Malta Vizesinde Değişiklik! 01 Mart’ta Vize Sistemi Değişiyor!

malta vizesinde degisiklik

Malta Vizesinde Değişiklik! 01 Mart’ta Vize Sistemi Değişiyor!

Geçtiğimiz aylarda, Malta vizesinde değişiklik yapılacağı Malta Hükümetinin Identita birimi tarafından duyurulmuştu. Identita tarafından yapılan duyuruda, yapılacak değişiklikle birlikte Türkiye’den VFS Malta vize başvuru merkezi üzerinden yapılan vize başvuru sistemine parelel olarak ek bir vize başvuru sistemi daha ekleneceği ve bu vize başvuru sisteminin sadece uzun dönem Malta vizesine yönelik olacağı bildirilmişti.

Malta vizesinde değişiklik ile ilgili önemli maddeler;

 • Daha sistemli bir vize değerlendirmesi
 • Daha fazla vize onayı yüzdesi
 • Daha kolay bir vize sistemi
 • Değişikliklerin sadece uzun dönem Malta vizesini kapsaması

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Identita Nedir?

Identità, Malta’da hükümet tarafından 2013 yılında 595.07 sayılı Ek Mevzuat uyarınca kurulmuştur ve vatandaşların kimlik yönetiminden ve göç süreçlerinin uygulanmasından sorumludur.
Identita Malta’da bir devlet kurumudur ve  e-kimlik kartları, e-Pasaportlar, vizeler, ikamet belgeleri, medeni hal işlemleri ve kamu tapuları ile ilgili konularda uzmanlaşmış bir kamu hizmeti sunmaktadır. Bu işlevler, Kamu Yönetimi Yasasına tabi olan tek bir kurumsal kimlik altında gruplandırılmıştır. Malta’da vize uzatma işlemleri ve yine Malta’da vize başvuru işlemleri için dil okuluna giden öğrenciler Identita’nın Central Visa Unit birimini başvuruda bulunur.

Central Visa Unit Nedir?

Central Visa Unit (Merkezi Vize Birimi – CVU), ulusal vize politikalarının ve Schengen kapsamındaki vizelerin uygulanmasından sorumlu olan, hükümetin göçmenlik merkezi otoritesidir. Vize verme sorumluluğu Malta’nın yurtdışındaki Diplomatik Misyonları ile paylaşılmaktadır.

Central Visa Unit, Malta topraklarına ulaşmak için geçerli ve gerçek bir nedeni olan tüm başvuru sahiplerine vize verilmesini kolaylaştırmaya kararlıdır.

Malta Vizesi Nedir?

Malta vizesi, hamiline sınırlı, belirli bir süre boyunca Malta’da kalma veya Malta’da seyahat etme yetkisi veren, pasaporta yapıştırılan çıkartma şeklindeki bir yetkilendirmedir. Vize sahibi olmak, üçüncü ülke vatandaşına otomatik olarak giriş hakkı vermez, çünkü hamillerin giriş koşullarını yerine getireceklerini kanıtlamaları gerekir.

Vize sahibi olunmasına bakılmaksızın, sınır kontrol makamları aşağıdaki durumların tespit edilmesi durumunda girişi reddedebilir veya vizeyi iptal edebilir:

 • hamilinin yeterli geçim kaynağına sahip olmaması;
 • Vize başvurusu sırasında sunulan verilerin yanlış veya sahte olması;
 • Hamil, Malta’da kalış koşulları hakkında ayrıntılı bilgi veremez.
 • Sınır kontrol yetkilileri ayrıca güvenlik veya kamu politikası nedenleriyle girişi reddedebilir. Malta temel olarak iki (2) tür vize vermektedir:

Süresi 90 günü aşmayacak şekilde verilen ve AB’nin uyumlaştırılmış hükümlerine göre düzenlenen Schengen Vizesi (kısa süreli kalış); Ve 90 günü aşan ancak 365 günü aşmayan bir süre için ve ulusal kurallara uygun olarak verilen Ulusal Vize (uzun süreli kalış / D-Vize).

Malta Vizesi Değişiyor

Malta Hükümeti, Malta vizesinde değişiklik yapılacağını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Değişilikle birlikte yeni vize sistemini “Extenden Visa Service” olarak tanıttılar. Yeni vize sistemi olan Extended Visa Service 01 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak ve tüm başvurular için mecburi olacak. İşte “Extended Visa Service” ile ilgili tüm detaylar;

dilokulumalta edge icon
Whatsapp’tan Anında Bilgi Al!

İstersen Malta da eğitim konusunda uzman eğitim danışmanınla Whatsapp üzerinden direk görüşebilirsin

Extended Visa Service Nedir?

Extended visa service, 01 Mart 2024 tarihinden itibaren değişecek yeni vize sisteminin adı. Bu vize başvuru sistemi sadece uzun dönem Malta vizesi başvuruları için uygulanacak. Ve yine bu vize başvuru türü bu tarihten itibaren zorunlu olacak.

Extended visa service, başvuru sahiplerinin vize başvurularını doğrudan Identita, Malta’daki Merkezi Vize Birimi aracılığıyla işleme koymak için randevu almalarına olanak tanır.

Extended visa service Malta vize değişikliğinden kimler etkilenecek; Extended Visa Service hizmetinden sadece uzun dönem Malta vizesine başvuracaklar etkilenecek. Bir başka deyişle sadece Malta’ya 90 günün üzerinde gidecekler için uygulanacak. Malta’ya 90 günün altında seyahat edecekler için ise bir değişiklik olmayacak ve vize başvuru prosedürü yine VFS Malta üzerinden yapılacak.

Extended visa service isimli yeni vize başvuru sistemi 05/02/0204 tarih itibari Malta Vize Merkezi yetkililerince Malta dil okulları yetkililerine duyuruldu.

Bize iletilen bilgilerden yararalanarak ana hatları ile Malta vizesinde değişikliklerden bazıları;

15 Maddede Malta Vizesindeki Değişiklikler;

 1. Malta vizesindeki değişiklikler 01 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.
 2. Vize randevusu VFS Malta üzerinden değil, Malta dil okulları aracılığı ile CVU üzerinden alınacak.
 3. Sadece 90 gün üstü vize başvurularında Extended Visa Service kullanılacak. Yinede 91 gün , 92 günlük vize başvuruları için tercih edilmeyecek. 110 gün ve üstü vize başvuruları için tercih edilecek.
 4. VFS Malta’da hali hazırda 30 Euro olan vize başvuru randevu ücreti, Extended Visa Service hizmetinde 150 Euro olacak.
 5. Malta dil okullarına ön kayıt ücreti ve vize randevu ücreti yatırılmadan vize randevusu alınamayacak.
 6. Randevu alındıktan sonra evraklar yine VFS Malta vize başvuru merkezine randevu gününde götürülecek.
 7. Randevu alındıktan sonra herhangi bir aksilikte randevu değiştirelemeyecek. Randevu kaçırılırsa, tekrar 150 Euro randevu ücreti ödenmesi gerekecek.
 8. Uzun dönem Malta vizesi, yani D tipi Malta vizesi ücreti olan 100 Euro, VFS Malta’ya Euro olarak nakit ödenecek. Kredi kartı, Türk Lirası kabul edilmeyecek.
 9. Malta vizesi için gerekli evrakların Türkçe olarak hazırlanması durumunda İngilizce tercümesi gerekecek.
 10. Konaklamanın okul tarafından organize edildiği durumlarda banka hesabında günlük minimum 18 Euro, konaklamanın dışarıdan organize edildiği durumlarda günlük minimum 26 Euro gösterilmesi gerekecek. Bu tutar başvuran kişinin ya da sponsorunun hesabında en az 3 aydır bulunması gerekecek.
 11. Malta vize başvurusu için bankada gösterilmesi gereken para miktarı, Malta’da asgari ücret tutarının %75’inden az olmaması gerekiyor. Kalacağınız her ay için en az bu miktarda para gösterilmesi gerekli.
 12. Vize başvurusu yapıldıktan sonra evraklar ile birlikte pasaportunuz Malta’daki Central Visa Unit’e gönderilecek ve vizeniz onaylandıktan sonra Türkiye’ye gönderilecek. Bu da vize sonucunuzun size ulaşmasının 4 – 6 hafta arasında süreceği anlamına geliyor.
 13. Vize başvurusu yapan adaylar arasından rastgele seçilecek adaylara yurtdışı (+356 kodlu) arama gelecek ve telefon üzerinden mülakat yapılacak. Bu mülakat İngilizce yapılacak.
 14. Yeni vize sistemi ile birlikte öğrencilerin devamsızlık oranları daha sıkı takibe alınacak ve devamlılığı %80’nin altına düşen öğrenciler uyarılacak. uyarılara rağmen halen devamsızlık yapan öğrenciler ise sınır dışı edilecek.
 15. Yapılan açıklamalara göre Malta vize onay yüzdesi ciddi oranda arttırılacak.

Yeni vize sistemi Extended Visa Unit ile ilgili tüm sorularınız için Eğitim Danışmanlarımız ile aşağıdaki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz. Ya da yorumlarda sorularınızı veya düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

Süre Seçimi

Sıkça Sorulan Sorular

Malta vizesi değişti mi?2024-02-08T02:08:48+03:00

Evet, Malta vizesi prosedürü değişti. Değişen Malta vizesinin yeni adı Extended Visa Service oldu. fakat bu yeni vize sistemi sadece uzun dönem Malta vizesi başvuruları için geçerli. Yani 90 günün üzerinde yapıalcak D tipi başvurularda geçerli. 90 günün altında olan C tipi vize başvurularında değişiklik yapılmadı. Yaplan değişiklik 01 Mart 2024 tarihi itibari ile yürürlülüğe girdi.

Uzun dönem Malta öğrenci vize randevusu nereden alınır?2024-02-08T02:12:18+03:00

Uzun dönem Malta öğrenci vizesi randevusunu Dilokulumalta.com üzerinden alabilirsiniz. Eğer Malt adil okullarına 90 günün üzerinde vize başvurusunda bulunacaksanız, vize başvurusu için randevunuzu 01 Mart 2024 tairhi itibari ile VFS Malta’dan alamazsınız.  Malta vizesinde yapılan değişiklik ile vize randevusunu acentanız ve eğitim danışmanınız vasıtası ile alabilirsiniz.

Identita nedir?2024-02-08T02:13:53+03:00

Identita, Malta’da hükümet tarafından 2013 yılında 595.07 sayılı Ek Mevzuat uyarınca kurulmuştur ve vatandaşların kimlik yönetiminden ve göç süreçlerinin uygulanmasından sorumludur. Uzun dönem Malta vizesi ve Malta’da vize uzatma başvuruları Identita’ya yapılır

Central Visa Unit nedir?2024-02-08T02:14:57+03:00

Central Visa Unit (Merkezi Vize Birimi – CVU), Malta’nın ulusal vize politikalarının ve Schengen kapsamındaki vizelerin uygulanmasından sorumlu olan, hükümetin göçmenlik merkezi otoritesidir. Vize verme sorumluluğu Malta’nın yurtdışındaki Diplomatik Misyonları ile paylaşılmaktadır.

Malta vizesi Nedir?2024-02-08T02:16:17+03:00

Malta vizesi, hamiline sınırlı, belirli bir süre boyunca Malta’da kalma veya Malta’da seyahat etme yetkisi veren, pasaporta yapıştırılan çıkartma şeklindeki bir yetkilendirmedir. Vize sahibi olmak, üçüncü ülke vatandaşına otomatik olarak giriş hakkı vermez, çünkü hamillerin giriş koşullarını yerine getireceklerini kanıtlamaları gerekir.

Extended Visa Service Nedir?2024-02-08T02:18:01+03:00

Extended visa service, 01 Mart 2024 tarihinden itibaren değişecek yeni vize sisteminin adı. Bu vize başvuru sistemi sadece uzun dönem Malta vizesi başvuruları için uygulanacak. Ve yine bu vize başvuru türü bu tarihten itibaren zorunlu olacak.

Extended visa service, başvuru sahiplerinin vize başvurularını doğrudan Identita, Malta’daki Merkezi Vize Birimi aracılığıyla işleme koymak için randevu almalarına olanak tanır.

Uzun dönem Malta vizesi ne kadar sürede sonuçlanır?2024-02-08T02:21:56+03:00

Uzun dönem Malta vizesi için başvuru süreci yeni tip Extended Visa Service başvuru tipinde yapılıyor. Yani eğer Malta dil okuluna 90 günden daha uzun süre gidecekseniz, vize başvurunuz ve pasaportunuz Malta’ya gönderilecek ve vizeniz onaylandıktan sonra Malta’dan geri gelecektir. Bu süreç 4- 6 hafta arasında sonuçlanacaktır.

Extended Visa Service randevu ücreti ne kadar?2024-02-08T02:24:51+03:00

Malta’da 01 Mart 2024 tarihinde yürürlülüğe girecek olan yeni vize başvuru modeli olan Extended Visa Service randevu ücreti 150 Euro’dur. Bu ücret okul kaydınız ile birlikte Dilokulumalta.com’a ödenir ve Malta’daki dil okuluna gönderilir.

Identita tarafından Dilokulumalta.com‘a yapılan bilgilendirme üzerine hazırladığımız haberidir. Identita web sitesi: https://identita.gov.mt/

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.

Go to Top