Schengen vize ücretine zam geldi. Avrupa Birliği Komisyonu 02 Şubat 2024 tarihinde Schengen vize ücretinin arttırılması için bir teklif sundu. Teklif 01 Mart 2024 tarihine kadar Avrupa Birliğine üye ülkeler tarafından değerlendirildi ve Scgengen vize ücretine yapılacak zam onaylandı.

Schengen vizesinin ücret değerlendirmesi her üç yılda bir yapılıyor. Bu kapsamda en son zam 2020 yılında yapılmış ve vize ücreti 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkartılmıştı.

Yeni belirlenen ücretler 11 Haziran 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Schengen Vize Ücretine Zam Geldi!

Bir sonraki Avrupa seyahati için almanız gereken Schengen vizesine zam geldi. Avrupa Komisyonu, hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyecek şekilde Schengen vizesi için temel ücreti artırmayı teklif etti. Şu anda yetişkinler için 80 Euro ve çocuklar için 40 Euro olarak belirlenen düzenlemeyle bu ücretlerin yetişkinler için 90 Euro’ya, çocuklar için ise 45 Euro’ya çıkarılması öngörülüyor.

11 Haziran 2024 tarihinden itibaren yapılacak başvurularda Schengen vize ücreti 80 Euro’dan  90 Euro’ya çıkartıldı. Çocuklar için başvurularda ise vize ücreti 40 Euro’dan 45 Euro’ya yükseldi.

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Schengen bölgesindeki ülkelere giriş yapabilmek için Schengen vizesi almak zorunda. 01 Mart 2024 tarihinde Schengen vize ücretine zam onaylandı. Yani Schengen bölgesindeki tüm ülkelerin vize ücretleride  arttı. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, schengen vize ücretine yaoılan zam sonra vize ücreti artan schengen bölgesi ülkelerini görebilirsiniz.

Schengen Bölgesi Ülkeleri Hangileri?

Schengen bölgesi, birleşik bir vize politikası altında faaliyet gösteren 27 Avrupa üye ülkesinden oluşmaktadır. Bu üye ülkelerin vatandaşları, Schengen bölgesinde 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Ancak Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının Schengen vizesi alması zorunludur. Özellikle İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya vatandaşları Schengen vizesi şartlarından muaftır.

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

O Ülkelerde Schengen Vize Ücreti Zammı Daha Fazla Olacak

Özellikle, Schengen vizesi ücretlerini her üç yılda bir revize etmekten sorumlu kuruluş, ‘geri kabul konusunda yetersiz işbirliği’ sergileyen ülkeler için ücretlerde ek bir artış yapmayı düşünüyor. Raporlara göre teklif, sınır dışı edilen vatandaşların üye devletlerden geri kabul edilmesinde işbirliği yapmadığı düşünülen ülkeler için daha yüksek bir ücret kademesi de getiriyor. AB Konseyi’nin “geri kabul konusunda yetersiz işbirliği” tespit etmesi halinde, o ülkenin vatandaşlarına yönelik Schengen vize ücretleri zammı çocuklar için 120 Euro’dan 135 Euro’ya, yetişkinler için ise 160 Euro’dan 180 Euro’ya çıkartılacak. Bu ülker arasında öne çıkan ülkeler Afganistan, Gine, Bangladeş, Etiyopya, Gambiya ve Fildişi Sahilleri gibi ülkeler.

Schengen Vizesi Danışmanlık Ücretide Artıyor!

Ayrıca, Schengen vize ücretine zam yapılması ile birlikte, üye ülkeler adına vize başvurularını yürüten dış hizmet sağlayıcıları da kapsıyor. Örneğin VFS gibi vize başvuru merkezleri ve vize danışmanlığı yapan vzie acentaları. Bu hizmet sağlayıcılar tarafından uygulanan maksimum ücretin (genellikle standart ücretin yarısı kadar) 40 Euıro’dan 45 Euro’ya çıkarılması planlanıyor.

dilokulumalta edge icon
Whatsapp’tan Anında Bilgi Al!

İstersen Malta da eğitim konusunda uzman eğitim danışmanınla Whatsapp üzerinden direk görüşebilirsin

Schengen Vizesini Uzatmak için Ödenen Ücret Değişmeyecek

Önerilen artışa rağmen Avrupa Komisyonu Schengen vize ücretlerinin nispeten düşük kaldığını ileri sürüyor. Örneğin Schengen vizesinin uzatılması için önerilen ücret 30 Euro’da kalacak. Komisyon, artışa rağmen bu ücretlerin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında hala makul olduğunu vurguluyor. Örneğin, ABD vizesinin maliyeti 185 €, İngiltere vizesinin fiyatı 115 £ (134 €), Kanada vizesinin fiyatı 100 $ artı biyometrik veriler için 85 $, yani 130 € ve Avustralya vizesi 190 $, yaklaşık 117 €’dur.

Schengen vize ücretine zam teklifi şu anda 1 Mart’a kadar Avrupa Birliğine üye ülkelerin istişaresi için açık. Bu sürenin ardından Komisyon düzenlemeyi kabul edebilir veya red edebilir.  Schengen vize ücretine zam düzenlemesi kabul edilirse, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayınlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Malta Vize Ücretleride Artacak mı?

Schengen vize ücretine zam onaylanırsa Malta vize ücretide otomatik olarak artacaktır.

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.