejik konumu ve geçiş yollarında olması, ülkenin yüz ölçümünün küçüklüğüne nazaran tarihte hem politik hem de askeri önemi olmuştur. Malta; Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğunun büyük şehirleriyle direk deniz ve hava bağlantısına sahiptir. Bu durum Adanın ziyaretini daha kolay ve daha ekonomik hale getirir. Malta nüfusu 400,000 civarında iken misafirperverliği Adaya her yıl 1 milyon dan fazla turistin gelmesini sağlar. Malta göreceli olarak güvenli ve arkadaşçıl çevre sağladığından uluslar arası öğrenciler Malta 'lı ve diğer ülkelerden öğrencilerle kolaylıkla kaynaşabilir ve açık ve kapalı alanlarda yapılan çeşitli eğlence aktivitelerine ve meşhur gece hayatı eğlencelerine katılabilirler. İfade ve dini ibadet özgürlüğü Malta ’da garantilidir. Ulusal otoriteler, uyuşturucuya karşı ve ırkçılıkla ilgili olan yasaları titizlikle uygularlar.

İdeal İklimin Oluşu; Malta; kısa, ara sıra yağmurlu kışları, ılık nemli ilk ve son baharları ve sıcak kuru yazları ile tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Malta ’da asla kar yağmaz. Günlük sıcaklık 18 °C (64 F) dir. Güneşlenmek için günlük ortalama sekiz saat güneş ışığı vardır. Malta’nın ideal iklimi spor yapma ve sosyalleşmenin yanı sıra sadece sahil boyunca ve kırsal alanda gezme gibi rahat, açık hava yaşantısını teşvik eder.

7000 Yıllık Zengin Büyüleyici Tarihi: Malta ’nın tarih öncesi tapınakları İngiltere’ deki Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden daha eskidir. Tarih boyunca Malta bir güçten diğerine geçtiğinden, kültürü ve sanatsal mirası adayı büyüleyici bir yer haline getiren hakim halklardan bir çok insan aracılığıyla zenginleşmiştir.

Malta Üniversitesi Tarihi

Malta Üniversitesi nin kütüphanesi 1952’de Cizvit Kolejinden esinlenmiştir ve 1769’da tam üniversite statüsüne yükselmiştir, fakat ikinci dünya savaşının zararları yanında üniversite ve ulusal kütüphane arasında bir kez olan birleşme sayesinde birçok kitap kurtulmuştur. Savaş sonrası yıllar kütüphane komitesi kurulumuna, kütüphaneci atanmasına ve organizasyonlar ve koleksiyonlar oluşturan birkaç yüz çalışmanın denetimi için fonların tanımlanmasına şahit olmuştur. Valetta’daki Eski Üniversite Binalarındaki kütüphane kompleksi, bilimsel kataloglama ve sınıflandırmayı başlatan, mantıklı döngü sistemini organize eden ve kütüphane içi ödünç alma servisi temellerini atan ilk İngilizler tarafından eğitilmiş Maltalı başkanlığında 1954’ün sonlarında açılmıştır. Çoğunluğu sömürge altında gelişim ve Sosyal Yardım Fonundan gelen finansal destek, koleksiyon geliştirmede, personel geliştirmede ve eğitmede ve deniz aşırı ülkelerden uzman danışmanlığı temininde başarılı ilerlemeye olanak kılmıştır. Ağustos 1967’de kütüphane, Yüksek Eğitim için üniversite kurulu tarafından fon sağlanması ve Norman & Dowburn İngiliz firması tarafından dizayn edilen Msida’ daki modüler binaya transfer edilmiştir. 1700’ lerin başında bir hedefe ulaşan bu bina 200.000 kapasiteli yer sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bununla birlikte Aralık 1995’den önce Maltalı İngiltere Firması tarafından dizayn edilen büyümeye ihtiyaç olmamıştır. İngiltere Firması Avrupa Halkı Kurulu tarafından sağlanan fonlarla göreve getirilmiştir.

Kütüphane binası tarafından işgal edilen toplam taban alanı 5000-6000 m2 dir ve 6000.000 civarında hacmi vardır. Sınıflandırması kongre kütüphanesi tarafından planlanan koleksiyonlar, nadir bulunan kitaplar ve arşiv kaynakları sağlamak için özel koleksiyonlar bölümünün isteğiyle açık erişimdedir. Kütüphane şu anda 2000 dergiye abonedir ve yayından kalkmış 500 kitap başlığını sürdürmeye devam eder. 1992’de üniversite kütüphanesi, dünya çapında IT işleyen kütüphanelerdeki sürekli ilerlemeyi yakalamak için teknik ve okuyucu servislerini otomatize etmeye yönelik bilgisayar programı kullanmaya başlamıştır. Otomatize edilmiş döngü içeren okuyucu servisi, OPAC uygulamaları; etkin kütüphane içi ödünç alma ve deniz aşırı ülkelerin veritabanlarının online kılavuzları gibi kaynakça, fihrist ve özetleme araçlarını kapsayan uygulamaları içerir. Gozo Merkez Üniversitesinde ve Msida’daki çocuk kolejinde olduğu gibi, Kütüphane G’ Mangia’daki devlet hastanesi ile birlikte Medikal Okul ve Sağlık Enstitüsünde şubelere sahiptir. Üniversite kütüphanesi üniversite personeli, öğrencileri ve kayıtlı üyeleri için açıktır. Üniversitenin referans ve bilgi kaynakları aynı zamanda halka da açıktır.

Malta Üniversitesi Fakülte ve Departmanları

* Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi,
* Mühendislik Fakültesi,
* Fen Bilimleri Fakültesi,
* Eczacılık ve Tıp Fakültesi,
* Diş Hekimliği Fakültesi,
* İşletme Fakültesi,
* Edebiyat fakültesi,
* Eğitim Fakültesi,
* Hukuk Fakültesi

Detaylı bilgi için "Telefonunuzu Bırakın" Sizi Arayalım!

Hemen Bilgi İste!