Maltanın Başkenti: Valetta

Maltanın Başkenti: Bulmacada en sık çıkan sorulardan birisi Malta’nın Başkenti. Ayrıca bu aralar yarışma programlarında da sıkça karşımıza çıkıyor.

Maltanın Başkenti  – Yüzyıllar boyu farklı ırk ve kültürlerin egemenliği altına kalan Malta’nın başkenti adını 1530 yılında adaya yerleşen şövalyelerin büyük ustası Jean Parisot De La Vallette’den almıştır.  1565 yılında Osmanlı Donanması tarafından gerçekleştirilen büyük kuşatma (Great Siege of 1965) sonrasında şövalyeler büyük bir karar alarak günümüzdeki Valletta şehrini ve aynı zamanda kale olarak inşa etmiştir.

Malta şehirlerinin en ünlüsü ve Maltanın Başkenti olan Valletta inşa edildiği döneme göre modern şehir planlamasının en önemli örneklerinden biri olmuştur. Su ve kanalizasyon planlaması ile dikkat çekmektedir. Şehirleşme ve şehir planlaması yüzyıllar boyu gelişim göstermiş ve şehirlerin alt yapıları tekrar tekrar düzenlenmiştir. Fakat Valetta, boş bir alana yeni bir şehir olan kurulan sadece bir kaç Avrupa şehrinden bir tanesidir.

Kale Şehir Valetta, Malta

maltanin başkenti valetta havadan bakış
maltanin başkenti valetta havadan bakış

Valetta, kaleden oluşan bir şehirdir. Maltalılar tarafından bilinen adı ile Citta’ Umilissima yani “beyefendiler tarafından beyefendiler için yapılan şehir” (a city built by gentlemen for gentlemen). Valetta Malta’nın başkentidir. Malta Adasının yaşam, çalışma, yasama ve yürütme ve ticari açısından kalbidir.  Malta’nın başkenti Valetta ismini kurucusuna saygı amacı ile Grand Master of the Order of St John (Şövalye) Jean Parisot de la Valette’den almıştır. 1566 yılında inşasına başlanan Valetta’nın inşaatı o dönem için çok kısa bir süre olan toplam 15 yıl gibi bir sürede tamamlanmıştır. Valetta’nın içerisinde  2 derin liman, Marsamxett ve Grand Harbour ‘da inşa edilmiştir.

Tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelen Valetta, barok tarzı yapısı ile modern bir tarih şehridir. Valetta sokaklarında dolaşırken tarihi dokuyu içinize çekebilirsiniz. Hemen her köşede bir heykeli, binaların barok tarzını ve müzeleri ve sürekli olarak organize edilen konserleri görebilirsiniz.

Malta dil okulu kayıt işlemlerinizi Türkiye Resmi Temsilcisi Dilokulumalta.com üzerinden yapabilirsiniz. %30’a varan indirimler hakkında detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

malta dil okulları bilgi al

Faydalı mı?

Yazımız faydalı mı? Eğer faydalı ise aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz;

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Maltanın Başkenti Valetta - Şövalyeler Şehri Valetta
Makale
Maltanın Başkenti Valetta - Şövalyeler Şehri Valetta
Açıklama
Malta'nın Başkenti: Yüzyıllar boyu farklı ırk ve kültürlerin egemenliği altına kalan Malta'nın başkenti adını 1530 yılında adaya yerleşen şövalyelerin ...
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir