Malta'da Üniversite Hazırlık Yılı

Malta'da Hazırlık Atlama
Anasayfa > Malta Dil Okulları > Malta'da Üniversite Hazırlık

Malta'da Üniversite Hazırlık Yılı

Malta'da Hazırlık Atlama

Türkiye’deki üniversite eğitimi sisteminde, vakıf üniversitelerinin neredeyse tüm bölümleri, devlet üniversitelerinin ise büyük bir bölümü İngilizce bilgisi ve İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için Hazırlık Eğitimini zorunlu tutuyor. Üniversitelerde verilen Hazırlık Yılını başarı ile tamamlayan öğrenciler ise bölüme geçmeye hak kazanıyor. Özellikle Hazırlık Yılı dönem sonlarında yapılan sınavlar ve final niteliği taşıyan Proficiency Sınavları sonucunda öğrencilerin bölüme geçip geçemeyeceği belli oluyor. Buda öğrencilere yıl içerisinde ödenen üniversite harçlarına ek olarak dışarıdan da bu sınavlara hazırlanabilmek amacı ile özel dersler, İngilizce kursları, Proficiency kursları gibi ek ücretler doğurmakta. Aynı zamanda Hazırlık Yılı eğitimi olarak Türkiye’de geçirilen 1 sene içerisinde İngilizce bilgisinin tamamen üst seviyeye geçememesinden dolayı, bölüme geçildiğinde ise bölüm derslerinde sıkıntılar yaşanmakta.

“Türkiye’de Üniversite Hazırlık mı? Yurtdışında İngilizce Hazırlık mı?”

Maliyet: Türkiye’de vakıf ve özel üniversitelere hazırlık yılı ücretleri 15.000 – 20.000 TL aralığında seyrediyor. Eğitim sonundaki sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde bölüme geçebilirsiniz. Sınavlarda başarılı olamazsanız ek dersler, özel dersler, Proficiency hazırlık kursları alıp genelde yaz dönemi sonunda yapılan Proficiency sınavlarına girmeniz gerekir. Yada IELTS, TOEFL IBT, Pearson PTE gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girerek üniversitenizin bölüme geçmek için belirlediği minimum puanı almanız gerekir. Bu da maliyeti biraz daha arttıracaktır.

Yurtdışında Hazırlık Yılı fiyatları ise ülkelere, şehirlere ve okul isimlerine göre çok değişiklik gösterir. İngiltere’de hazırlık yılı programları 3000 GBP ile 6000 GBP arasında değişiklik gösterirken, Amerika’da hazırlık yılı 4000 USD ile 7000 USD arasında değişiklik gösterir. Malta’da hazırlık yılı ise 3000 – 6000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Eğitim: Üniversitelerin Hazırlık yılı eğitimi tabi ki de müfredat olarak yeterlidir. Yapılan bitirme sınavları ile İngilizce yeterliliği ölçülür ama neticesinde, ileri eğitim dönemi için ne yazık ki yeterli olması imkansızdır. Yurtdışı hazırlık yılı eğitim programı ile karşılaştırıldığında, daha kısa zaman ve bütçe ile daha iyi bir İngilizce seviyesine gelinebilir. Ve özellikle Türkiye’ye dönüşte, üniversitelerin istediği yeterli IELTS, TOEFL IBT, Pearson PTE gibi sınavlara girilerek çok daha yüksek puanlar alınabilir.

Yurtdışı hazırlık yılının en büyük avantajı, eğitim boyunca süre gelen İngilizce probleminin tamamen ortadan kaldırılması ve özellikle bölüme geçildiği zaman bölüm derslerinde sağlayacağı kolaylıklardır.

Özellikle Malta’da sunulan uzun dönem Akademik İngilizce Kursları ve Uluslararası Hazırlık Yılı eğitim programları bu konuda öğrencilere çok büyük kazanımlar sağlayacaktır. Öğrencilere hem İngilizce konusunda gelişim kaydetme şansı verirken hem de IELTS veya TOEFL IBT gibi sınavlara ek ücret ödemeden hazırlanma fırsatı sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için "Telefonunuzu Bırakın" Sizi Arayalım!

Hemen Bilgi İste!