Air Malta Kapanıyor: Son uçuş 31 Mart 2024’te

1 Nisan 1974’ten beri faaliyet gösteren Air Malta kapanıyor. Malta devletine ait hava yolu olarak 1974 yılından beri faaliyet gösteren Air Malta, Malta hükümetinin Avrupa Birliği ile uzun süren görüşmeleri sonucunda kapanıyor.

Malta hükümeti, Malta’nın ulusal havayolu şirketi Air Malta’nın operasyona ve uçuşlara devam edebilmesi için Avrupa birliğinden 290 milyon Euro talep etmişti. Ulusal bir hava yolu olduğu için Avrupa Birliği komisyonu bu yardım talebini red etmiş ve Air Malta’ya destek vermemişti.

Bu bilgi üzerine Air  Malta Genel Müdürü David Curmi bir röportajında “Air Malta’nın fotokopisini istemeyen Avrupa Komisyonu ile uzun, zorlu ve karmaşık görüşmelerin sonuna yaklaşıyoruz. Komisyona ciddi olduğumuzu gösterdik” açıklaması yapmıştı.

Malta‘nın Başbakanı Robert Abela, hükümetin havayolunun mali sıkıntılarını çözmeye çalışması nedeniyle ülkenin ulusal havayolu Air Malta’nın önümüzdeki yıl kapatılacağını ve yerine yeni bir şirketin geçeceğini duyurmuştu.

Karar, bloğun havayolunun uçmaya devam etmesi için talep edilen 290 milyon Euro tutarındaki nakit enjeksiyonunu sağlamayı reddetmesinin ardından Malta Hükümeti ile Avrupa Birliği arasında yapılan müzakerelerin ardından geldi. Bu, yeni şirketin hisse ihracı veya stratejik ortaklık yoluyla kısmen özel girişimlere ait olacağı anlamına geliyor.

air malta kapaniyor km malta geliyor

Air Malta Daha Öncede Türkiye’den Çekildiğini Duyurmuştu

2014 yılında Air Malta, Türkiye’den çekildiğini açıklamıştı. Aşağıda 2014 yılına ait bir haberi bulabilirsiniz;

“Malta’nın uluslararası hava yolu şirketi Air Malta, Türkiye seferlerini iptal edeceğini duyurdu. Air Malta 01 Temmuz 2014 tarihinden itibaren tüm Türkiye seferlerini iptal edeceğini açıkladı. Daha önceden 1 Temmuz ve sonrası için uçak bileti alan yolcularının uçak bileti ücretlerini iade etmeye hazırlanıyor.

Yaz döneminin en yoğun olduğu bu dönemde ani bir kararla iptal edilen seferler dolayısı ile Malta’da dil okuluna kayıt yaptıracak öğrenciler 01 Temmuz 2014 tarihinden itibaren farklı hava yollarından Malta Uçak Bileti almak zorunda. THY‘nin İstanbul kalkışlı düzenli olarak İstanbul – Malta ve Malta – İstanbul seferleri bulunmakta.”

Air Malta Yerine KM Malta Airlines Geliyor

Air Malta, 31 Mart 2024 tarihinde veya sonrasında yapılacak seyahatler için Air Malta’daki tüm uçuş rezervasyonlarını iptal etti ve bu tarih veya sonrasında halihazırda seyahat için düzenlenmiş biletlerin tam ücretini (vergiler dahil) tüm doğrudan müşterilerine iade etti.

Seyahat acenteleri aracılığıyla rezervasyon yapan müşterilere ise, müşterileri adına Air Malta’dan doğrudan para iadesine erişebilen seyahat acentesi tarafından biletlerinin tüm ücreti (vergiler dahil) iade edilecektir.

KM Malta Uçuş Rezervasyonlarını Açtı

KM Malta Havayolları 2024 Yaz programını rezervasyonlara açtı. Yeni KM Malta Havayolları web sitesi ve rezervasyon platformu aracılığıyla doğrudan çevrimiçi rezervasyonlar için 11 Aralık 2023’te açıldı. Air Malta yerine gelen KM Malta’nın web sitesini şu linkten ulaşabilirsiniz.

2024 Yaz Programı

KM Malta Havayolları yaz 2024 programı, 31 Mart’tan 26 Ekim 2024’e kadar geçerli olacak ve havayolu olmak üzere 15 Avrupa şehrinde 17 havaalanına hizmet verecek. Air Malta daha önce 39 noktaya uçarken, KM Malta Airlines sadece 17 noktaya uçuş düzenleyecek.

KM Malta Hangi Ülkelere Uçuş Düzenliyor?

km malta airlines

Air Malta’nın yerine geçecek olan KM Malta Airlines toplam 17 noktada 15 farklı ülkeye uçuş düzenliyor;

 • Amsterdam – Hollanda
 • Berlin – Almanya
 • Brussel – Belçika
 • Catania – Sicilya, İtalya
 • Dusseldorf – Almanya
 • Londra – İngiltere (Heathrow ve Gatwick)
 • Lyon – Fransa
 • Madrid – İspanya
 • Malta – Malta
 • Milan – İtalya
 • Munich – Almanya
 • Paris – Fransa
 • Prague – Çek Cumhuriyeti
 • Rome – İtalya
 • Vienna – Avusturya
 • Zurich – İsviçre

KM Malta Airlines İstanbul’a Uçuyor mu?

Air Malta’nın yerine geçen KM Malta Ailrnes, uçuş güzergahları arasında İstanbul yer almıyor. Hali hazırda 39 destinasyona uçan Air Malta yerine geçen KM Malta Airlines sadece 17 noktaya uçuş düzenliyor. Bu destinasyonlar arasında İstanbul yok.

Malta’da Kaç Havayolu Şirketi var?

Malta’da 2024 yılında faaliyet gösteren 3 farklı hava yolu şirkeit bulunuyor.

 • Air Malta ( KM Malta Airlines oldu)
 • Malta Air
 • Lauda Europe

Malta Uçak Bileti Hangi Havayolundan Alınır?

2024 yılında Türk Hava Yollarının her gün düzenli olarak İstanbul Malta arası uçuşları bulunuyor. Uçuşlar, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez düzenleniyor. Malta uçak bileti rezervasyonu Türk Hava Yolları web sitesi üzerinden yapılabilir.

Air Malta kapanıyor sayfasındaki fotoğraflar;

Photo by Isaac Struna on Unsplash

Leave A Comment

Yeni İçerikleri Kaçırmamak İçin Bültenimize Kayıt Olun

Kampanya ve yeni makaleler için sizi bilgilendireceğiz.

Üye olarak Gizlilik Politikamızı ve KVKK Aydınlatma Metnini kabul etmiş sayılırsınız.