Malta İncelemesi

Akdeniz İncisi Malta İncelemesi, resmi adıyla Malta Cumhuriyeti, üç büyük ada: Malta, Gozo, Comino ve iki küçük adadan oluşur. En büyüğü olan Malta Adası ülkeye adını vermiştir. Para Birimi Euro, €’dur. Başkenti Valletta’dır. Malta Cumhuriyeti Güney Avrupa’da Orta Akdeniz Bölgesi’ndeki güzel plajları ve huzur dolu bir ülke.

Malta İncelemesi: Tarih, Coğrafya, Ekonomi

Tarih

malta incelemesi

Malta İncelemesi, Tarih: MÖ 8. Yüzyılda Fenikelilerin adaya hâkimiyet kurmasıyla Malta tarih sayfalarına girmiştir. Fenikelilerin Malta adası üzerinde hâkimiyeti azalmasıyla MÖ 5’inci yüzyılda Kartacalılar’ın yönetimine geçmişti. Daha sonra Doğu Roma İmparatorluğunun yükselmesiyle ada Doğu Roma tarafından yönetilmiştir.

Yüzlerce yıl sonra adaya gelen St. John Şövalyeleri adanın hâkimiyetini aldılar. Adaya farklı ve zengin kültür getiren şövalyeler, dönemde yaşanan savaşlar sonucunda galip gelerek Güney Avrupa’nın ve Hıristiyanlığın güvenini kazandılar. Malta şövalyeler döneminde mimari, sanat ve kültür açısında zirve devrini yaşadı. Başkent Valletta adını başşövalye Jean Parisot De La Vallette’den almıştır.

Fransa’nın Malta’yı işgalinden sonra adayı Britanyalılar ele geçirmiştir. İngiliz himayesinde kalmak isteyen ada 1814 Paris Anlaşmasıyla İngiliz İmparatorluğuna katılmıştır. Daha sonra Malta 21 Eylül 1964 yılında bağımsızlığını ilan ederek 1974 yılında Malta Cumhuriyeti olmuştur.

Coğrafya

malta incelemesi

Malta İncelemesi, Coğrafya: Dört tarafı denizlerle kaplı Malta’da yüksekten akan şelale, akarsular veya büyük dağlar görmek mümkün değil. Malta adası kilometrelerce harika plajları, muhteşem koyları ve güzel limanları vardır. Öbek öbek ağaçlık bölge dışında büyük ormanlar yok.

Malta’nın iklimine baktığımızda ılıman geçen kış mevsimi ve sıcak yaz mevsimiyle sağlıklı bir iklim var. Kış aylarında kar yağışı görülmüyor. Kış ayları 15oC ile max. 30oC arasındadır. Sıcak yaz aylarını denizden esen ferah meltem rüzgârları serinletiyor.

Ekonomi

malta incelemesi

Malta İncelemesi, Ekonomi: Halkın refah seviyesi yüksek olan Malta’da evsiz kimse bulunmamaktadır. Ülke gelirinin büyük çoğunluğu turizm tarafından sağlanmaktadır. Yaz kış turizme müsait hava şartları ülkenin turizmini canlı tutmaktadır. Balık çiftlikleri hızlı gelişmektedir. Tarım coğrafi şartlardan dolayı %3’ü geçmemektedir. (Türkiye ve Malta arasındaki ekonomik bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.)

Turizm dışında en büyük geliri eğitimden sağlıyor. Malta’da kaliteli İngilizce dil eğitimi hizmeti verilmektedir. Türkiye’ye yakın olması ve uygun fiyatları Malta’da dil okulu için çok tercih ediliyor. Malta dil okulları için daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın!

[siteorigin_widget class=”DWQA_Widgets_Latest_Question”][/siteorigin_widget]
Summary
Malta İncelemesi
Makale
Malta İncelemesi
Açıklama
Akdeniz İncisi Malta İncelemesi, Malta Tarihi, Malta Coğrafyası, Malta Ekonomisi ve Malta Dil Okulu hakkında bir inceleme yazısı.
Yazar
Kurum
dilokulumalta.com
Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir