Malta'da Çalışma İzni

Malta Dil Okulu ve Çalışmak

Maltada Çalışma İzni

Malta'da çalışma izni var mı, yok mu? Maltada öğrencilere çalışma izni veriliyor mu? Maltada çalışabilir miyim? Maltada kaçak mı çalışılıyor? Maltada öğrenci çalışma izni var mı? Malta'da öğrencilere çalışma izni veriliyor mu? Maltada çalışma izni nasıl alınır? Maltada çalışma imkanı var mı? Maltada öğrencilere çalışma izni var mı? Maltada nasıl iş bulunur? Maltada dil okuluna gidip çalışabilir miyim?

maltada çalışma izni

Uzun zamandır Türk öğrencilere Malta'da çalışma izni verileceğine dair duyumlar alıyorduk. Bu süreç Nisan 2018'de resmileşti ve Malta'da çalışma izninde 09/04/2018 tarihinde büyük değişiklikler yapıldı. Malta'da çalışma izni hakkında tüm soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz;

Maltada Çalışma İzni Var mı, Yok mu?

09/04/2018 tarihinde yayınlanan resmi yazı ile birlikte, EVET, Maltada öğrencilere çalışma izni veriliyor.

İnternette güncellenmeyen çok bilgi olduğu için genelde Malta'da çalışma izni yok bilgisi karşınıza çıkıyor. Ama son güncellemeler ile birlikte artık Malta dil okulu için dil eğitimine giden öğrencilere Malta'da çalışma izni veriliyor.

Nisan 2018 tarihinden itibaren Malta dil okullarında ingilizce dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma izniniz olacaktır. Bu da ingilizce dil eğitim alırken, hem pratik yaparak ingilizcenizi daha hızlı geliştirme hem de masraflarınızın bir kısmını karşılama imkanı verecektir.

Maltada haftada kaç saat çalışabilirim?

Eğer Malta dil okullarından birinde ingilizce dil eğitimi alıyorsanız ve geçerli Malta vizeniz veya Malta geçici oturma izniniz var ise haftada maksimum 20 saat çalışma iznine başvurabilirsiniz.

Belirtilen Malta vizesi veya geçici oturma izni nedir?

Malta dil okullarında ingilizce dil okuluna kayıt olduğunuz takdirde Malta'ya gidebilmek için eğer geçerli bir vizeniz yoksa veya yeşil pasaport sahibi değilseniz vize almanız gerekmektedir. Malta vizesi schengen vizesidir. Schengen vizesi maksimum 90 günlük kullanıma sahip vize türüdür. Eğer Malta dil okuluna 90 günden fazla bir süre (13 hafta ve üzeri) için kayıt yaptırdıysanız bu durumda Malta vizesi verilmektedir. Ya da Malta dil okuluna 90 günden az bir süre ile kayıt yaptırıp, schengen vizesi aldıktan sonra, Malta'da iken kursunuzu uzatırsanız bu durumda size geçici oturma izni verilmektedir.

Yaz tatilinde Malta'da dil eğitimi alacağım çalışabilir miyim?

Malta vizenizi veya kursunuzu uzatarak Malta geçici oturma izni aldıysanız Malta'da çalışma izni başvurusu yapabilir ve Malta'da yasal olarak çalışabilirsiniz. İngilizce dil okulu öğrencileri için Malta'da çalışma izni sadece yarı-zamanlı (part-time) ve haftada maksimum 20 saat olarak verilmektedir.

Maltada çalışma iznimin olabilmesi için süre sınırlaması var mı?

İngilizce dil kursu öğrencilerinin Maltada çalışma izni alabilmesi için minimum 90 gündür İngilizce kursuna devam ediyor olmaları gerekmektedir.

Maltada çalışma izni ile hangi işlerde çalışabilirim?

Malta'da çalışma izni ile Jobplus'un onayladığı işlerde çalışabilirsiniz. Bknz.. Jobplus.gov.mt

TCN ne demek?

Tüm yasal belgelerde ve Malta'da çalışma izni evraklarında ve başvurularında geçen TCN, Third Country Nationals; Üçüncü Ülke Vatandaşları anlamına gelmektedir. Buradaki üçüncü anlamı, Malta ve Avrupa birliğine üye ülkeler dışındaki herhangi bir üçüncü ülke anlamına gelmektedir.

Jobplus ne demek?

Jobplus, Türkiye'deki İş ve İşçi Bulma Kurumunun Malta'daki karşılığıdır.

Malta'da kursumu ve vizemi nasıl uzatabilirim?

Malta'da ingilizce dil eğitimi alırken, kursunuzu uzatmak isterseniz, Dilokulumalta.com'un yurtdışı eğitim danışmanlarından bilgi alabilirsiniz. Kurs ve konaklama işlemleriniz tamamlandıktan sonra, vize uzatma evraklarınız hazırlanacaktır. Vize uzatma işlemlerini şahsen Malta Central Visa Unit'e yapmanız gerekmektedir.

Malta'da vizemi ne zaman uzatmalıyım?

Malta'ya giriş yaptığınız tarihten 21 gün geçtikten sonra Malta vizenizi uzatabilirsiniz

Malta'da çalışmak daha avantajlı, kursa gitmesem olur mu?

Malta'da çalışmaya başladıktan sonra, ingilizce kursunda yapacağınız devamsızlıklar vizenizin iptal olmasına sebep olabilir. Malta'da ki dil okullarında kurslara minimum %80 devam etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sağlık, tatil veya acil bir sebepten dolayı ülkenize dönmeniz gerekirse bu gibi durumları okula bildirmeniz ve bir yazı almanız gerekmektedir. Bu durumda bu sebepler devamsızlık olarak sayılmayacaktır.

Malta dil okulunda devamsızlık yapmamın Malta çalışma iznime veya Malta vizeme etkisi var mı?

Devamsızlık yüzünden Malta vizeniz ve ingilizce kursunuz iptal edilebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı okula yapmış olduğunuz ödemeler iade edilmez.

Maltada çalışarak ayda ne kadar para kazanabilirim?

Malta'da yasal çalışma izni haftada 20 saattir. Jobplus üzerinde yayınlanan ilanlarda yaptığımız incelemelere göre saatlik ücret 5 - 7 Euro arasında değişmektedir. Haftalık 20 saatlik bir çalışma ile haftada 100 - 150 Euro / ayda 400 - 600 Euro arasında bir ücret alabilirsiniz. Bununla birlikte restaurant, cafe, servis gibi hizmet sektörlerinde ön planda çalışırsanız veya tur şirketi, uçak bileti, yat turu gibi şirketlerinde çalışırsanız, bahşiş ve sattığınız ürün üzerinden alacağınız primler saatlik ücretinizi minimum ikiye katlayacaktır.

Maltada çalışma izni başvurusunu nereye yapacağım?

Maltada çalışma izni başvurusunu JobPlus'a yapmanız gerekmektedir. Malta'da çalışma izni başvurusu için aşağıdaki formların doldurulması gerekmektedir.

Malta'da kursum bitti ama vizem devam ediyor, çalışabilir miyim?

Eğer durumunuz bu şekildeyse, evet çalışabilirsiniz. Fakat Malta'da genel olarak vize süreniz dil okulunuzun bitiş tarihi ile aynı olmaktadır.

malta'da çalışma izni | maltada çalışma izni | maltada çalışma izni nasıl alınır | maltada çalışmak | malta dil okulu ve çalışma

Detaylı bilgi için "Telefonunuzu Bırakın" Sizi Arayalım!

Hemen Bilgi İste!