Malta’da Coronavirus

Malta’da coronavirus var mı? Malta’da coronavirus için alınan önlemler neler? Malta dil okulları coronavirusten etkilendi? Malta’da coronavirüs uyarısı?

Koronavirüs yani Corona Virus (Covid-19) 2019 yılında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı ve tüm Dünyaya yayıldı. İnsanlar üzerinde büyük tehdit oluşturan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani salgın olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla tüm dünya devletleri tarafından önlemler alınıyor.

Soğuk algılığı ve gribe benzer etkiler gösteren ve insanlar üzerinde yüksek ateş, yoğun öksürük ve nefes darlığından akciğer yetmezliğine kadar ciddi semptomlar gösteren koronavirüs için alınacak önemler Türkiye’de olduğu gibi Malta’da aynıdır.

Malta’da Coronavirüs İçin Alınan Önlemler

Maske kullanmak, kalabalıktan kaçınmak, elleri en az 20 saniye boyunca steril şartlara göre yıkamak, elleri ağız, burun, göz gibi organlara değdirmemek; öperek veya el ile selamlaşmaktan kaçınmak gibi kolay ama etkili yöntemlerle koronavirüsten korunabiliriz.

Aynı şartlar Malta’da koronavirüs için de geçerlidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmada sıcak havalarda virüsün yaşamadığı ve bulaş riskinin ortadan kalktığı ortaya konmuştur. Malta bulunduğu konumdan dolayı sıcak bir ülke olduğu için virüs etkinin en az olduğu ülkeler arasındadır. Malta Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada da yaz aylarında Malta’da Coronavirüs görülmeyeceği öngörüsüne varılmıştır.

Türkiye’de ve bulaş görülen diğer ülkelerle coronavirüs için alınan önlemlerle Malta’da alınan önlemler aynı şekildedir. Malta hükümetinin https://covid19malta.info/ sitesinde duyurduğu gibi 13 Mart’tan itibaren ulusal karantina kararı alındı ve okullar bir hafta boyunca kapalı olacağı duyuruldu. Malta’daki koronavirüs süreçleriyle ilgili son güncellemeleri öğrenmek için yazımızı takip edebilirsiniz.

Malta’da Coronavirüs Güncellemeleri
TARİHGELİŞMELER
09 Haziran 2020Malta dil okulları, 01 Temmuz 2020 tarihinde eğitime başlayacağını duyurdu
20 Mart 2020Malta uluslararası havaalanını kapattı. 21 Mart gecesi son uçuşlar gerçekleştirilecek.
19 Mart 2020Eğitim-Öğretime verilen ara 14 Nisan’a kadar uzatıldı.
16 Mart 2020Barlar, cafeler, restoranlar, spor salonları belirsiz süreyle kapatıldı.
12 Mart 2020Okulların 1 hafta süreyle kapatılacağı duyuruldu.
11 Mart 2020Malta ülkeye gelen her yolcu için 14 günlük zorunlu karantina gözlemi getirdi. 1. derece riskli ülkelere gitmek isteyenler için 1000 € para cezası getirdi.
8 Mart 2020İtalya giriş-çıkışları kapatıldı.
7 Mart 2020İtalya’dan gelen bir kız çocuğunda Covid-19 testi pozitif çıktı ve bulaşma riski olan 187 kişiye test yapıldı. Herkesin sonuçları negatif çıktı. Kız çocuğu karantinaya alındı.
7 Mart 2020Koronavirüs için Covid-19 yardım hattı ALO 111 açıldı.
3 Mart 2020Halk Sağlığı Denetçisi Prof Charmaine Gauci ve Malta’da önde gelen virolog Dr Chris Barbara Malta’da coronavirus vakasına rastlanmadığını kamoyuna duyurdu.
2 Mart 2020Bakanlıklar coronavirüs gündemi için toplantı.
1 Mart 2020Malta Hükümeti Hong Kong dahil Çin, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Singapur, Avustralya, Malezya, Vietnam, İtalya, Fransa, Almanya, ispanya, Birleşik Krallık, Norveç, Hırvatistan, Hollanda, San Marino, Tayland, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nden Malta’ya seyahat eden vatandaşlara zorunlu Covid-19 tarama testi getirdi.
Summary
Malta'da Koronavirüs
Makale
Malta'da Koronavirüs
Açıklama
Malta'da coronavirus var mı? Malta'da coronavirus gelişmeleri neler? Malta covid-19 için hangi önlemleri aldı. Anlık Malta Coronavirus haberleri.
Yazar
Kurum
dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir