Malta’da Çekilmiş Efsane Filmler İlk 20

Malta’da çekilmiş efsane filmler listesini hazırlamak baya bir zaman aldı. Ne zamandır böyle bir liste oluşturmak istiyordum. Nedenide Malta’nın bozulmamış tarihi yapısı ile “ Hollywood in the Mediterranean” – “Akdeniz’deki Hollywood” olma yolunda hızla ilerliyor olması.

Steven Spielberg’den, Guy Richie’ye, Russell Crowe’dan Brad Pitt’e kadar birçok yıldızın Malta’da film çektiğini biliyor muydunuz?

Popüleritesi gün geçtikçe artan Malta’da çekilen ilk film 1925 yılındaki “Sons of the Seas”. Daha sonraları 1927 yılında “The Battles of Coronel and Falkland Islands”, 1928 yılında “Bolibar”, 1931 yılında “Tell England” filmleri çekilmiş. İkinci dünya savaşının da etkisi ile filmlere ara verilmiş. 1953 yılında ise “They Who Dare”, “Malta Story”, “Single Handed” filmleri çekilmiş. 1967 yılında çekilen “Casino Royale”in ilk çekimi ile James Bond’da Malta’da çekilen filmler arasına girmiş.

Hatta bizden bir film “Pars: Kiraz Operasyonu” filminde de Malta’da çekilen sahneler var.

Son zamanların ünlü TV serisi “Game of Thrones” – “Taht Oyunları”nın da bazı sahneleri Malta’da çekiliyor.

Malta’da çekilmiş efsane filmler;

Hayranı olduğum ve unutulmaz listeme giren Malta’da çekilmiş efsane filmlerin IMDB sıralamasına göre listesi;

20. Alexander – 2004 – Büyük İskender

IMDB 5,6 – İsmi büyük, filmi bana göre küçük. Çok daha iyi bir yapım olabilirdi. Tarihi filmlerde olduğu gibi yine mekan Malta. Truva, Gladyatör gibi filmlerde olduğu gibi mekan olarak sahnelerin bir çoğu Valetta’da çekilmiş. Ses getiren bir yapım olan, beklentimi karşılamayan ama yine de Malta’da çekilmiş efsane filmler listesinde yer alacak bir film.

19. The League of Extraordinary Gentlemen – 2003

IMDB 5,8 – Sean Connery’nin başrolünde oynadığı filmin birçok sahnesi Prag’da çekilmiş. Ama meşhur su tanklarında çekilen sahnelerin tamamı Malta’da çekilmiş.

18. Assassin’s Creed – 2016

IMDB  5,8 – Ünlü bilgisayar oyunu Assasin Creed’in ilk 4 oyununu bitirmiş biri olarak, bilgisayar oyunundan esinlenerek yapılan filmi bende merakla beklemiştim. IMBD 5,8 i doğru vermiş. Tarihi sahnelerin bir çoğu Valetta ve Malta müzelerinde çekilmiş.

17. Eichmann – 2007

IMDB 5,9 – 2007 yılında çekilen film, Adolf Eichmann’ın idam edilmeden önceki son itirafını İsrailli bir polise yapmasını konu alıyor. Kudüs sahnelerinin tamamı Valetta’da çekilmiş.

16. Risen – 2016

IMDB 6,3 Tarihi filmlerin vazgeçilmez mekanı Malta’da çekilen bir başka film Risen. Kevin Reynolds tarafından çekilen film Hz. İsa’nın ölümünden sonraki dönemi konu alıyor.

15. Papillon – 2017

IMDB 6.3 Haksız yere cinayetten suçlanarak hapse mahkum edilen Henri ‘Papillon’ Charriere kaçış hikayesini konu alan filmi ilk 1973 yılında çekilmiş. Kalkara ve Rabat’da çekilen film 2017 yılında yönetmen Michael Noer tarafından çekilmiş.

14. Murder on the Orient Express – 2017 – Doğu Ekspresinde Cinayet

IMDB 6,5 İzledim bana göre hoş bir filmdi. Ama IMDB 6,5 vermiş. Johnny Depp bana göre yine hakkını vermiş. Doğu Ekspresinde seyahat eden yolcuların arasından 1 kişi öldürülür ve ünlü dedektif Hercule Poirot cinayeti çözmeye karar verir. Filmin bir kısmı Valetta’da çekilmiş. Hatta filimin başlangıç sahnelerinin tamamı Valetta’da çekilmiş.

13. White Squall – 1996 – Dostluk Denizi

IMDB 6,6 İçinde deniz geçen bütün filmler sanırım Mediterranean Film Stüdyolarında çekiliyor. “Last Voyage of Albatros” isimli kitaptan 1996 yılında uyarlanan filmde Albatros isimli yelkenlide bulunan 10 kişinin hayatlarının en kötü fırtınasında yaşadıklarını anlatıyor.

12. U-571 – 2000

IMDB 6,6 – Malta’daki Mediterranean Film Stüdyolarında çekilen filmin bir kısmıda Los Angeles’daki Deniz Müzesinde bulunan S.S.Lane Victory gemisinde çekildi. Denizaltı sahnelerinin tamamı ise Malta’da yapılan denizaltı setinde çekildi.

11. Da Vinci Code – 2006 – Da Vinci’nin Şifresi

IMDB 6,6 – Dan Brown’un büyük beğeni ile okuduğum Da Vinci’nin Şifresi isimli kitabından uyarlanarak çekilen film, Malta’nın başkenti ve liman şehri olan Valetta’ya kuşbakışı pozisyonda yer alan Vittoriosa’da ve Malta müzelerinde çekilmiş.

10 .The Emperor’s New Clothes – 2001 –İmparatorun Yeni Kıyafetleri

IMDB  7,0 – 2001 yılında Malta’da çekilen film Napolyon’un St Helena’ya sürgün edilmesi üzerine, Napolyon’un yerine geçirilen bir benzeri sayesinde, gerçek Napolyon’un Paris’e dönerek tahta tekrar geçmesini beyaz perdeye aktarıyor.

9. Troy – 2004 – Truva

IMDB 7,2 – Brad Pitt’İn başrolünü oynadığı unutmaz Truva savaşını ve kardeşinin aysak aşkını konu alan filmin birçok sahnesi Malta’da çekildi. Filmde Truva sahilleri olarak geçen sahnelerin tamamı Malta plajlarından bir tnesi olan Ghajn Tuffieha’da çekildi. Truva şehrinin caddeleri ve avlusu ise 17. Yüzyılda yapılan Fort Ricasoli’de çekildi. Fort Ricasoli aynı zamanda Gladyatör filminde Collessium sahnelerinin çekildiği yer.

8. Agora – 2009

IMDB 7,2 – Mısır’ın Roma İmparatorluğu egemenliği döneminde geçen film, İskenderiye’li Hypatia’nın hayatını ve aşkını konu alıyor. İlk kadın matematikçi, astronom ve filozof olduğu kadar güzelliğide bilinen Hypatia’nın hayatını konu alan film Maltanın ünlü kalesi Fort Ricasoli’de çekildi.

7. Kon-Tiki – 2012

IMDB 7,2 – Valetta limanında ve etrafında çekilen Kon Tiki filmi, 1947 yılında Norveçli kaşif Thor Heyerdahl’ın Pasifik okyanusunu geçerek Güney Amerika’ya ulaşmasını konu alıyor.

6. 13 Hours – Secret Soldiers of BenGhazi – 2012

IMDB 7,3 – Yine gerçek bir hikayeden esinlenen filmin yönetmenliğini Michael Bay yaptı. Amerika’ya saldıran teröristlere karşılık olarak Amerikan Özel Kuvvet askerlerinin Benghazi, Libya’da yaptıkları operasyonu konu alıyor. Filmin Libya sahnelerinin tamamı Malta şehirlerinden biri olan Mosta’da çekildi.

Malta’da Çekilmiş Efsane Filmler ilk 5

5. World War Z -2013 – Dünyalar Savaşı Z

IMDB 7,5 – Bir liste yapılır da Brad Pitt olmaz mı? 2013 yılında çekilen filmin isminde de yer alan Z = Zombi.  Filmin Jerusalem yani Kudüs’te geçen sahnelerinin tamamı Malta’nın başkenti olan Valetta’da çekilmiş. Ve yine filmde “Atarot Havaalanı” olarak geçen havaalanı da Luqa’da ki “Malta Uluslararası Havaalanı.”

4. Munich – 2005 – Münih

IMDB 7,6 – Steven Spielberg’in 2005 yılında çektiği filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. 1972 Münih olimpiyatlarında 11 İsrailli sporcunun ölümüne neden olan saldırıyı konu alan film, Malta’nın gezilecek yerler listesindeki en önemli yerlerde çekilmiş; Valletta, Sliema, Buġibba, Marsaxlokk, Cospicua, Marsa, Malta International Airport, Cospicua, Rabat, Malta

3. The Count of Monte Cristo – 2012 – Monte Cristo Kontu

IMDB 7,8 – Alexandre Dumas’ın dünya klasikleri arasındaki aynı eserinden beyaz perdeye aktarılan yapımda, Monte Cristo kontunu Jim Caviezel canlandırdı. Filmin sahneleri “sessiz şehir” – “silent city” olarak da bilinen “Mdina”, Valetta’da ki “Grand Harbour”u kuşbakışı gören kale şehir Vittoriosa ve Gozo ve Comino adalarında çekilmiş.

2. Captain Phillips – 2013 – Kaptan Phillips

IMDB 7,8 – Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Alexander isimli geminin Kaptanın gözünden anlatılan hikayede başrol olarak Tom Hanks karşımıza çıkıyor. Captain Phillips filmi, 2013 yılında, Malta’nın başkenti ve liman şehri olan Valetta’da bağlı bulunan Alexander isimli gemide çekildi. Filmin çekimi sırasında Malta’da bulunan Mediterranean Film Stüdyoları kullanıldı. Filmin büyük bir kısmı stüdyo yerine direk olarak Alexander gemisinde çekildi.

1. Gladiator – 2000 – Gladyatör

IMDB 8,5 – Russel Crowe’un muhteşem oyunculuğu. 2000 yapımı 5 Oscarlı filmin konusu, Roma Genrali Maximus’un ihanete uğraması ve tüm ailesinin öldürülmesi ile başlıyor. Bir Generalin bir Köleye, ve bir Kölenin intikamını alabilmek için bir Gladyatöre dönüşmesini  anlatıyor. Gladyatör filminde Roma imparatorluğu sahnelerinin bir çoğu Fort Ricasoli’de ve Couvre Port’da kurulan setlerde çekilmiştir.

Malta’da çekilmiş efsane filmleri Malta’ya gelmeden önce muhakkak izlemelisiniz. Özellikle malta dil okulları için gelecekseniz, bol bol zamanınız olacaktır. Bu zamanı filmlerin çekildiği mekanları gezerek değerlendirebilirsiniz.

IMBD Nedir?

Açılımı Internet Movie Database’dir. IMDB’ye kayıtlı kullanıcılar tarafından verilen puanlara göre filmleri derecelendirir. Genel kanı IMDB puanının gerçekleri yansıttığı ve doğru puanlama yaptığı yönündedir. Detaylı bilgilye IMDB’nin sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Siteye gitmek için tıklayın.

Summary
Malta'da Çekilmiş Efsane Filmler İlk 20
Makale
Malta'da Çekilmiş Efsane Filmler İlk 20
Açıklama
Bozulmamış tarihi ile Malta “Akdeniz’deki Hollywood” olma yolunda hızla ilerliyor. Steven Spielberg’den, Guy Richie’ye, Russell Crowe’dan Brad Pitt’e kadar birçok yıldızın Malta’da film çektiğini biliyor muydunuz?
Yazar
Kurum
Dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir